|
Our Media/Results from PIAA Foundation Cross Country Invitational
Our ResultsTeam Scores
2014 Results - PIAA Foundation Cross Country InvitationalPublished by RunnerSpace.com/HighSchool on Sep 20th 2014, 7:01pm
Website:Click here Results: RunHigh.com GIRLS WHITE 5K
PLACE TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME SPREAD
1 Elk Lake 78 5 8 12 15 38 41 45 21:23 3:33
2 Holy Cross 93 2 3 19 21 48 80 21:30 4:43
3* Masterman 134 9 13 33 39 40 44 58 22:34 3:15
4* Penns Valley Area 134 11 17 22 24 60 66 72 22:24 4:21
5 Christopher Dock 154 4 16 20 43 71 98 22:40 6:06
6 Vincentian Academy 161 1 28 34 42 56 68 89 22:47 6:01
7 Delone Catholic 189 6 14 29 47 93 100 23:37 8:26
8 Cranberry 207 25 35 46 50 51 61 70 23:53 2:13
9 York Catholic 223 27 30 31 62 73 85 23:59 3:41
10 Wyoming Seminary 224 10 18 54 65 77 78 90 23:52 6:26
11 Camp Hill 271 26 37 64 69 75 82 97 24:49 4:20
12 Warrior Run 278 7 23 79 81 88 94 25:06 7:54
13 Mahanoy Area 311 36 49 53 86 87 91 102 25:42 4:11
14 Sullivan County 321 55 57 59 74 76 84 95 25:37 1:59
15 Wyalusing Valley Area 337 32 63 67 83 92 26:00 5:37
16 South Side 451 52 96 99 101 103 30:55 13:39
PLACE FINISHER TIME PACE
1. Elk Lake
5 Kenzie Jones, 4 20:12 6:31
8 Katie Bennett, 2 20:32 6:37
12 Justine Johns, 2 20:58 6:46
15 Keri Jones, 2 21:26 6:55
38 Jenny VanEtten, 4 23:45 7:39
41 Andrea Rockefeller, 2 23:56 7:43
45 Julie VanEtten, 2 24:10 7:47
Total Time = 1:46:53 Total Places = 78
2. Holy Cross
2 Lexi Walsh, 1 19:40 6:21
3 Mackenzie Greenfield, 3 19:50 6:24
19 Abigail Guziewicz, 2 21:42 7:00
21 Abby Corrigan, 2 21:51 7:03
48 Meghan Healey, 2 24:23 7:52
80 Juleanne Hunt, 2 27:11 8:46
Total Time = 1:47:26 Total Places = 93
3*. Masterman
9 Claudia Ashworth, 4 20:35 6:38
13 Carina Flaherty, 4 21:18 6:52
33 Eiman Eltigani, 3 23:16 7:30
39 Caitlin Muldowney, 2 23:48 7:41
40 Constance Lee, 3 23:49 7:41
44 Mariana Garcia, 2 24:00 7:44
58 Joanna Giang, 2 25:02 8:04
Total Time = 1:52:46 Total Places = 134
4*. Penns Valley Area
11 Alyssa Limbaugh, 4 20:49 6:43
17 Malarie Yoder, 3 21:33 6:57
22 Rebecca Bierly, 2 22:04 7:07
24 Mackenzie Wenrick, 4 22:22 7:13
60 Haley Brown, 4 25:09 8:07
66 Jane Kistler, 2 25:24 8:11
72 Alexis Feidler, 2 26:10 8:26
Total Time = 1:51:57 Total Places = 134
5. Christopher Dock
4 Maddison Landis, 3 20:02 6:27
16 Lindsey Bernd, 2 21:27 6:55
20 Camryn McClosky, 2 21:46 7:01
43 Sharon Curtis, 3 23:56 7:43
71 Erica Gunden, 2 26:07 8:25
98 Alana Bergey, 2 30:16 9:46
Total Time = 1:53:18 Total Places = 154
6. Vincentian Academy
1 Marianne Abdalah, 2 18:58 6:07
28 Delaney McCarthy, 1 22:42 7:19
34 Oliva Babich, 4 23:21 7:32
42 Jessica Monberg, 3 23:56 7:43
56 Therese Blume, 2 24:58 8:03
68 Emma Mangis, 2 25:37 8:16
89 Hannah Shernisky, 2 28:27 9:11
Total Time = 1:53:55 Total Places = 161
7. Delone Catholic
6 Kate Mowrey, 3 20:31 6:37
14 Leanne Sneeringer, 1 21:23 6:54
29 Alyssa Alberghini, 3 22:48 7:21
47 Abbey Sweeney, 2 24:22 7:51
93 Jenna Salter, 4 28:57 9:20
100 Megan Mall, 4 31:05 10:02
Total Time = 1:58:01 Total Places = 189
8. Cranberry
25 Kristin Reynolds, 2 22:23 7:13
35 Tifany Berry, 1 23:34 7:36
46 Madeline Keenan, 2 24:19 7:51
50 Susie Sheatz, 4 24:31 7:54
51 Jayne Wolbert, 1 24:35 7:56
61 Jenna Huegel, 1 25:13 8:08
70 Alexis Dailey, 4 26:01 8:23
Total Time = 1:59:22 Total Places = 207
9. York Catholic
27 Amanda Falvey, 4 22:32 7:16
30 Katelyn MacDougall, 1 22:52 7:22
31 Lindsey China, 3 23:06 7:27
62 Kayleigh Pokrivka, 2 25:13 8:08
73 Abby Sentz, 1 26:12 8:27
85 Autumn Gombeda, 2 27:37 8:54
Total Time = 1:59:55 Total Places = 223
10. Wyoming Seminary
10 Paige Kupsky, 3 20:38 6:39
18 Tara Kupsky, 1 21:33 6:57
54 Julia Klingberg, 3 24:49 8:00
65 Drishti Maniar, 4 25:17 8:09
77 Nicole Lukesh, 2 27:03 8:43
78 Marissa Lacomis, 3 27:06 8:44
90 Lindsey Lacomis, 3 28:31 9:12
Total Time = 1:59:20 Total Places = 224
11. Camp Hill
26 Ali Herr, 4 22:24 7:13
37 Samantha Smeal, 1 23:43 7:39
64 Caitlyn Harper, 1 25:16 8:09
69 Emily Moretz, 4 25:55 8:22
75 Eleanor Gerhard, 4 26:43 8:37
82 Alyssa Welfer, 3 27:16 8:48
97 Kelsey Collingsworth, 4 30:14 9:45
Total Time = 2:04:01 Total Places = 271
12. Warrior Run
7 Tori Ross, 2 20:31 6:37
23 Corinne Thomas, 2 22:15 7:11
79 Alexa Randall, 4 27:07 8:45
81 Haley Walters, 1 27:12 8:46
88 Taylor Williams, 2 28:25 9:10
94 Lauren Bleistein, 2 29:35 9:33
Total Time = 2:05:30 Total Places = 278
13. Mahanoy Area
36 Megan Babinsky, 1 23:40 7:38
49 Pitts Jacqui, 4 24:28 7:53
53 Megan Bisco, 1 24:39 7:57
86 Laura Bisco, 3 27:48 8:58
87 Madison Lawerence, 4 27:51 8:59
91 Noel Bednardyn, 4 28:43 9:16
102 Anne Stramara, 4 31:29 10:09
Total Time = 2:08:26 Total Places = 311
14. Sullivan County
55 Kelly Kramer, 4 24:50 8:00
57 Bethany Lambert, 4 25:00 8:04
59 Alexis Kiess, 4 25:04 8:05
74 Mackenzie Doyle, 3 26:19 8:29
76 Emily McMahon, 4 26:49 8:39
84 Olivia Morgan, 3 27:33 8:53
95 Taylor Hull, 4 29:36 9:33
Total Time = 2:08:02 Total Places = 321
15. Wyalusing Valley Area
32 Morgan Sutton, 4 23:08 7:28
63 Kyleigh Ward, 2 25:13 8:08
67 Pam Kelley, 4 25:34 8:15
83 Megan McClelland, 2 27:20 8:49
92 Rachel Jensen, 1 28:45 9:16
Total Time = 2:10:00 Total Places = 337
16. South Side
52 Paige Hineman, 2 24:38 7:57
96 Elyse Santillan, 4 30:04 9:42
99 Kristen Spencer, 2 30:18 9:46
101 Danielle Biniewski, 3 31:16 10:05
103 Mary Windser, 1 38:16 12:21
Total Time = 2:34:32 Total Places = 451
TEAM 2.5K CLOCK
PLACE SCORE FINISHER TIME TIME PACE TEAM
1 1 Marianne Abdalah, 2 9:03 18:58 6:07 Vincentian Academy
2 2 Lexi Walsh, 1 9:25 19:40 6:21 Holy Cross
3 3 Mackenzie Greenfield, 3 9:22 19:50 6:24 Holy Cross
4 4 Maddison Landis, 3 9:34 20:02 6:27 Christopher Dock
5 5 Kenzie Jones, 4 9:23 20:12 6:31 Elk Lake
6 Rachel Guyer, 4 9:28 20:22 6:34 Ridgway
7 6 Kate Mowrey, 3 9:35 20:31 6:37 Delone Catholic
8 7 Tori Ross, 2 9:35 20:31 6:37 Warrior Run
9 8 Katie Bennett, 2 9:38 20:32 6:37 Elk Lake
10 Brooke Estadt, 2 9:44 20:32 6:37 Lakeland
11 9 Claudia Ashworth, 4 9:45 20:35 6:38 Masterman
12 10 Paige Kupsky, 3 9:34 20:38 6:39 Wyoming Seminary
13 11 Alyssa Limbaugh, 4 9:55 20:49 6:43 Penns Valley Area
14 12 Justine Johns, 2 9:57 20:58 6:46 Elk Lake
15 13 Carina Flaherty, 4 10:04 21:18 6:52 Masterman
16 14 Leanne Sneeringer, 1 9:55 21:23 6:54 Delone Catholic
17 Maria Marmarou, 1 10:16 21:25 6:55 Kutztown Area
18 15 Keri Jones, 2 10:03 21:26 6:55 Elk Lake
19 16 Lindsey Bernd, 2 10:06 21:27 6:55 Christopher Dock
20 17 Malarie Yoder, 3 10:05 21:33 6:57 Penns Valley Area
21 18 Tara Kupsky, 1 9:49 21:33 6:57 Wyoming Seminary
22 Chantelle Skavery, 3 10:19 21:38 6:59 Mount Carmel Area
23 19 Abigail Guziewicz, 2 10:22 21:42 7:00 Holy Cross
24 20 Camryn McClosky, 2 10:15 21:46 7:01 Christopher Dock
25 21 Abby Corrigan, 2 10:28 21:51 7:03 Holy Cross
26 22 Rebecca Bierly, 2 10:34 22:04 7:07 Penns Valley Area
27 23 Corinne Thomas, 2 10:22 22:15 7:11 Warrior Run
28 Jennifer Korty, 2 10:23 22:21 7:13 Forest City
29 24 Mackenzie Wenrick, 4 10:33 22:22 7:13 Penns Valley Area
30 25 Kristin Reynolds, 2 10:22 22:23 7:13 Cranberry
31 26 Ali Herr, 4 11:00 22:24 7:13 Camp Hill
32 27 Amanda Falvey, 4 10:42 22:32 7:16 York Catholic
33 28 Delaney McCarthy, 1 10:33 22:42 7:19 Vincentian Academy
34 29 Alyssa Alberghini, 3 10:41 22:48 7:21 Delone Catholic
35 30 Katelyn MacDougall, 1 10:42 22:52 7:22 York Catholic
36 31 Lindsey China, 3 10:42 23:06 7:27 York Catholic
37 32 Morgan Sutton, 4 11:08 23:08 7:28 Wyalusing Valley Area
38 33 Eiman Eltigani, 3 10:49 23:16 7:30 Masterman
39 34 Oliva Babich, 4 10:43 23:21 7:32 Vincentian Academy
40 35 Tifany Berry, 1 10:56 23:34 7:36 Cranberry
41 36 Megan Babinsky, 1 11:11 23:40 7:38 Mahanoy Area
42 37 Samantha Smeal, 1 11:14 23:43 7:39 Camp Hill
43 38 Jenny VanEtten, 4 11:34 23:45 7:39 Elk Lake
44 39 Caitlin Muldowney, 2 11:12 23:48 7:41 Masterman
45 40 Constance Lee, 3 11:04 23:49 7:41 Masterman
46 41 Andrea Rockefeller, 2 11:41 23:56 7:43 Elk Lake
47 42 Jessica Monberg, 3 11:00 23:56 7:43 Vincentian Academy
48 43 Sharon Curtis, 3 11:09 23:56 7:43 Christopher Dock
49 44 Mariana Garcia, 2 11:01 24:00 7:44 Masterman
50 45 Julie VanEtten, 2 11:41 24:10 7:47 Elk Lake
51 46 Madeline Keenan, 2 11:22 24:19 7:51 Cranberry
52 47 Abbey Sweeney, 2 11:11 24:22 7:51 Delone Catholic
53 48 Meghan Healey, 2 11:43 24:23 7:52 Holy Cross
54 49 Pitts Jacqui, 4 11:39 24:28 7:53 Mahanoy Area
55 50 Susie Sheatz, 4 11:30 24:31 7:54 Cranberry
56 51 Jayne Wolbert, 1 11:30 24:35 7:56 Cranberry
57 52 Paige Hineman, 2 11:37 24:38 7:57 South Side
58 53 Megan Bisco, 1 11:31 24:39 7:57 Mahanoy Area
59 54 Julia Klingberg, 3 11:03 24:49 8:00 Wyoming Seminary
60 55 Kelly Kramer, 4 11:35 24:50 8:00 Sullivan County
61 Lindsey Lytle, 1 11:57 24:53 8:02 Fairfield Area
62 56 Therese Blume, 2 11:27 24:58 8:03 Vincentian Academy
63 57 Bethany Lambert, 4 11:12 25:00 8:04 Sullivan County
64 58 Joanna Giang, 2 11:22 25:02 8:04 Masterman
65 59 Alexis Kiess, 4 11:42 25:04 8:05 Sullivan County
66 60 Haley Brown, 4 11:42 25:09 8:07 Penns Valley Area
67 61 Jenna Huegel, 1 11:35 25:13 8:08 Cranberry
68 62 Kayleigh Pokrivka, 2 11:38 25:13 8:08 York Catholic
69 63 Kyleigh Ward, 2 12:06 25:13 8:08 Wyalusing Valley Area
70 64 Caitlyn Harper, 1 12:02 25:16 8:09 Camp Hill
71 65 Drishti Maniar, 4 11:32 25:17 8:09 Wyoming Seminary
72 66 Jane Kistler, 2 12:02 25:24 8:11 Penns Valley Area
73 Cassidy Foxhaven-Gamble, 4 11:50 25:27 8:13 Delaware County Chris
74 67 Pam Kelley, 4 12:06 25:34 8:15 Wyalusing Valley Area
75 Lydia Blinn, 3 11:57 25:37 8:16 Fairfield Area
76 68 Emma Mangis, 2 11:57 25:37 8:16 Vincentian Academy
77 Emily Eck, 3 11:57 25:44 8:18 Southern Columbia Are
78 Sam Romania, 4 11:58 25:50 8:20 Southern Columbia Are
79 Nin Linderbaum Grosbard, 4 12:17 25:52 8:20 Jenkintown
80 69 Emily Moretz, 4 11:56 25:55 8:22 Camp Hill
81 70 Alexis Dailey, 4 12:05 26:01 8:23 Cranberry
82 Alexandra Evans, 4 12:21 26:02 8:24 Southern Columbia Are
83 71 Erica Gunden, 2 12:10 26:07 8:25 Christopher Dock
84 72 Alexis Feidler, 2 12:19 26:10 8:26 Penns Valley Area
85 73 Abby Sentz, 1 12:09 26:12 8:27 York Catholic
86 74 Mackenzie Doyle, 3 12:16 26:19 8:29 Sullivan County
87 Erica Onorofsky, 2 12:17 26:31 8:33 Kutztown Area
88 75 Eleanor Gerhard, 4 12:06 26:43 8:37 Camp Hill
89 76 Emily McMahon, 4 12:09 26:49 8:39 Sullivan County
90 77 Nicole Lukesh, 2 12:35 27:03 8:43 Wyoming Seminary
91 78 Marissa Lacomis, 3 12:36 27:06 8:44 Wyoming Seminary
92 79 Alexa Randall, 4 13:23 27:07 8:45 Warrior Run
93 80 Juleanne Hunt, 2 12:51 27:11 8:46 Holy Cross
94 81 Haley Walters, 1 13:08 27:12 8:46 Warrior Run
95 82 Alyssa Welfer, 3 12:37 27:16 8:48 Camp Hill
96 Madision Rhine, 3 13:02 27:20 8:49 Delaware County Chris
97 83 Megan McClelland, 2 13:01 27:20 8:49 Wyalusing Valley Area
98 84 Olivia Morgan, 3 12:57 27:33 8:53 Sullivan County
99 85 Autumn Gombeda, 2 12:31 27:37 8:54 York Catholic
100 Robyn Hoch, 1 12:54 27:46 8:57 Kutztown Area
101 86 Laura Bisco, 3 12:21 27:48 8:58 Mahanoy Area
102 87 Madison Lawerence, 4 12:35 27:51 8:59 Mahanoy Area
103 Julia Mudrock, 4 12:53 27:55 9:00 Southern Columbia Are
104 Olivia Smith, 2 13:04 28:23 9:09 Delaware County Chris
105 88 Taylor Williams, 2 13:08 28:25 9:10 Warrior Run
106 89 Hannah Shernisky, 2 13:03 28:27 9:11 Vincentian Academy
107 90 Lindsey Lacomis, 3 13:12 28:31 9:12 Wyoming Seminary
108 91 Noel Bednardyn, 4 12:58 28:43 9:16 Mahanoy Area
109 92 Rachel Jensen, 1 13:23 28:45 9:16 Wyalusing Valley Area
110 93 Jenna Salter, 4 13:14 28:57 9:20 Delone Catholic
111 94 Lauren Bleistein, 2 13:40 29:35 9:33 Warrior Run
112 95 Taylor Hull, 4 13:48 29:36 9:33 Sullivan County
113 Vanessa Klemas, 3 14:15 29:42 9:35 Mount Carmel Area
114 96 Elyse Santillan, 4 14:15 30:04 9:42 South Side
115 97 Kelsey Collingsworth, 4 13:53 30:14 9:45 Camp Hill
116 98 Alana Bergey, 2 13:43 30:16 9:46 Christopher Dock
117 99 Kristen Spencer, 2 14:24 30:18 9:46 South Side
118 Kyris Boyle, 1 13:42 30:20 9:47 Fairfield Area
119 100 Megan Mall, 4 13:53 31:05 10:02 Delone Catholic
120 101 Danielle Biniewski, 3 14:31 31:16 10:05 South Side
121 Hayley Okronglis, 1 14:43 31:21 10:07 Mount Carmel Area
122 Peyton Doyle, 1 14:42 31:23 10:07 Mount Carmel Area
123 102 Anne Stramara, 4 14:02 31:29 10:09 Mahanoy Area
124 Lauren Cook, 4 16:40 36:22 11:44 Forest City
125 103 Mary Windser, 1 17:51 38:16 12:21 South Side
GIRLS BLUE 5K
PLACE TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME SPREAD
1 Villa Maria Academy 56 1 4 15 16 20 26 40 20:30 1:20
2 Northwestern Lehigh 131 7 23 27 36 38 44 48 21:08 1:04
3 York Suburban 175 6 22 31 45 71 84 119 21:20 2:05
4 Danville Area 219 2 28 59 64 66 85 90 21:28 2:11
5 Beaver Area 226 9 18 47 73 79 88 103 21:38 1:51
6 Lewisburg Area 244 21 24 32 80 87 113 121 21:46 1:39
7 Grove City Area 255 8 50 62 67 68 92 131 21:44 1:35
8 Knoch 265 13 56 57 63 76 82 104 21:49 1:40
9 Lake Lehman 278 30 42 52 53 101 129 141 21:57 1:56
10 New Hope-Solebury 295 37 41 49 69 99 146 170 22:02 1:45
11 Wilson Area 326 19 25 54 108 120 133 190 22:14 2:53
12 Allentown Central Cat 358 5 33 70 107 143 176 200 22:21 4:26
13 Villa Joseph Marie 386 29 51 97 98 111 167 181 22:33 2:12
14 Boiling Springs 405 10 39 110 114 132 162 173 22:42 3:30
15 Blue Mountain 419 43 61 65 116 134 136 149 22:43 2:46
16 Saint Basil Academy 462 72 78 83 102 127 135 184 22:58 1:47
17 Corry Area 476 34 93 105 118 126 130 144 23:06 2:42
18 Holy Redeemer 529 55 75 81 153 165 168 169 23:27 3:29
19 Conrad Weiser 533 11 89 123 147 163 166 183 23:31 4:35
20 Upper Perkiomen 558 60 91 106 140 161 171 23:34 3:15
21 Crestwood 560 12 35 148 164 201 202 24:16 8:12
22 Milton Hershey 575 14 124 137 145 155 157 174 23:48 4:11
23 Pottsgrove 591 86 96 109 142 158 177 194 23:45 2:36
24 Montrose 597 17 95 138 159 188 196 197 24:07 6:12
25 Archbishop Carroll 637 46 112 150 151 178 191 24:14 4:36
26 Eastern York 650 3 77 185 192 193 203 204 24:55 7:42
27 New Castle 662 58 115 154 160 175 179 186 24:21 3:57
28 Jim Thorpe Area 687 74 94 122 198 199 25:13 6:04
29 Valley View 717 117 125 139 156 180 187 189 24:44 2:41
30 Montoursville Area 734 100 128 152 172 182 195 24:54 3:12
PLACE FINISHER TIME PACE
1. Villa Maria Academy
1 Claire Brown, 3 19:38 6:20
4 Grace Trucilla, 4 20:05 6:28
15 Alison Carson, 4 20:52 6:44
16 Grace Brown, 1 20:54 6:44
20 Carlee Constable, 2 20:58 6:46
26 Catie Cacchione, 4 21:14 6:51
40 Megan Dugan, 2 21:31 6:56
Total Time = 1:42:27 Total Places = 56
2. Northwestern Lehigh
7 Molly Tarvin, 1 20:24 6:35
23 Hannah Herzon, 1 21:07 6:49
27 Rachele Cerrone, 4 21:16 6:51
36 Abigail Supplee, 3 21:26 6:55
38 Paige Stitzel, 2 21:27 6:55
44 Carly Pierce, 4 21:36 6:58
48 Rachel Mikols, 3 21:39 6:59
Total Time = 1:45:40 Total Places = 131
3. York Suburban
6 Olivia Gettle, 3 20:13 6:31
22 Emma Leik, 3 21:06 6:48
31 Danielle Cardone, 4 21:24 6:54
45 Lena Strong, 2 21:38 6:59
71 Cecillia Lantz, 1 22:17 7:11
84 Sarah Cardone, 4 22:37 7:18
119 Rachelle Walker, 4 23:49 7:41
Total Time = 1:46:38 Total Places = 175
4. Danville Area
2 Mackenzie Jones, 3 19:54 6:25
28 Katelyn Maffei, 3 21:17 6:52
59 Maddy Messa, 3 21:59 7:05
64 Monica Amarante, 2 22:02 7:06
66 Abby Foster, 3 22:05 7:07
85 Hannah Maize, 4 22:37 7:18
90 Mikayla Plafcan, 4 22:42 7:19
Total Time = 1:47:17 Total Places = 219
5. Beaver Area
9 Ruthe Neeley, 4 20:41 6:40
18 Emily Forner, 4 20:55 6:45
47 Katia Kaffenes, 2 21:39 6:59
73 Delaine Baker, 4 22:23 7:13
79 Sarah Johnson, 3 22:31 7:16
88 Rachel O'Neil, 3 22:41 7:19
103 Emma Urben, 3 23:16 7:30
Total Time = 1:48:09 Total Places = 226
6. Lewisburg Area
21 Jenna Farmer, 4 21:00 6:46
24 Jordan Hartzell, 2 21:11 6:50
32 Allison Graham, 3 21:24 6:54
80 Olivia Martin, 2 22:32 7:16
87 Ruby Auman, 2 22:39 7:18
113 Kelly Csernica, 4 23:29 7:34
121 Kara Devine, 4 23:54 7:42
Total Time = 1:48:46 Total Places = 244
7. Grove City Area
8 Catie Jaskowak, 3 20:35 6:38
50 Maddie Hamilton, 3 21:44 7:01
62 Hannah Sanford, 3 22:01 7:06
67 Olivia Lowe, 3 22:10 7:09
68 Kelly Somora, 1 22:10 7:09
92 Mikayla Wimer, 4 22:50 7:22
131 Tessa Semple, 3 24:12 7:48
Total Time = 1:48:40 Total Places = 255
8. Knoch
13 Mandi Moxie, 3 20:47 6:42
56 Ashlyn Carlsson, 4 21:54 7:04
57 Jenna Shelton, 4 21:57 7:05
63 Rachael Wittmer, 2 22:01 7:06
76 Abby Jones, 3 22:26 7:14
82 Lauren Karenbauer, 3 22:34 7:17
104 Mandy Hunt, 3 23:16 7:30
Total Time = 1:49:05 Total Places = 265
9. Lake Lehman
30 Krystin Chaga, 1 21:18 6:52
42 Jade Fry, 1 21:33 6:57
52 Julia Hutsko, 3 21:49 7:02
53 Lindsay Pembleton, 3 21:50 7:02
101 Olivia Vasey, 1 23:14 7:30
129 Marie Johns, 3 24:09 7:47
141 Rebecca Ford, 2 24:30 7:54
Total Time = 1:49:44 Total Places = 278
10. New Hope-Solebury
37 Savannah Herring, 2 21:27 6:55
41 Tabitha Liucci, 2 21:32 6:56
49 Madison Walsh, 3 21:40 6:59
69 Amelia Wurster, 2 22:16 7:11
99 Makena Kramil, 1 23:11 7:29
146 Micaela Sullivan, 2 24:46 7:59
170 Emily Peshek, 4 25:39 8:16
Total Time = 1:50:06 Total Places = 295
11. Wilson Area
19 Sydney Brannon, 3 20:57 6:45
25 Abby Rustay, 2 21:12 6:50
54 Devyn Losco, 2 21:51 7:03
108 Julia Sjodahl, 3 23:21 7:32
120 Morgan Casciole, 2 23:49 7:41
133 Laura Sine, 1 24:15 7:49
190 Annabelle Gaardsmoe, 3 27:21 8:49
Total Time = 1:51:10 Total Places = 326
12. Allentown Central Cat
5 Colleen Daday, 3 20:08 6:29
33 Gabrielle Sacks, 1 21:24 6:54
70 Claudia Sacks, 3 22:16 7:11
107 Bridget Stein, 3 23:20 7:31
143 Ashley Weber, 3 24:34 7:55
176 Autumn Paul, 3 25:55 8:21
200 Vivian Ebert, 3 28:38 9:14
Total Time = 1:51:42 Total Places = 358
13. Villa Joseph Marie
29 Emily Goldner, 4 21:17 6:52
51 Emily Yannotta, 4 21:48 7:02
97 Taylor Neals, 2 23:01 7:25
98 Brigid Conmy, 1 23:10 7:28
111 Brittany Spielberger, 3 23:28 7:34
167 Grace Hageman, 1 25:35 8:15
181 Sarah Williamson, 1 26:24 8:31
Total Time = 1:52:44 Total Places = 386
14. Boiling Springs
10 Leanne Weaver, 3 20:44 6:41
39 Paige Clancy, 4 21:30 6:56
110 Elaine Clancy, 1 23:26 7:34
114 Ashlyn Booher, 1 23:33 7:36
132 Emily Kirk, 3 24:14 7:49
162 Rebecca Burr, 4 25:16 8:09
173 Skylar Johnson, 2 25:52 8:20
Total Time = 1:53:27 Total Places = 405
15. Blue Mountain
43 Caroline Rickard, 3 21:34 6:57
61 Sarah Brooks, 4 22:01 7:06
65 Katie Thompson, 3 22:02 7:06
116 Courtney Dukmen, 3 23:36 7:37
134 Gabby Krause, 2 24:19 7:51
136 Rebekah Dolbin, 1 24:21 7:51
149 Emily Laughlin, 1 24:51 8:01
Total Time = 1:53:32 Total Places = 419
16. Saint Basil Academy
72 Annelise Depman, 4 22:21 7:12
78 Elizabeth Brazukas, 3 22:29 7:15
83 Kimberly Donahue, 4 22:36 7:17
102 Kathryn Mackel, 4 23:16 7:30
127 Caileen Dolan, 3 24:08 7:47
135 Marissa Ryan, 1 24:20 7:51
184 Alex Ryan, 4 26:40 8:36
Total Time = 1:54:50 Total Places = 462
17. Corry Area
34 Karlee Xander, 3 21:26 6:55
93 Breanna Sutherland, 3 22:50 7:22
105 Cassandra Lehner, 2 23:18 7:31
118 Emily Dingfelder, 4 23:45 7:39
126 Kessli Hall, 3 24:07 7:47
130 Maddie Stine, 1 24:12 7:48
144 Amanda Fielding, 3 24:41 7:58
Total Time = 1:55:26 Total Places = 476
18. Holy Redeemer
55 Izzy Updike, 3 21:54 7:04
75 Olivia Gregorio, 4 22:26 7:14
81 Olivia Greer, 3 22:34 7:16
153 Molly Holmes, 2 24:59 8:03
165 Cameron Ford, 4 25:22 8:11
168 Bridget Dugan, 2 25:36 8:15
169 Katarina Gereda, 4 25:38 8:16
Total Time = 1:57:15 Total Places = 529
19. Conrad Weiser
11 Maddy Frasch, 1 20:45 6:41
89 Abbey Stolzfus, 2 22:42 7:19
123 Devyn Wise, 1 24:01 7:45
147 Madi Getz, 1 24:47 7:59
163 Kayla Altland, 4 25:19 8:10
166 Julia Bouchard, 3 25:24 8:11
183 Mandy Nicotra, 4 26:29 8:33
Total Time = 1:57:34 Total Places = 533
20. Upper Perkiomen
60 LeeAnn Markwalter, 1 22:00 7:06
91 Rachel Landis, 4 22:48 7:21
106 Jamie Homan, 3 23:19 7:31
140 Sara Adamkovic, 1 24:28 7:54
161 Hayley Martin, 3 25:15 8:09
171 Lauren Weeks, 2 25:39 8:16
Total Time = 1:57:50 Total Places = 558
21. Crestwood
12 Kailee Traficante, 4 20:45 6:42
35 Megan Knorr, 4 21:26 6:55
148 April Panas, 4 24:50 8:01
164 Ashley Paranich, 3 25:21 8:10
201 Stephanie Thorpe, 2 28:56 9:20
202 Katie Snipas, 2 29:02 9:22
Total Time = 2:01:18 Total Places = 560
22. Milton Hershey
14 Yanibel Collado, 4 20:51 6:44
124 Rebecca Jay, 2 24:02 7:45
137 Kristie Oluyemi, 3 24:21 7:51
145 Aaliyah Nelson-Whittle, 4 24:44 7:59
155 Areana Collins, 1 25:02 8:04
157 Cherub Cirone, 2 25:07 8:06
174 Tianna Ford, 2 25:52 8:21
Total Time = 1:59:00 Total Places = 575
23. Pottsgrove
86 Dyani Hairston, 3 22:39 7:18
96 Ariana Niemann, 3 22:58 7:24
109 Amia Slade, 1 23:24 7:33
142 Elese Christ, 2 24:30 7:54
158 Kerry Brennan, 3 25:14 8:08
177 Angelica Piel, 2 26:06 8:25
194 Ireland Nelson, 4 27:52 8:59
Total Time = 1:58:45 Total Places = 591
24. Montrose
17 Emma Washo, 4 20:54 6:44
95 Angela Russell, 4 22:55 7:23
138 Avenlea Bixby, 3 24:23 7:52
159 Taylor Warner, 3 25:14 8:08
188 Genna Smith, 2 27:05 8:44
196 Courtney Henry, 2 28:12 9:06
197 Lyndsey Kerr, 2 28:22 9:09
Total Time = 2:00:31 Total Places = 597
25. Archbishop Carroll
46 Tess Gibbons, 2 21:39 6:59
112 Shannon Corbett, 4 23:28 7:34
150 Avery Murphy, 4 24:52 8:01
151 Anna Murphy, 2 24:55 8:02
178 Abigail Cocco, 4 26:15 8:28
191 Alexis Kucia, 3 27:31 8:52
Total Time = 2:01:09 Total Places = 637
26. Eastern York
3 Maddie McLain, 1 20:01 6:27
77 Maddison Nalls, 1 22:28 7:15
185 Alisha Lopez, 3 26:47 8:38
192 Paige Whitten, 3 27:35 8:54
193 Casey Desmond, 1 27:43 8:56
203 Kerri Carbaugh, 4 29:17 9:27
204 Alaina White, 2 30:07 9:43
Total Time = 2:04:34 Total Places = 650
27. New Castle
58 Caitlin Adamo, 3 21:58 7:05
115 Kelcey Seth, 4 23:36 7:36
154 Natalie DeVincentes, 3 25:01 8:04
160 Angela Bradley, 1 25:14 8:08
175 Rachel McNickle, 3 25:55 8:21
179 Carmy Matarazzo, 1 26:17 8:29
186 Kiarra Recchione, 2 27:01 8:43
Total Time = 2:01:44 Total Places = 662
28. Jim Thorpe Area
74 Kayley Kovac, 1 22:24 7:13
94 Delina Nelsnick, 2 22:51 7:22
122 Robbyn Loyd, 2 23:56 7:43
198 Sophie Monboussin, 3 28:26 9:10
199 Kailee Romanchik, 3 28:28 9:11
Total Time = 2:06:05 Total Places = 687
29. Valley View
117 Nicole Welsch, 2 23:43 7:39
125 Alexandria Caljean, 4 24:06 7:46
139 Olivia Pisarski, 1 24:24 7:52
156 Alyssa Boshman, 4 25:02 8:04
180 Christina Parry, 3 26:23 8:31
187 Krista Walter, 4 27:02 8:43
189 Ava Gambucci, 4 27:07 8:45
Total Time = 2:03:38 Total Places = 717
30. Montoursville Area
100 Analyse Matzinger, 3 23:13 7:29
128 Kayla Trimble, 2 24:09 7:47
152 Brianna Herr, 2 24:57 8:03
172 Matti Markley, 1 25:43 8:18
182 Dani Kline, 3 26:25 8:31
195 Ashley Cipic, 3 28:11 9:05
Total Time = 2:04:27 Total Places = 734
TEAM GIRLS BLUE CLOCK
PLACE SCORE FINISHER TIME TIME PACE TEAM
1 1 Claire Brown, 3 9:25 19:38 6:20 Villa Maria Academy
2 2 Mackenzie Jones, 3 9:25 19:54 6:25 Danville Area
3 3 Maddie McLain, 1 9:38 20:01 6:27 Eastern York
4 4 Grace Trucilla, 4 9:27 20:05 6:28 Villa Maria Academy
5 5 Colleen Daday, 3 9:27 20:08 6:29 Allentown Central Cat
6 6 Olivia Gettle, 3 9:42 20:13 6:31 York Suburban
7 7 Molly Tarvin, 1 9:39 20:24 6:35 Northwestern Lehigh
8 Yoangelys Cedeno, 2 9:29 20:35 6:38 Shikellamy
9 8 Catie Jaskowak, 3 9:50 20:35 6:38 Grove City Area
10 9 Ruthe Neeley, 4 9:51 20:41 6:40 Beaver Area
11 10 Leanne Weaver, 3 10:24 20:44 6:41 Boiling Springs
12 11 Maddy Frasch, 1 9:55 20:45 6:41 Conrad Weiser
13 12 Kailee Traficante, 4 9:58 20:45 6:42 Crestwood
14 13 Mandi Moxie, 3 10:07 20:47 6:42 Knoch
15 14 Yanibel Collado, 4 9:59 20:51 6:44 Milton Hershey
16 15 Alison Carson, 4 9:52 20:52 6:44 Villa Maria Academy
17 16 Grace Brown, 1 9:54 20:54 6:44 Villa Maria Academy
18 17 Emma Washo, 4 9:54 20:54 6:44 Montrose
19 18 Emily Forner, 4 9:54 20:55 6:45 Beaver Area
20 19 Sydney Brannon, 3 10:00 20:57 6:45 Wilson Area
21 20 Carlee Constable, 2 9:51 20:58 6:46 Villa Maria Academy
22 21 Jenna Farmer, 4 9:45 21:00 6:46 Lewisburg Area
23 Taylor Barkdoll, 1 9:59 21:03 6:47 Msgr Bonner & Abp Pre
24 22 Emma Leik, 3 10:05 21:06 6:48 York Suburban
25 23 Hannah Herzon, 1 10:06 21:07 6:49 Northwestern Lehigh
26 24 Jordan Hartzell, 2 10:19 21:11 6:50 Lewisburg Area
27 25 Abby Rustay, 2 10:00 21:12 6:50 Wilson Area
28 26 Catie Cacchione, 4 9:52 21:14 6:51 Villa Maria Academy
29 27 Rachele Cerrone, 4 10:00 21:16 6:51 Northwestern Lehigh
30 28 Katelyn Maffei, 3 9:58 21:17 6:52 Danville Area
31 29 Emily Goldner, 4 10:07 21:17 6:52 Villa Joseph Marie
32 30 Krystin Chaga, 1 10:17 21:18 6:52 Lake Lehman
33 31 Danielle Cardone, 4 10:06 21:24 6:54 York Suburban
34 32 Allison Graham, 3 9:54 21:24 6:54 Lewisburg Area
35 33 Gabrielle Sacks, 1 9:51 21:24 6:54 Allentown Central Cat
36 34 Karlee Xander, 3 10:13 21:26 6:55 Corry Area
37 35 Megan Knorr, 4 10:12 21:26 6:55 Crestwood
38 36 Abigail Supplee, 3 10:06 21:26 6:55 Northwestern Lehigh
39 37 Savannah Herring, 2 10:09 21:27 6:55 New Hope-Solebury
40 38 Paige Stitzel, 2 10:15 21:27 6:55 Northwestern Lehigh
41 39 Paige Clancy, 4 10:32 21:30 6:56 Boiling Springs
42 40 Megan Dugan, 2 10:16 21:31 6:56 Villa Maria Academy
43 41 Tabitha Liucci, 2 10:07 21:32 6:56 New Hope-Solebury
44 42 Jade Fry, 1 10:19 21:33 6:57 Lake Lehman
45 43 Caroline Rickard, 3 10:12 21:34 6:57 Blue Mountain
46 44 Carly Pierce, 4 10:01 21:36 6:58 Northwestern Lehigh
47 45 Lena Strong, 2 10:25 21:38 6:59 York Suburban
48 46 Tess Gibbons, 2 10:15 21:39 6:59 Archbishop Carroll
49 47 Katia Kaffenes, 2 10:12 21:39 6:59 Beaver Area
50 48 Rachel Mikols, 3 9:59 21:39 6:59 Northwestern Lehigh
51 49 Madison Walsh, 3 10:20 21:40 6:59 New Hope-Solebury
52 50 Maddie Hamilton, 3 10:12 21:44 7:01 Grove City Area
53 51 Emily Yannotta, 4 10:12 21:48 7:02 Villa Joseph Marie
54 52 Julia Hutsko, 3 10:18 21:49 7:02 Lake Lehman
55 53 Lindsay Pembleton, 3 10:20 21:50 7:02 Lake Lehman
56 54 Devyn Losco, 2 10:17 21:51 7:03 Wilson Area
57 55 Izzy Updike, 3 10:20 21:54 7:04 Holy Redeemer
58 56 Ashlyn Carlsson, 4 10:19 21:54 7:04 Knoch
59 57 Jenna Shelton, 4 10:35 21:57 7:05 Knoch
60 58 Caitlin Adamo, 3 10:13 21:58 7:05 New Castle
61 59 Maddy Messa, 3 10:25 21:59 7:05 Danville Area
62 60 LeeAnn Markwalter, 1 10:27 22:00 7:06 Upper Perkiomen
63 61 Sarah Brooks, 4 10:17 22:01 7:06 Blue Mountain
64 62 Hannah Sanford, 3 10:11 22:01 7:06 Grove City Area
65 63 Rachael Wittmer, 2 10:32 22:01 7:06 Knoch
66 64 Monica Amarante, 2 10:27 22:02 7:06 Danville Area
67 65 Katie Thompson, 3 10:17 22:02 7:06 Blue Mountain
68 66 Abby Foster, 3 10:36 22:05 7:07 Danville Area
69 Samantha Gliwa, 1 10:20 22:09 7:08 Msgr Bonner & Abp Pre
70 67 Olivia Lowe, 3 10:22 22:10 7:09 Grove City Area
71 68 Kelly Somora, 1 10:37 22:10 7:09 Grove City Area
72 69 Amelia Wurster, 2 10:34 22:16 7:11 New Hope-Solebury
73 70 Claudia Sacks, 3 9:58 22:16 7:11 Allentown Central Cat
74 71 Cecillia Lantz, 1 10:31 22:17 7:11 York Suburban
75 72 Annelise Depman, 4 10:34 22:21 7:12 Saint Basil Academy
76 73 Delaine Baker, 4 10:26 22:23 7:13 Beaver Area
77 74 Kayley Kovac, 1 10:29 22:24 7:13 Jim Thorpe Area
78 75 Olivia Gregorio, 4 10:20 22:26 7:14 Holy Redeemer
79 76 Abby Jones, 3 10:35 22:26 7:14 Knoch
80 77 Maddison Nalls, 1 10:39 22:28 7:15 Eastern York
81 78 Elizabeth Brazukas, 3 10:34 22:29 7:15 Saint Basil Academy
82 79 Sarah Johnson, 3 10:27 22:31 7:16 Beaver Area
83 80 Olivia Martin, 2 10:46 22:32 7:16 Lewisburg Area
84 81 Olivia Greer, 3 10:32 22:34 7:16 Holy Redeemer
85 82 Lauren Karenbauer, 3 10:33 22:34 7:17 Knoch
86 83 Kimberly Donahue, 4 10:35 22:36 7:17 Saint Basil Academy
87 84 Sarah Cardone, 4 10:31 22:37 7:18 York Suburban
88 85 Hannah Maize, 4 10:27 22:37 7:18 Danville Area
89 86 Dyani Hairston, 3 10:42 22:39 7:18 Pottsgrove
90 87 Ruby Auman, 2 10:46 22:39 7:18 Lewisburg Area
91 88 Rachel O'Neil, 3 10:26 22:41 7:19 Beaver Area
92 89 Abbey Stolzfus, 2 10:49 22:42 7:19 Conrad Weiser
93 90 Mikayla Plafcan, 4 10:32 22:42 7:19 Danville Area
94 91 Rachel Landis, 4 10:42 22:48 7:21 Upper Perkiomen
95 92 Mikayla Wimer, 4 10:38 22:50 7:22 Grove City Area
96 93 Breanna Sutherland, 3 10:37 22:50 7:22 Corry Area
97 94 Delina Nelsnick, 2 10:29 22:51 7:22 Jim Thorpe Area
98 95 Angela Russell, 4 10:34 22:55 7:23 Montrose
99 96 Ariana Niemann, 3 10:43 22:58 7:24 Pottsgrove
100 97 Taylor Neals, 2 10:44 23:01 7:25 Villa Joseph Marie
101 98 Brigid Conmy, 1 11:06 23:10 7:28 Villa Joseph Marie
102 99 Makena Kramil, 1 10:47 23:11 7:29 New Hope-Solebury
103 100 Analyse Matzinger, 3 10:47 23:13 7:29 Montoursville Area
104 101 Olivia Vasey, 1 11:07 23:14 7:30 Lake Lehman
105 102 Kathryn Mackel, 4 11:01 23:16 7:30 Saint Basil Academy
106 103 Emma Urben, 3 10:50 23:16 7:30 Beaver Area
107 104 Mandy Hunt, 3 10:42 23:16 7:30 Knoch
108 105 Cassandra Lehner, 2 11:00 23:18 7:31 Corry Area
109 106 Jamie Homan, 3 11:29 23:19 7:31 Upper Perkiomen
110 Sydney Beeman, 4 10:41 23:20 7:31 Sayre Area
111 107 Bridget Stein, 3 11:07 23:20 7:31 Allentown Central Cat
112 108 Julia Sjodahl, 3 11:01 23:21 7:32 Wilson Area
113 109 Amia Slade, 1 11:06 23:24 7:33 Pottsgrove
114 110 Elaine Clancy, 1 11:18 23:26 7:34 Boiling Springs
115 111 Brittany Spielberger, 3 11:15 23:28 7:34 Villa Joseph Marie
116 112 Shannon Corbett, 4 10:52 23:28 7:34 Archbishop Carroll
117 Kailey Orzechowski, 2 10:42 23:28 7:34 Hanover Area
118 113 Kelly Csernica, 4 10:51 23:29 7:34 Lewisburg Area
119 114 Ashlyn Booher, 1 11:22 23:33 7:36 Boiling Springs
120 115 Kelcey Seth, 4 10:50 23:36 7:36 New Castle
121 116 Courtney Dukmen, 3 10:33 23:36 7:37 Blue Mountain
122 117 Nicole Welsch, 2 11:25 23:43 7:39 Valley View
123 118 Emily Dingfelder, 4 11:14 23:45 7:39 Corry Area
124 119 Rachelle Walker, 4 11:04 23:49 7:41 York Suburban
125 120 Morgan Casciole, 2 11:01 23:49 7:41 Wilson Area
126 121 Kara Devine, 4 10:46 23:54 7:42 Lewisburg Area
127 122 Robbyn Loyd, 2 11:10 23:56 7:43 Jim Thorpe Area
128 123 Devyn Wise, 1 10:57 24:01 7:45 Conrad Weiser
129 124 Rebecca Jay, 2 11:04 24:02 7:45 Milton Hershey
130 125 Alexandria Caljean, 4 11:24 24:06 7:46 Valley View
131 126 Kessli Hall, 3 11:25 24:07 7:47 Corry Area
132 127 Caileen Dolan, 3 11:35 24:08 7:47 Saint Basil Academy
133 128 Kayla Trimble, 2 10:59 24:09 7:47 Montoursville Area
134 129 Marie Johns, 3 11:16 24:09 7:47 Lake Lehman
135 130 Maddie Stine, 1 11:09 24:12 7:48 Corry Area
136 131 Tessa Semple, 3 11:02 24:12 7:48 Grove City Area
137 132 Emily Kirk, 3 11:53 24:14 7:49 Boiling Springs
138 133 Laura Sine, 1 11:25 24:15 7:49 Wilson Area
139 134 Gabby Krause, 2 10:47 24:19 7:51 Blue Mountain
140 135 Marissa Ryan, 1 11:35 24:20 7:51 Saint Basil Academy
141 136 Rebekah Dolbin, 1 11:18 24:21 7:51 Blue Mountain
142 137 Kristie Oluyemi, 3 11:18 24:21 7:51 Milton Hershey
143 138 Avenlea Bixby, 3 11:16 24:23 7:52 Montrose
144 139 Olivia Pisarski, 1 11:34 24:24 7:52 Valley View
145 140 Sara Adamkovic, 1 11:16 24:28 7:54 Upper Perkiomen
146 Bridgid O'Dea, 2 11:06 24:29 7:54 Msgr Bonner & Abp Pre
147 141 Rebecca Ford, 2 11:17 24:30 7:54 Lake Lehman
148 142 Elese Christ, 2 11:37 24:30 7:54 Pottsgrove
149 143 Ashley Weber, 3 11:22 24:34 7:55 Allentown Central Cat
150 144 Amanda Fielding, 3 11:31 24:41 7:58 Corry Area
151 145 Aaliyah Nelson-Whittle, 4 11:43 24:44 7:59 Milton Hershey
152 146 Micaela Sullivan, 2 11:22 24:46 7:59 New Hope-Solebury
153 147 Madi Getz, 1 11:23 24:47 7:59 Conrad Weiser
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | Top
154 148 April Panas, 4 11:49 24:50 8:01 Crestwood
155 149 Emily Laughlin, 1 11:32 24:51 8:01 Blue Mountain
156 150 Avery Murphy, 4 11:43 24:52 8:01 Archbishop Carroll
157 Julie Alvarez, 4 11:36 24:53 8:02 Western Wayne
158 151 Anna Murphy, 2 11:43 24:55 8:02 Archbishop Carroll
159 152 Brianna Herr, 2 11:29 24:57 8:03 Montoursville Area
160 153 Molly Holmes, 2 11:26 24:59 8:03 Holy Redeemer
161 154 Natalie DeVincentes, 3 11:29 25:01 8:04 New Castle
162 155 Areana Collins, 1 12:08 25:02 8:04 Milton Hershey
163 156 Alyssa Boshman, 4 12:17 25:02 8:04 Valley View
164 157 Cherub Cirone, 2 11:44 25:07 8:06 Milton Hershey
165 Paige Steffy, 2 12:05 25:13 8:08 West Perry
166 158 Kerry Brennan, 3 11:42 25:14 8:08 Pottsgrove
167 159 Taylor Warner, 3 11:30 25:14 8:08 Montrose
168 160 Angela Bradley, 1 11:49 25:14 8:08 New Castle
169 161 Hayley Martin, 3 12:29 25:15 8:09 Upper Perkiomen
170 162 Rebecca Burr, 4 11:54 25:16 8:09 Boiling Springs
171 163 Kayla Altland, 4 11:40 25:19 8:10 Conrad Weiser
172 164 Ashley Paranich, 3 11:52 25:21 8:10 Crestwood
173 165 Cameron Ford, 4 11:51 25:22 8:11 Holy Redeemer
174 166 Julia Bouchard, 3 11:48 25:24 8:11 Conrad Weiser
175 Liz Groff, 4 12:22 25:32 8:14 West Perry
176 167 Grace Hageman, 1 11:30 25:35 8:15 Villa Joseph Marie
177 168 Bridget Dugan, 2 12:04 25:36 8:15 Holy Redeemer
178 169 Katarina Gereda, 4 12:14 25:38 8:16 Holy Redeemer
179 170 Emily Peshek, 4 11:33 25:39 8:16 New Hope-Solebury
180 171 Lauren Weeks, 2 12:07 25:39 8:16 Upper Perkiomen
181 Celsey Golato, 3 12:02 25:41 8:17 Msgr Bonner & Abp Pre
182 172 Matti Markley, 1 11:09 25:43 8:18 Montoursville Area
183 173 Skylar Johnson, 2 11:55 25:52 8:20 Boiling Springs
184 174 Tianna Ford, 2 12:33 25:52 8:21 Milton Hershey
185 175 Rachel McNickle, 3 12:00 25:55 8:21 New Castle
186 176 Autumn Paul, 3 11:51 25:55 8:21 Allentown Central Cat
187 177 Angelica Piel, 2 12:18 26:06 8:25 Pottsgrove
188 178 Abigail Cocco, 4 12:23 26:15 8:28 Archbishop Carroll
189 179 Carmy Matarazzo, 1 11:57 26:17 8:29 New Castle
190 180 Christina Parry, 3 12:00 26:23 8:31 Valley View
191 181 Sarah Williamson, 1 11:51 26:24 8:31 Villa Joseph Marie
192 182 Dani Kline, 3 11:44 26:25 8:31 Montoursville Area
193 183 Mandy Nicotra, 4 12:17 26:29 8:33 Conrad Weiser
194 184 Alex Ryan, 4 12:26 26:40 8:36 Saint Basil Academy
195 Emma Cowder, 1 12:04 26:43 8:37 Shikellamy
196 185 Alisha Lopez, 3 12:26 26:47 8:38 Eastern York
197 Lauren Morrison, 4 12:49 26:59 8:42 West Perry
198 186 Kiarra Recchione, 2 12:34 27:01 8:43 New Castle
199 187 Krista Walter, 4 12:30 27:02 8:43 Valley View
200 188 Genna Smith, 2 12:26 27:05 8:44 Montrose
201 189 Ava Gambucci, 4 12:20 27:07 8:45 Valley View
202 190 Annabelle Gaardsmoe, 3 12:35 27:21 8:49 Wilson Area
203 Alyssa Lawson, 4 12:28 27:24 8:50 Hanover Area
204 191 Alexis Kucia, 3 12:39 27:31 8:52 Archbishop Carroll
205 192 Paige Whitten, 3 12:30 27:35 8:54 Eastern York
206 193 Casey Desmond, 1 12:16 27:43 8:56 Eastern York
207 194 Ireland Nelson, 4 12:18 27:52 8:59 Pottsgrove
208 195 Ashley Cipic, 3 12:27 28:11 9:05 Montoursville Area
209 196 Courtney Henry, 2 12:41 28:12 9:06 Montrose
210 197 Lyndsey Kerr, 2 12:56 28:22 9:09 Montrose
211 198 Sophie Monboussin, 3 13:12 28:26 9:10 Jim Thorpe Area
212 199 Kailee Romanchik, 3 13:09 28:28 9:11 Jim Thorpe Area
213 200 Vivian Ebert, 3 12:48 28:38 9:14 Allentown Central Cat
214 201 Stephanie Thorpe, 2 13:23 28:56 9:20 Crestwood
215 202 Katie Snipas, 2 13:23 29:02 9:22 Crestwood
216 203 Kerri Carbaugh, 4 13:17 29:17 9:27 Eastern York
217 204 Alaina White, 2 13:40 30:07 9:43 Eastern York
218 Janine McNiven, 2 14:07 30:38 9:53 West Perry
GIRLS GOLD 5K
PLACE TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME SPREAD
1 Cardinal O'Hara 83 6 10 16 20 31 36 55 19:54 0:54
2 Central Bucks East 136 7 12 17 40 60 66 100 20:18 1:57
3 Mount Lebanon 143 2 21 26 27 67 86 88 20:13 2:39
4 Strath Haven 144 8 24 25 37 50 99 121 20:22 1:39
5 Great Valley 147 4 13 34 45 51 52 20:26 1:47
6 North Allegheny 151 1 11 39 41 59 71 20:14 3:09
7 Seneca Valley 165 3 15 18 61 68 76 101 20:26 2:18
8 State College Area 293 19 38 46 93 97 107 126 21:14 2:20
9 Emmaus 337 9 43 73 103 109 128 208 21:25 2:50
10 Severna Park 363 44 78 79 80 82 87 90 21:43 0:57
11 Spring Ford 365 23 53 57 114 118 138 157 21:36 2:42
12 Pennridge 408 48 56 83 94 127 175 21:55 1:50
13 Abington Heights 447 42 69 110 111 115 122 199 22:04 1:48
14 Central York 459 47 64 95 112 141 150 154 22:10 2:22
15 Lower Merion 473 63 72 96 119 123 133 145 22:13 1:25
16* Boyertown 476 14 30 106 161 165 174 188 22:16 4:34
17* Laurel Highlands 476 22 49 75 149 181 189 209 22:20 4:56
18 Lower Dauphin 482 32 77 91 139 143 168 22:15 3:03
19 Ringgold 487 33 54 58 169 173 191 204 22:29 4:11
20 Bishop Shanahan 503 28 65 132 136 142 151 167 22:20 3:09
21 Wissahickon 568 5 85 108 180 190 205 22:50 5:55
22 Lampeter Strasburg 570 70 98 117 129 156 164 172 22:45 2:27
23 Delaware Valley 586 35 116 125 144 166 194 210 22:52 3:47
24 Pittston Area 589 74 104 124 135 152 178 187 22:51 2:12
25 Twin Valley 643 29 131 140 158 185 192 23:12 4:41
26 Taylor Allderdice 645 81 120 134 148 162 177 183 23:10 2:24
27 Whitehall 699 89 105 160 163 182 193 197 23:36 2:53
28 Hazleton Area 708 92 113 147 170 186 211 212 23:36 2:53
29 Hollidaysburg Area 717 102 130 155 159 171 196 202 23:39 2:17
30 Williamsport 768 62 153 176 179 198 201 207 24:12 4:26
31 St. Hubert's 876 137 146 184 203 206 25:02 3:34
32 Averill Park 906 84 195 200 213 214 26:31 8:18
PLACE FINISHER TIME PACE
1. Cardinal O'Hara
6 Sara Hayes, 4 19:30 6:17
10 Elizabeth Mancini, 4 19:43 6:21
16 Olivia Arizin, 2 19:53 6:25
20 Eleanor Mancini, 4 19:59 6:27
31 Maura Lyons, 2 20:23 6:34
36 Grace Mancini, 4 20:42 6:41
55 Sara Rankin, 3 21:18 6:52
Total Time = 1:39:28 Total Places = 83
2. Central Bucks East
7 Elizabeth Morris, 3 19:30 6:17
12 Tate Dawson, 3 19:47 6:23
17 Jackie Kinkead, 4 19:54 6:25
40 Hannah Morris, 3 20:53 6:44
60 Kaitlyn Jennings, 3 21:26 6:55
66 Sommers Moyer, 3 21:35 6:58
100 Caitlin Shewbrooks, 4 22:18 7:11
Total Time = 1:41:30 Total Places = 136
3. Mount Lebanon
2 Kelsey Potts, 3 18:57 6:07
21 Claire Dougherty, 3 20:00 6:27
26 Sadie Saxton, 3 20:14 6:32
27 Grace Tandon, 3 20:15 6:32
67 Rory Vigrass, 1 21:35 6:58
86 Ellie Meinzer, 4 22:00 7:06
88 Frankie Kavalir, 3 22:05 7:07
Total Time = 1:41:01 Total Places = 143
4. Strath Haven
8 Maia Mesyngier, 3 19:32 6:18
24 Claire Wolters, 4 20:09 6:30
25 Isabel Cardi, 2 20:13 6:31
37 Naima Okami, 3 20:43 6:41
50 Summer Martin, 2 21:11 6:50
99 Jen Rowan, 3 22:16 7:11
121 Katie Rutkowski, 4 22:49 7:21
Total Time = 1:41:48 Total Places = 144
5. Great Valley
4 Elise Claffey, 2 19:26 6:16
13 Anna Willig, 1 19:50 6:24
34 Tabitha Wismer, 4 20:37 6:39
45 Emily Meehan, 2 21:02 6:47
51 Sarah Hipwell, 4 21:13 6:50
52 Kayla Beck, 3 21:15 6:51
Total Time = 1:42:08 Total Places = 147
6. North Allegheny
1 Madeleine Davison, 3 18:18 5:54
11 Clara Savchik, 1 19:44 6:22
39 Erin Keelan, 4 20:45 6:41
41 Madissen Steiner, 2 20:54 6:44
59 Tess Wright, 1 21:26 6:55
71 Katie Franze, 4 21:42 7:00
Total Time = 1:41:07 Total Places = 151
7. Seneca Valley
3 Mariah Mack, 3 19:19 6:14
15 Rachel Hensler, 2 19:52 6:24
18 Julia Kooser, 2 19:54 6:25
61 Isabelle Biase, 2 21:26 6:55
68 Katie Lutz, 4 21:37 6:58
76 Emma Sledge, 3 21:49 7:02
101 Maty Zeckzer, 4 22:18 7:12
Total Time = 1:42:08 Total Places = 165
8. State College Area
19 Natasha Fedkina, 3 19:56 6:25
38 Larissa Burka, 4 20:44 6:41
46 Sarah Almarzooqi, 3 21:02 6:47
93 Cailin Saylor, 1 22:11 7:09
97 Ellie Mhando, 4 22:15 7:10
107 Bella DiNallo, 1 22:25 7:14
126 Haley Garvin, 2 22:56 7:24
Total Time = 1:46:08 Total Places = 293
9. Emmaus
9 Katie Bacher, 3 19:38 6:20
43 Abigail Dalton, 1 20:56 6:45
73 Jaclyn Reinbold, 4 21:43 7:00
103 Katrina Durrwachter, 2 22:20 7:12
109 Cassidy Leight, 3 22:28 7:15
128 Kristen Bray, 4 22:59 7:25
208 Shannon Burkholder, 3 26:58 8:42
Total Time = 1:47:05 Total Places = 337
10. Severna Park
44 Rebecca Bosanko, 3 20:59 6:46
78 Emma Hand, 3 21:53 7:03
79 Catie Cambon, 1 21:53 7:03
80 Megan Nelson, 4 21:54 7:04
82 Syd Hamracek, 4 21:55 7:04
87 Liz Montagnino, 4 22:04 7:07
90 Chloe Salkeld, 1 22:07 7:08
Total Time = 1:48:34 Total Places = 363
11. Spring Ford
23 Gabriella Bamford, 1 20:03 6:28
53 Julia Vledder, 1 21:15 6:51
57 Sydney Galster, 1 21:21 6:53
114 Anna Poet, 4 22:36 7:17
118 Samantha Christman, 2 22:44 7:20
138 Victoria Hoffner, 2 23:19 7:31
157 Jenna Vledder, 3 24:08 7:47
Total Time = 1:47:59 Total Places = 365
12. Pennridge
48 Julia Foster, 3 21:09 6:49
56 Monika Brill, 2 21:18 6:52
83 Hannah Kramlik, 4 21:56 7:04
94 Natalie Mamrol, 3 22:11 7:09
127 Sophie Hicks, 3 22:58 7:24
175 Carly Musco, 1 24:45 7:59
Total Time = 1:49:32 Total Places = 408
13. Abington Heights
42 Katie Dammer, 1 20:56 6:45
69 Alex Scheuermann, 2 21:39 6:59
110 Carly Danoski, 3 22:28 7:15
111 Emma Marion, 1 22:31 7:16
115 Annie Wesolowski, 2 22:43 7:19
122 Meghan Beahan, 3 22:49 7:21
199 Catherine Simakaski, 3 26:18 8:29
Total Time = 1:50:17 Total Places = 447
14. Central York
47 Paige Hartman, 1 21:06 6:48
64 Haley Pfefferkorn, 3 21:30 6:56
95 Bridget Palm, 1 22:12 7:09
112 Brooke Buzynski, 3 22:33 7:16
141 Jaclyn Ball, 1 23:28 7:34
150 Ashley Truax, 3 23:46 7:40
154 Lauren Yankanich, 1 24:01 7:45
Total Time = 1:50:49 Total Places = 459
15. Lower Merion
63 Katrina Ocampo, 3 21:29 6:56
72 Melissa Graham, 3 21:43 7:00
96 Leslie Gladstone, 3 22:14 7:10
119 Margaret Urheim, 3 22:45 7:20
123 Daisy Diamond, 4 22:53 7:23
133 Lisa Gardner, 4 23:03 7:26
145 Maria Zhdankina, 3 23:32 7:35
Total Time = 1:51:04 Total Places = 473
16*. Boyertown
14 Gillian Kasitz, 2 19:52 6:24
30 Emily Schumaker, 4 20:21 6:34
106 Laura Simpson, 4 22:22 7:13
161 Renee Schumaker, 3 24:17 7:50
165 Karli Gilbert, 4 24:25 7:53
174 Rebecca Hemingway, 2 24:43 7:58
188 Julia Hellriegel, 4 25:15 8:09
Total Time = 1:51:17 Total Places = 476
17*. Laurel Highlands
22 Marisa Deichert, 4 20:02 6:28
49 Emily Rohm, 2 21:10 6:49
75 Bristyn Yanick, 3 21:47 7:01
149 Kendra Kerr, 3 23:43 7:39
181 Lyric King, 4 24:57 8:03
189 Megan DiCenzo, 1 25:19 8:10
209 Grace Chambers, 1 27:06 8:44
Total Time = 1:51:39 Total Places = 476
18. Lower Dauphin
32 Ella Breidenstine, 3 20:25 6:35
77 Allyson Curtis, 3 21:50 7:03
91 Grace Gilbert, 2 22:07 7:08
139 Sarah Blessing, 2 23:21 7:32
143 Kristin Sarsfield, 3 23:28 7:34
168 Hannah Schulteis, 2 24:28 7:53
Total Time = 1:51:11 Total Places = 482
19. Ringgold
33 Kirsten McMichael, 4 20:30 6:37
54 Janika Hutton, 3 21:16 6:51
58 Sarah Lucas, 2 21:24 6:54
169 Kaylee Kassa, 1 24:33 7:55
173 Amber Matthews, 3 24:40 7:57
191 Maria Lengwin, 2 25:25 8:12
204 Raina Gorman, 3 26:38 8:35
Total Time = 1:52:23 Total Places = 487
20. Bishop Shanahan
28 Emily Bracken, 3 20:19 6:33
65 Haley Reid, 4 21:34 6:57
132 Shannon Cody, 1 23:03 7:26
136 Maddie Morgenthaler, 4 23:16 7:30
142 Ally Kelly, 1 23:28 7:34
151 Rachel Loffredo, 4 23:51 7:42
167 Cassandra Bruecks, 1 24:28 7:53
Total Time = 1:51:40 Total Places = 503
21. Wissahickon
5 Lotte Black, 3 19:29 6:17
85 Hayley Ross, 1 21:58 7:05
108 Jenna Feltes, 3 22:27 7:14
180 Tricia Cappelli, 3 24:53 8:02
190 Abigail Butt, 1 25:23 8:11
205 Shannon U, 3 26:42 8:37
Total Time = 1:54:10 Total Places = 568
22. Lampeter Strasburg
70 Jasmine McClintock, 2 21:39 6:59
98 Ashley Stoltzfus, 4 22:16 7:11
117 Olivia Gard, 1 22:43 7:20
129 Ellie Crumpler, 1 23:01 7:25
156 Alyssa Cunningham, 2 24:06 7:46
164 Abby Gordley, 2 24:23 7:52
172 Aja Cunningham, 4 24:38 7:57
Total Time = 1:53:45 Total Places = 570
23. Delaware Valley
35 Vanessa Paolella, 2 20:40 6:40
116 Denali Hutzelmann, 2 22:43 7:20
125 Angelica Gutter, 4 22:56 7:24
144 Cathy Li, 4 23:31 7:35
166 Sarah McDougall, 2 24:26 7:53
194 Kim Kubie, 3 25:49 8:20
210 Cameron McEeby, 4 27:10 8:46
Total Time = 1:54:16 Total Places = 586
24. Pittston Area
74 Tara Johnson, 3 21:46 7:01
104 Madison Mimnaugh, 3 22:21 7:12
124 Arianna Boccardi, 2 22:55 7:23
135 Mary Silinskie, 2 23:12 7:29
152 Abby Sheerer, 3 23:58 7:44
178 Meghan Murtha, 4 24:51 8:01
187 Jessica Tighe, 2 25:03 8:05
Total Time = 1:54:12 Total Places = 589
25. Twin Valley
29 Meghan Horan, 3 20:21 6:34
131 Selia Perry, 1 23:03 7:26
140 Hannah Schlegel, 2 23:24 7:33
158 Emily Border, 4 24:10 7:47
185 Haley Shultz, 2 25:01 8:04
192 Faryn Wright, 3 25:32 8:14
Total Time = 1:55:59 Total Places = 643
26. Taylor Allderdice
81 Dighan Kelly, 3 21:55 7:04
120 Meredith Tipper, 4 22:46 7:20
134 Maive Bellios-Fees, 3 23:09 7:28
148 Emma Harvey, 2 23:41 7:38
162 Elizabeth Smith, 2 24:19 7:50
177 Faith Nichols, 4 24:51 8:01
183 Abby Paytas, 2 24:58 8:03
Total Time = 1:55:50 Total Places = 645
27. Whitehall
89 Alexandra Dorner, 3 22:05 7:07
105 Hannah Gill, 2 22:21 7:13
160 Ashlee Brosky, 2 24:16 7:50
163 Heather Busch, 4 24:19 7:51
182 Tiffanie Hopkins, 3 24:57 8:03
193 Jenise Cooper, 3 25:35 8:15
197 Abby Hall, 4 25:54 8:21
Total Time = 1:57:58 Total Places = 699
28. Hazleton Area
92 Kayla Schlauch, 4 22:10 7:09
113 Steph Yanochko, 1 22:35 7:17
147 Kiera Feeley, 1 23:37 7:37
170 Sam Zaremba, 2 24:35 7:56
186 Rachel Reznick, 4 25:02 8:04
211 Emily Buchman, 1 27:43 8:56
212 Katie Johnson, 3 28:07 9:04
Total Time = 1:57:59 Total Places = 708
29. Hollidaysburg Area
102 Makenzie Wilkinson, 3 22:19 7:12
130 Bridget Perry, 2 23:02 7:26
155 Megan Gilles, 2 24:02 7:45
159 Hannah Shank, 3 24:13 7:49
171 Jess Hayes, 1 24:36 7:56
196 Colleen Murphy, 3 25:53 8:21
202 Ceara Lance, 3 26:25 8:31
Total Time = 1:58:12 Total Places = 717
30. Williamsport
62 Hannah Weber, 4 21:28 6:55
153 Jordan Englert, 2 23:59 7:44
176 Lauren Earley, 1 24:47 7:59
179 Evelyn Adams, 4 24:52 8:01
198 Naomi Lovell, 3 25:54 8:21
201 Kaycee Pulier, 4 26:21 8:30
207 Sharon Engel, 1 26:56 8:41
Total Time = 2:01:00 Total Places = 768
31. St. Hubert's
137 Natalie Olson, 4 23:18 7:31
146 Cecilia Jones, 2 23:32 7:35
184 Isabella Goschinski, 3 25:01 8:04
203 Ally Kuvik, 3 26:26 8:32
206 Summer King, 2 26:51 8:40
Total Time = 2:05:08 Total Places = 876
32. Averill Park
84 Brittney Mack, 4 21:57 7:05
195 Lauren Wood, 4 25:49 8:20
200 Emma Limoges, 1 26:19 8:29
213 Katherine Kowalczyk, 4 28:15 9:07
214 Skyler Leveroni, 2 30:14 9:45
Total Time = 2:12:34 Total Places = 906
TEAM 2.5K CLOCK
PLACE SCORE FINISHER TIME TIME PACE TEAM
1 1 Madeleine Davison, 3 8:53 18:18 5:54 North Allegheny
2 2 Kelsey Potts, 3 9:04 18:57 6:07 Mount Lebanon
3 3 Mariah Mack, 3 9:23 19:19 6:14 Seneca Valley
4 4 Elise Claffey, 2 9:23 19:26 6:16 Great Valley
5 5 Lotte Black, 3 9:24 19:29 6:17 Wissahickon
6 6 Sara Hayes, 4 9:15 19:30 6:17 Cardinal O'Hara
7 7 Elizabeth Morris, 3 9:10 19:30 6:17 Central Bucks East
8 8 Maia Mesyngier, 3 9:27 19:32 6:18 Strath Haven
9 9 Katie Bacher, 3 9:29 19:38 6:20 Emmaus
10 10 Elizabeth Mancini, 4 9:22 19:43 6:21 Cardinal O'Hara
11 11 Clara Savchik, 1 9:25 19:44 6:22 North Allegheny
12 12 Tate Dawson, 3 9:21 19:47 6:23 Central Bucks East
13 13 Anna Willig, 1 9:40 19:50 6:24 Great Valley
14 14 Gillian Kasitz, 2 9:31 19:52 6:24 Boyertown
15 15 Rachel Hensler, 2 9:41 19:52 6:24 Seneca Valley
16 16 Olivia Arizin, 2 9:32 19:53 6:25 Cardinal O'Hara
17 17 Jackie Kinkead, 4 9:29 19:54 6:25 Central Bucks East
18 18 Julia Kooser, 2 9:28 19:54 6:25 Seneca Valley
19 19 Natasha Fedkina, 3 9:25 19:56 6:25 State College Area
20 20 Eleanor Mancini, 4 9:24 19:59 6:27 Cardinal O'Hara
21 21 Claire Dougherty, 3 9:42 20:00 6:27 Mount Lebanon
22 22 Marisa Deichert, 4 9:27 20:02 6:28 Laurel Highlands
23 23 Gabriella Bamford, 1 9:24 20:03 6:28 Spring Ford
24 24 Claire Wolters, 4 9:24 20:09 6:30 Strath Haven
25 25 Isabel Cardi, 2 9:34 20:13 6:31 Strath Haven
26 26 Sadie Saxton, 3 9:42 20:14 6:32 Mount Lebanon
27 27 Grace Tandon, 3 9:42 20:15 6:32 Mount Lebanon
28 28 Emily Bracken, 3 9:36 20:19 6:33 Bishop Shanahan
29 29 Meghan Horan, 3 9:42 20:21 6:34 Twin Valley
30 30 Emily Schumaker, 4 9:32 20:21 6:34 Boyertown
31 31 Maura Lyons, 2 9:37 20:23 6:34 Cardinal O'Hara
32 32 Ella Breidenstine, 3 9:55 20:25 6:35 Lower Dauphin
33 33 Kirsten McMichael, 4 9:38 20:30 6:37 Ringgold
34 34 Tabitha Wismer, 4 9:53 20:37 6:39 Great Valley
35 35 Vanessa Paolella, 2 9:43 20:40 6:40 Delaware Valley
36 36 Grace Mancini, 4 9:20 20:42 6:41 Cardinal O'Hara
37 37 Naima Okami, 3 9:39 20:43 6:41 Strath Haven
38 38 Larissa Burka, 4 9:41 20:44 6:41 State College Area
39 39 Erin Keelan, 4 10:01 20:45 6:41 North Allegheny
40 40 Hannah Morris, 3 9:51 20:53 6:44 Central Bucks East
41 41 Madissen Steiner, 2 9:49 20:54 6:44 North Allegheny
42 42 Katie Dammer, 1 9:53 20:56 6:45 Abington Heights
43 43 Abigail Dalton, 1 9:59 20:56 6:45 Emmaus
44 44 Rebecca Bosanko, 3 9:56 20:59 6:46 Severna Park
45 45 Emily Meehan, 2 9:54 21:02 6:47 Great Valley
46 46 Sarah Almarzooqi, 3 9:43 21:02 6:47 State College Area
47 47 Paige Hartman, 1 9:57 21:06 6:48 Central York
48 48 Julia Foster, 3 9:42 21:09 6:49 Pennridge
49 49 Emily Rohm, 2 10:08 21:10 6:49 Laurel Highlands
50 50 Summer Martin, 2 10:15 21:11 6:50 Strath Haven
51 51 Sarah Hipwell, 4 10:07 21:13 6:50 Great Valley
52 52 Kayla Beck, 3 10:12 21:15 6:51 Great Valley
53 53 Julia Vledder, 1 9:53 21:15 6:51 Spring Ford
54 54 Janika Hutton, 3 10:06 21:16 6:51 Ringgold
55 55 Sara Rankin, 3 9:51 21:18 6:52 Cardinal O'Hara
56 56 Monika Brill, 2 9:55 21:18 6:52 Pennridge
57 57 Sydney Galster, 1 9:57 21:21 6:53 Spring Ford
58 58 Sarah Lucas, 2 10:08 21:24 6:54 Ringgold
59 59 Tess Wright, 1 10:18 21:26 6:55 North Allegheny
60 60 Kaitlyn Jennings, 3 10:01 21:26 6:55 Central Bucks East
61 61 Isabelle Biase, 2 10:27 21:26 6:55 Seneca Valley
62 62 Hannah Weber, 4 10:01 21:28 6:55 Williamsport
63 63 Katrina Ocampo, 3 10:02 21:29 6:56 Lower Merion
64 64 Haley Pfefferkorn, 3 10:05 21:30 6:56 Central York
65 65 Haley Reid, 4 10:07 21:34 6:57 Bishop Shanahan
66 66 Sommers Moyer, 3 9:57 21:35 6:58 Central Bucks East
67 67 Rory Vigrass, 1 9:53 21:35 6:58 Mount Lebanon
68 68 Katie Lutz, 4 10:07 21:37 6:58 Seneca Valley
69 69 Alex Scheuermann, 2 10:14 21:39 6:59 Abington Heights
70 70 Jasmine McClintock, 2 10:03 21:39 6:59 Lampeter Strasburg
71 71 Katie Franze, 4 10:16 21:42 7:00 North Allegheny
72 72 Melissa Graham, 3 10:02 21:43 7:00 Lower Merion
73 73 Jaclyn Reinbold, 4 10:21 21:43 7:00 Emmaus
74 74 Tara Johnson, 3 10:22 21:46 7:01 Pittston Area
75 75 Bristyn Yanick, 3 10:02 21:47 7:01 Laurel Highlands
76 76 Emma Sledge, 3 10:23 21:49 7:02 Seneca Valley
77 77 Allyson Curtis, 3 10:09 21:50 7:03 Lower Dauphin
78 78 Emma Hand, 3 10:18 21:53 7:03 Severna Park
79 79 Catie Cambon, 1 10:11 21:53 7:03 Severna Park
80 80 Megan Nelson, 4 10:14 21:54 7:04 Severna Park
81 81 Dighan Kelly, 3 10:08 21:55 7:04 Taylor Allderdice
82 82 Syd Hamracek, 4 10:18 21:55 7:04 Severna Park
83 83 Hannah Kramlik, 4 10:17 21:56 7:04 Pennridge
84 84 Brittney Mack, 4 10:18 21:57 7:05 Averill Park
85 85 Hayley Ross, 1 10:18 21:58 7:05 Wissahickon
86 86 Ellie Meinzer, 4 10:22 22:00 7:06 Mount Lebanon
87 87 Liz Montagnino, 4 10:17 22:04 7:07 Severna Park
88 88 Frankie Kavalir, 3 10:22 22:05 7:07 Mount Lebanon
89 89 Alexandra Dorner, 3 10:30 22:05 7:07 Whitehall
90 90 Chloe Salkeld, 1 10:18 22:07 7:08 Severna Park
91 91 Grace Gilbert, 2 10:23 22:07 7:08 Lower Dauphin
92 92 Kayla Schlauch, 4 10:27 22:10 7:09 Hazleton Area
93 93 Cailin Saylor, 1 10:41 22:11 7:09 State College Area
94 94 Natalie Mamrol, 3 10:05 22:11 7:09 Pennridge
95 95 Bridget Palm, 1 10:00 22:12 7:09 Central York
96 96 Leslie Gladstone, 3 10:18 22:14 7:10 Lower Merion
97 97 Ellie Mhando, 4 10:24 22:15 7:10 State College Area
98 98 Ashley Stoltzfus, 4 10:17 22:16 7:11 Lampeter Strasburg
99 99 Jen Rowan, 3 10:45 22:16 7:11 Strath Haven
100 100 Caitlin Shewbrooks, 4 10:02 22:18 7:11 Central Bucks East
101 101 Maty Zeckzer, 4 10:29 22:18 7:12 Seneca Valley
102 102 Makenzie Wilkinson, 3 10:54 22:19 7:12 Hollidaysburg Area
103 103 Katrina Durrwachter, 2 10:25 22:20 7:12 Emmaus
104 104 Madison Mimnaugh, 3 10:14 22:21 7:12 Pittston Area
105 105 Hannah Gill, 2 10:36 22:21 7:13 Whitehall
106 106 Laura Simpson, 4 10:22 22:22 7:13 Boyertown
107 107 Bella DiNallo, 1 10:35 22:25 7:14 State College Area
108 108 Jenna Feltes, 3 10:21 22:27 7:14 Wissahickon
109 109 Cassidy Leight, 3 10:30 22:28 7:15 Emmaus
110 110 Carly Danoski, 3 10:41 22:28 7:15 Abington Heights
111 111 Emma Marion, 1 10:25 22:31 7:16 Abington Heights
112 112 Brooke Buzynski, 3 10:30 22:33 7:16 Central York
113 113 Steph Yanochko, 1 10:23 22:35 7:17 Hazleton Area
114 114 Anna Poet, 4 10:24 22:36 7:17 Spring Ford
115 115 Annie Wesolowski, 2 10:41 22:43 7:19 Abington Heights
116 116 Denali Hutzelmann, 2 11:04 22:43 7:20 Delaware Valley
117 117 Olivia Gard, 1 10:37 22:43 7:20 Lampeter Strasburg
118 118 Samantha Christman, 2 10:31 22:44 7:20 Spring Ford
119 119 Margaret Urheim, 3 10:24 22:45 7:20 Lower Merion
120 120 Meredith Tipper, 4 10:42 22:46 7:20 Taylor Allderdice
121 121 Katie Rutkowski, 4 10:45 22:49 7:21 Strath Haven
122 122 Meghan Beahan, 3 10:41 22:49 7:21 Abington Heights
123 123 Daisy Diamond, 4 10:40 22:53 7:23 Lower Merion
124 124 Arianna Boccardi, 2 10:25 22:55 7:23 Pittston Area
125 125 Angelica Gutter, 4 11:04 22:56 7:24 Delaware Valley
126 126 Haley Garvin, 2 10:41 22:56 7:24 State College Area
127 127 Sophie Hicks, 3 10:30 22:58 7:24 Pennridge
128 128 Kristen Bray, 4 10:29 22:59 7:25 Emmaus
129 129 Ellie Crumpler, 1 11:00 23:01 7:25 Lampeter Strasburg
130 130 Bridget Perry, 2 10:16 23:02 7:26 Hollidaysburg Area
131 131 Selia Perry, 1 10:50 23:03 7:26 Twin Valley
132 132 Shannon Cody, 1 10:45 23:03 7:26 Bishop Shanahan
133 133 Lisa Gardner, 4 10:46 23:03 7:26 Lower Merion
134 134 Maive Bellios-Fees, 3 10:46 23:09 7:28 Taylor Allderdice
135 135 Mary Silinskie, 2 10:36 23:12 7:29 Pittston Area
136 136 Maddie Morgenthaler, 4 10:45 23:16 7:30 Bishop Shanahan
137 137 Natalie Olson, 4 10:55 23:18 7:31 St. Hubert's
138 138 Victoria Hoffner, 2 10:37 23:19 7:31 Spring Ford
139 Youngeon Park, 3 10:54 23:21 7:32 Wyoming Valley West
140 139 Sarah Blessing, 2 11:03 23:21 7:32 Lower Dauphin
141 140 Hannah Schlegel, 2 10:50 23:24 7:33 Twin Valley
142 141 Jaclyn Ball, 1 11:07 23:28 7:34 Central York
143 142 Ally Kelly, 1 10:44 23:28 7:34 Bishop Shanahan
144 143 Kristin Sarsfield, 3 11:03 23:28 7:34 Lower Dauphin
145 144 Cathy Li, 4 11:05 23:31 7:35 Delaware Valley
146 145 Maria Zhdankina, 3 11:00 23:32 7:35 Lower Merion
147 146 Cecilia Jones, 2 10:56 23:32 7:35 St. Hubert's
148 Stephanie Brooks, 4 10:45 23:33 7:36 Bensalem
149 Sophie Rittenhouse, 4 10:58 23:36 7:37 Wyoming Valley West
150 147 Kiera Feeley, 1 11:01 23:37 7:37 Hazleton Area
151 148 Emma Harvey, 2 11:04 23:41 7:38 Taylor Allderdice
152 149 Kendra Kerr, 3 11:21 23:43 7:39 Laurel Highlands
153 150 Ashley Truax, 3 11:07 23:46 7:40 Central York
154 151 Rachel Loffredo, 4 11:10 23:51 7:42 Bishop Shanahan
155 152 Abby Sheerer, 3 11:03 23:58 7:44 Pittston Area
156 153 Jordan Englert, 2 10:59 23:59 7:44 Williamsport
157 154 Lauren Yankanich, 1 11:08 24:01 7:45 Central York
158 155 Megan Gilles, 2 11:25 24:02 7:45 Hollidaysburg Area
159 156 Alyssa Cunningham, 2 11:26 24:06 7:46 Lampeter Strasburg
160 157 Jenna Vledder, 3 10:29 24:08 7:47 Spring Ford
161 158 Emily Border, 4 11:34 24:10 7:47 Twin Valley
162 159 Hannah Shank, 3 11:34 24:13 7:49 Hollidaysburg Area
163 160 Ashlee Brosky, 2 10:58 24:16 7:50 Whitehall
164 161 Renee Schumaker, 3 11:12 24:17 7:50 Boyertown
165 162 Elizabeth Smith, 2 11:18 24:19 7:50 Taylor Allderdice
166 163 Heather Busch, 4 10:58 24:19 7:51 Whitehall
167 164 Abby Gordley, 2 11:27 24:23 7:52 Lampeter Strasburg
168 165 Karli Gilbert, 4 11:38 24:25 7:53 Boyertown
169 166 Sarah McDougall, 2 11:09 24:26 7:53 Delaware Valley
170 167 Cassandra Bruecks, 1 11:36 24:28 7:53 Bishop Shanahan
171 168 Hannah Schulteis, 2 11:17 24:28 7:53 Lower Dauphin
172 169 Kaylee Kassa, 1 11:46 24:33 7:55 Ringgold
173 170 Sam Zaremba, 2 11:34 24:35 7:56 Hazleton Area
174 171 Jess Hayes, 1 11:34 24:36 7:56 Hollidaysburg Area
175 172 Aja Cunningham, 4 11:01 24:38 7:57 Lampeter Strasburg
176 173 Amber Matthews, 3 11:39 24:40 7:57 Ringgold
177 174 Rebecca Hemingway, 2 11:40 24:43 7:58 Boyertown
178 175 Carly Musco, 1 11:49 24:45 7:59 Pennridge
179 176 Lauren Earley, 1 11:44 24:47 7:59 Williamsport
180 177 Faith Nichols, 4 11:48 24:51 8:01 Taylor Allderdice
181 178 Meghan Murtha, 4 11:31 24:51 8:01 Pittston Area
182 179 Evelyn Adams, 4 11:43 24:52 8:01 Williamsport
183 180 Tricia Cappelli, 3 11:41 24:53 8:02 Wissahickon
184 181 Lyric King, 4 11:48 24:57 8:03 Laurel Highlands
185 182 Tiffanie Hopkins, 3 11:36 24:57 8:03 Whitehall
186 183 Abby Paytas, 2 11:48 24:58 8:03 Taylor Allderdice
187 184 Isabella Goschinski, 3 11:20 25:01 8:04 St. Hubert's
188 185 Haley Shultz, 2 12:02 25:01 8:04 Twin Valley
189 186 Rachel Reznick, 4 11:37 25:02 8:04 Hazleton Area
190 187 Jessica Tighe, 2 11:22 25:03 8:05 Pittston Area
191 188 Julia Hellriegel, 4 11:50 25:15 8:09 Boyertown
192 189 Megan DiCenzo, 1 11:48 25:19 8:10 Laurel Highlands
193 190 Abigail Butt, 1 11:47 25:23 8:11 Wissahickon
194 191 Maria Lengwin, 2 11:45 25:25 8:12 Ringgold
195 Lisa Shah, 1 11:56 25:30 8:13 Bensalem
196 192 Faryn Wright, 3 11:58 25:32 8:14 Twin Valley
197 193 Jenise Cooper, 3 11:24 25:35 8:15 Whitehall
198 Francesca Balla, 4 11:35 25:44 8:18 Bensalem
199 194 Kim Kubie, 3 12:00 25:49 8:20 Delaware Valley
200 195 Lauren Wood, 4 11:57 25:49 8:20 Averill Park
201 196 Colleen Murphy, 3 12:12 25:53 8:21 Hollidaysburg Area
202 197 Abby Hall, 4 11:46 25:54 8:21 Whitehall
203 198 Naomi Lovell, 3 12:01 25:54 8:21 Williamsport
204 Ale Lopez, 4 11:57 26:15 8:28 Bensalem
205 199 Catherine Simakaski, 3 11:55 26:18 8:29 Abington Heights
206 200 Emma Limoges, 1 12:22 26:19 8:29 Averill Park
207 201 Kaycee Pulier, 4 12:01 26:21 8:30 Williamsport
208 202 Ceara Lance, 3 12:45 26:25 8:31 Hollidaysburg Area
209 203 Ally Kuvik, 3 12:11 26:26 8:32 St. Hubert's
210 204 Raina Gorman, 3 11:49 26:38 8:35 Ringgold
211 205 Shannon U, 3 12:23 26:42 8:37 Wissahickon
212 Elizabeth Wood, 3 12:09 26:46 8:38 Wyoming Valley West
213 206 Summer King, 2 12:32 26:51 8:40 St. Hubert's
214 207 Sharon Engel, 1 12:29 26:56 8:41 Williamsport
215 208 Shannon Burkholder, 3 11:36 26:58 8:42 Emmaus
216 209 Grace Chambers, 1 12:32 27:06 8:44 Laurel Highlands
217 210 Cameron McEeby, 4 12:28 27:10 8:46 Delaware Valley
218 211 Emily Buchman, 1 12:32 27:43 8:56 Hazleton Area
219 212 Katie Johnson, 3 12:34 28:07 9:04 Hazleton Area
220 213 Katherine Kowalczyk, 4 13:03 28:15 9:07 Averill Park
221 214 Skyler Leveroni, 2 13:23 30:14 9:45 Averill Park
BOYS WHITE 5K
PLACE TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME SPREAD
1 Avonworth 119 11 12 15 34 47 80 81 18:19 1:03
2 Elk Lake 160 16 17 28 45 54 64 68 18:34 1:07
3 Masterman 175 1 18 35 50 71 85 102 18:25 2:53
4 Warrior Run 179 14 25 27 37 76 89 158 18:39 1:41
5 New Hope-Solebury 185 7 32 39 46 61 67 95 18:42 1:39
6 Penns Valley Area 189 10 20 22 59 78 84 168 18:43 1:48
7 Saegertown 192 6 8 13 72 93 106 109 18:38 2:31
8 Cranberry 251 24 26 62 65 74 83 120 19:04 1:07
9 Camp Hill 287 9 44 69 75 90 107 113 19:11 2:21
10 Vincentian Academy 293 4 23 51 86 129 130 139 19:18 4:38
11 Wyalusing Valley Area 333 21 52 63 92 105 112 135 19:33 2:22
12 Sullivan County 361 36 57 70 98 100 146 166 19:44 1:52
13 Delaware County Chris 368 33 41 82 88 124 148 19:50 2:53
14 Clarion Area 386 2 43 87 110 144 167 19:54 6:01
15 Holy Cross 401 49 60 77 99 116 118 131 19:55 2:02
16 Southern Columbia Are 409 42 58 94 96 119 141 20:01 2:20
17 Jenkintown 429 29 48 114 115 123 133 136 20:11 2:56
18 South Side 434 3 53 117 121 140 155 157 20:10 5:26
19 Mahanoy Area 453 30 31 103 137 152 163 20:44 4:57
20 Christopher Dock 457 38 66 108 111 134 145 20:23 3:16
21 Forest City 491 40 79 97 128 147 150 164 20:47 4:17
22 Kutztown Area 495 55 73 91 127 149 161 20:47 4:02
23* Dunmore 559 5 104 142 143 165 21:48 8:46
24* Delone Catholic 559 19 101 126 153 160 21:48 6:52
25 Wyoming Seminary 626 56 122 138 154 156 22:09 4:56
26 Fairfield Area 729 125 132 151 159 162 23:27 3:51
PLACE FINISHER TIME PACE
1. Avonworth
11 Adam Joyce, Sr 17:55 5:47
12 Andrew Domencic, Sr 17:56 5:47
15 Michael Noethiger, So 17:59 5:48
34 Colton Fritts, Jr 18:45 6:03
47 Kenny Baurle, Jr 18:58 6:07
80 Kyle Crilley, Sr 19:46 6:22
81 Alex Domencic, So 19:46 6:22
Total Time = 1:31:33 Total Places = 119
2. Elk Lake
16 Hunter Bedell, Sr 18:06 5:50
17 Daniel Bell, So 18:06 5:50
28 Dakota Oswald, Jr 18:30 5:58
45 Seth Owens, So 18:55 6:06
54 Cale Owens, Sr 19:12 6:12
64 Dalton Sherman, Sr 19:25 6:16
68 Dylan Benscoter, So 19:30 6:17
Total Time = 1:32:49 Total Places = 160
3. Masterman
1 Julian Degroot-Lutzner, Sr 16:38 5:22
18 Joseph Previdi, Jr 18:09 5:51
35 Per Loufman, Jr 18:45 6:03
50 Ty Parks, Sr 19:01 6:08
71 Robert Sim, So 19:31 6:18
85 Joe Eapen, So 20:02 6:27
102 Manfred Thomas, Jr 20:39 6:40
Total Time = 1:32:04 Total Places = 175
4. Warrior Run
14 Darren Webb, Sr 17:57 5:47
25 Cassidy Hoffman, Fr 18:27 5:57
27 Dallas Blickley, Jr 18:27 5:57
37 Mitchell Keiser, Sr 18:46 6:03
76 Lance Pealer, Sr 19:37 6:20
89 Bryce Woland, Fr 20:06 6:29
158 Michael Sisley, Jr 24:43 7:58
Total Time = 1:33:14 Total Places = 179
5. New Hope-Solebury
7 Greg House, Sr 17:43 5:43
32 Bradley Neumann, Jr 18:39 6:01
39 Eric Cammarata, So 18:47 6:03
46 Chris Cammarata, Fr 18:57 6:07
61 Jake Dupont, Jr 19:21 6:15
67 Joshua House, So 19:28 6:17
95 Nick Lombardi, Sr 20:20 6:34
Total Time = 1:33:27 Total Places = 185
6. Penns Valley Area
10 Adam Mothersbaugh, Sr 17:54 5:46
20 Nick Fuller, Sr 18:20 5:55
22 Chris Colwell, Fr 18:23 5:56
59 Keith Griffith, Jr 19:17 6:13
78 Sam Gray, Fr 19:41 6:21
84 Isaac Duvall, Sr 20:00 6:27
168 Haden Stamm, Fr 28:32 9:12
Total Time = 1:33:35 Total Places = 189
7. Saegertown
6 Brendon Barclay, Sr 17:42 5:42
8 Brad Amy, Jr 17:46 5:44
13 Wyatt Fleischer, Jr 17:57 5:47
72 Garrett Johnston, Jr 19:32 6:18
93 Wesley Fleischer, Fr 20:12 6:31
106 Jacob Steiger, Fr 20:43 6:41
109 Jarrett Dejohn, Fr 20:47 6:42
Total Time = 1:33:09 Total Places = 192
8. Cranberry
24 Harrison Keenan, So 18:27 5:57
26 Sam Lander, So 18:27 5:57
62 Kyle Bryan, Sr 19:22 6:15
65 Nick Varsek, Jr 19:27 6:16
74 Paul Zacherl, Jr 19:33 6:18
83 Jared Daily, Jr 19:57 6:26
120 Nolan Brannon, So 21:20 6:53
Total Time = 1:35:16 Total Places = 251
9. Camp Hill
9 Cooper Leslie, Jr 17:47 5:44
44 Daniel Shank, So 18:55 6:06
69 Evan Young, Sr 19:30 6:17
75 Patrick Dorsey, So 19:35 6:19
90 Ben Labine, Sr 20:07 6:29
107 Noah Gualtierri, Sr 20:43 6:41
113 Cameron Frassetta, Sr 20:54 6:44
Total Time = 1:35:54 Total Places = 287
10. Vincentian Academy
4 Andrew Koryak, Sr 17:08 5:31
23 Chuck Adams, So 18:26 5:57
51 John Reed, So 19:05 6:09
86 Nick Lucot, Jr 20:02 6:28
129 Sean Farrell, So 21:45 7:01
130 Christopher Bailey, Fr 21:52 7:03
139 Dom Battaglia, Sr 22:16 7:11
Total Time = 1:36:26 Total Places = 293
11. Wyalusing Valley Area
21 Jordan Schools, Sr 18:21 5:55
52 Mitchell Schools, Jr 19:06 6:09
63 Matt Woodruff, Sr 19:23 6:15
92 Tracey Brown, Jr 20:11 6:30
105 Matt McClelland, Fr 20:42 6:41
112 Josh Haley, So 20:52 6:44
135 Ethan Ace, Sr 22:08 7:08
Total Time = 1:37:43 Total Places = 333
12. Sullivan County
36 Thomas Choplick, Sr 18:45 6:03
57 Liam Molyneux, So 19:15 6:12
70 Jordan Beinlich, Sr 19:31 6:18
98 Jon Pedro, So 20:30 6:36
100 Jordan Pedro, So 20:37 6:39
146 Alex Baumunk, Fr 23:03 7:26
166 Austin Henschen, So 26:29 8:32
Total Time = 1:38:38 Total Places = 361
13. Delaware County Chris
33 Alex Harvey, Sr 18:42 6:02
41 Michael Logie, Jr 18:50 6:04
82 Colin Campbell, Sr 19:57 6:26
88 Morgan Ellis, Sr 20:05 6:28
124 Drew Mueller, Sr 21:34 6:57
148 Ben Chung, Jr 23:08 7:28
Total Time = 1:39:08 Total Places = 368
14. Clarion Area
2 Liam Raehsler, Sr 16:49 5:25
43 Adam Bettwy, So 18:54 6:06
87 Jimmy Smathers, So 20:04 6:28
110 Evans Thiem, So 20:51 6:43
144 Marshall Powers, Fr 22:49 7:22
167 Victor Stahlman, So 27:35 8:54
Total Time = 1:39:27 Total Places = 386
15. Holy Cross
49 Nate Skrutski, Jr 19:00 6:08
60 Jack Shean, Sr 19:18 6:13
77 Billy Legg, Jr 19:39 6:20
99 Brian Sokol, Sr 20:35 6:38
116 Adam Walsh, Sr 21:01 6:47
118 Kevin Bailey, So 21:02 6:47
131 Jj Montefour, Jr 21:53 7:03
Total Time = 1:39:33 Total Places = 401
16. Southern Columbia Are
42 Collin Dudanowicz, Sr 18:53 6:05
58 Connor Houseknecht, Sr 19:15 6:12
94 Marc Boyer, Jr 20:17 6:32
96 Tommy Myers, So 20:23 6:34
119 John Wilson, Sr 21:13 6:50
141 Issac Wynn, Jr 22:20 7:12
Total Time = 1:40:01 Total Places = 409
17. Jenkintown
29 Christian Geer, Jr 18:31 5:58
48 Joshua Jackson, Fr 18:59 6:07
114 Ethan Walters, So 20:58 6:46
115 Aidan Lorenz, Sr 21:00 6:46
123 Jackson Cummings, So 21:27 6:55
133 Derek Willie, Sr 21:58 7:05
136 Caleb Limmer, Fr 22:10 7:09
Total Time = 1:40:55 Total Places = 429
18. South Side
3 Colten Trimble, Sr 16:55 5:27
53 James Knoerdel, Sr 19:06 6:10
117 Jacob Hilliard, Fr 21:01 6:47
121 Mason Daniels, Fr 21:25 6:54
140 Trevor Parrish, Jr 22:20 7:12
155 Brenden Rearick, Jr 23:53 7:42
157 Jonah Martin, So 24:12 7:48
Total Time = 1:40:47 Total Places = 434
19. Mahanoy Area
30 Adam Bahrey, Jr 18:35 5:59
31 Willie Striesel, Fr 18:38 6:00
103 Matt Derr, So 20:41 6:40
137 Yaddiel Barraza, Fr 22:11 7:09
152 David McPherson, So 23:31 7:35
163 Brandon Hullihan, Fr 25:41 8:17
Total Time = 1:43:36 Total Places = 453
20. Christopher Dock
38 Tim Kennel, So 18:46 6:03
66 Michael Gunden, Jr 19:28 6:17
108 Isaiah Denlinger, So 20:45 6:41
111 Daniel Kabakjian, So 20:52 6:44
134 Joseph Thompson, Jr 22:02 7:06
145 Ian Anderson, So 22:51 7:22
Total Time = 1:41:53 Total Places = 457
21. Forest City
40 Tyler DeBrino, Sr 18:50 6:04
79 William Westgate, So 19:44 6:22
97 Josh Korty, Sr 20:29 6:36
128 Neal Albright, Jr 21:44 7:01
147 Justin Wolfe, Fr 23:06 7:27
150 Marc Saam, Fr 23:18 7:31
164 Luke Nevins, So 25:43 8:18
Total Time = 1:43:53 Total Places = 491
22. Kutztown Area
55 Mason Brett, Fr 19:13 6:12
73 Anson Weidner, Sr 19:33 6:18
91 Matthew Angstadt, Fr 20:10 6:30
127 Sam Kulp, So 21:43 7:00
149 Matthew Schappell, So 23:14 7:30
161 Aaron Collins, So 25:02 8:04
Total Time = 1:43:53 Total Places = 495
23*. Dunmore
5 Matt Murray, Jr 17:12 5:33
104 John Mandarano, So 20:41 6:40
142 Dan Lopatka, So 22:22 7:13
143 Anthony Behler, Fr 22:44 7:20
165 Matt Taylor, So 25:58 8:22
Total Time = 1:48:57 Total Places = 559
24*. Delone Catholic
19 William Greene, Jr 18:10 5:51
101 John Mall, Jr 20:37 6:39
126 Mark Evich, Sr 21:39 6:59
153 Thomas Plummer, Jr 23:33 7:36
160 Luke Woolford, Sr 25:01 8:04
Total Time = 1:49:00 Total Places = 559
25. Wyoming Seminary
56 Neel Gadhoke, Sr 19:14 6:12
122 Eamon Gibbons, So 21:26 6:55
138 Kiran Sharma, Fr 22:14 7:10
154 Ameen Bader, Fr 23:41 7:38
156 Eamon Tuttle, So 24:09 7:47
Total Time = 1:50:44 Total Places = 626
26. Fairfield Area
125 Kai Novotny, Jr 21:37 6:58
132 Albert White, So 21:54 7:04
151 Andrew Stone, Fr 23:28 7:34
159 Josh Longg, So 24:48 8:00
162 Chase Stadler, So 25:28 8:13
Total Time = 1:57:15 Total Places = 729
TEAM 2.5K CLOCK
PLACE SCORE FINISHER TIME TIME PACE TEAM
1 1 Julian Degroot-Lutzner, Sr 7:56 16:38 5:22 Masterman
2 2 Liam Raehsler, Sr 7:55 16:49 5:25 Clarion Area
3 3 Colten Trimble, Sr 7:56 16:55 5:27 South Side
4 4 Andrew Koryak, Sr 8:06 17:08 5:31 Vincentian Academy
5 5 Matt Murray, Jr 8:03 17:12 5:33 Dunmore
6 6 Brendon Barclay, Sr 8:22 17:42 5:42 Saegertown
7 7 Greg House, Sr 8:35 17:43 5:43 New Hope-Solebury
8 Nick Sweet, Sr 8:14 17:44 5:43 Sayre Area
9 8 Brad Amy, Jr 8:30 17:46 5:44 Saegertown
10 9 Cooper Leslie, Jr 8:17 17:47 5:44 Camp Hill
11 10 Adam Mothersbaugh, Sr 8:33 17:54 5:46 Penns Valley Area
12 11 Adam Joyce, Sr 8:30 17:55 5:47 Avonworth
13 12 Andrew Domencic, Sr 8:33 17:56 5:47 Avonworth
14 13 Wyatt Fleischer, Jr 8:29 17:57 5:47 Saegertown
15 14 Darren Webb, Sr 8:31 17:57 5:47 Warrior Run
16 15 Michael Noethiger, So 8:31 17:59 5:48 Avonworth
17 16 Hunter Bedell, Sr 8:30 18:06 5:50 Elk Lake
18 17 Daniel Bell, So 8:31 18:06 5:50 Elk Lake
19 18 Joseph Previdi, Jr 8:37 18:09 5:51 Masterman
20 19 William Greene, Jr 8:33 18:10 5:51 Delone Catholic
21 20 Nick Fuller, Sr 8:49 18:20 5:55 Penns Valley Area
22 21 Jordan Schools, Sr 8:47 18:21 5:55 Wyalusing Valley Area
23 22 Chris Colwell, Fr 8:56 18:23 5:56 Penns Valley Area
24 23 Chuck Adams, So 8:47 18:26 5:57 Vincentian Academy
25 24 Harrison Keenan, So 8:41 18:27 5:57 Cranberry
26 25 Cassidy Hoffman, Fr 8:48 18:27 5:57 Warrior Run
27 26 Sam Lander, So 8:44 18:27 5:57 Cranberry
28 27 Dallas Blickley, Jr 8:47 18:27 5:57 Warrior Run
29 28 Dakota Oswald, Jr 8:35 18:30 5:58 Elk Lake
30 29 Christian Geer, Jr 9:00 18:31 5:58 Jenkintown
31 30 Adam Bahrey, Jr 8:37 18:35 5:59 Mahanoy Area
32 31 Willie Striesel, Fr 8:38 18:38 6:00 Mahanoy Area
33 32 Bradley Neumann, Jr 8:44 18:39 6:01 New Hope-Solebury
34 33 Alex Harvey, Sr 8:34 18:42 6:02 Delaware County Chris
35 34 Colton Fritts, Jr 9:05 18:45 6:03 Avonworth
36 35 Per Loufman, Jr 8:40 18:45 6:03 Masterman
37 36 Thomas Choplick, Sr 8:49 18:45 6:03 Sullivan County
38 37 Mitchell Keiser, Sr 18:46 6:03 Warrior Run
39 38 Tim Kennel, So 9:03 18:46 6:03 Christopher Dock
40 39 Eric Cammarata, So 8:52 18:47 6:03 New Hope-Solebury
41 Jake Mercer, Jr 8:50 18:47 6:03 Ridgway
42 40 Tyler DeBrino, Sr 9:03 18:50 6:04 Forest City
43 41 Michael Logie, Jr 8:58 18:50 6:04 Delaware County Chris
44 42 Collin Dudanowicz, Sr 8:48 18:53 6:05 Southern Columbia Are
45 43 Adam Bettwy, So 8:59 18:54 6:06 Clarion Area
46 44 Daniel Shank, So 8:59 18:55 6:06 Camp Hill
47 45 Seth Owens, So 9:02 18:55 6:06 Elk Lake
48 46 Chris Cammarata, Fr 9:04 18:57 6:07 New Hope-Solebury
49 47 Kenny Baurle, Jr 9:08 18:58 6:07 Avonworth
50 48 Joshua Jackson, Fr 8:52 18:59 6:07 Jenkintown
51 49 Nate Skrutski, Jr 8:55 19:00 6:08 Holy Cross
52 Luke Guyer, So 8:50 19:00 6:08 Ridgway
53 50 Ty Parks, Sr 9:00 19:01 6:08 Masterman
54 51 John Reed, So 8:56 19:05 6:09 Vincentian Academy
55 52 Mitchell Schools, Jr 9:09 19:06 6:09 Wyalusing Valley Area
56 53 James Knoerdel, Sr 9:16 19:06 6:10 South Side
57 54 Cale Owens, Sr 9:11 19:12 6:12 Elk Lake
58 55 Mason Brett, Fr 8:59 19:13 6:12 Kutztown Area
59 56 Neel Gadhoke, Sr 8:49 19:14 6:12 Wyoming Seminary
60 57 Liam Molyneux, So 8:53 19:15 6:12 Sullivan County
61 58 Connor Houseknecht, Sr 8:52 19:15 6:12 Southern Columbia Are
62 59 Keith Griffith, Jr 8:58 19:17 6:13 Penns Valley Area
63 60 Jack Shean, Sr 9:03 19:18 6:13 Holy Cross
64 61 Jake Dupont, Jr 9:12 19:21 6:15 New Hope-Solebury
65 62 Kyle Bryan, Sr 9:05 19:22 6:15 Cranberry
66 63 Matt Woodruff, Sr 9:10 19:23 6:15 Wyalusing Valley Area
67 64 Dalton Sherman, Sr 8:56 19:25 6:16 Elk Lake
68 65 Nick Varsek, Jr 9:13 19:27 6:16 Cranberry
69 66 Michael Gunden, Jr 9:13 19:28 6:17 Christopher Dock
70 67 Joshua House, So 8:54 19:28 6:17 New Hope-Solebury
71 68 Dylan Benscoter, So 9:16 19:30 6:17 Elk Lake
72 69 Evan Young, Sr 9:11 19:30 6:17 Camp Hill
73 70 Jordan Beinlich, Sr 9:34 19:31 6:18 Sullivan County
74 71 Robert Sim, So 9:02 19:31 6:18 Masterman
75 72 Garrett Johnston, Jr 9:01 19:32 6:18 Saegertown
76 73 Anson Weidner, Sr 9:16 19:33 6:18 Kutztown Area
77 74 Paul Zacherl, Jr 9:10 19:33 6:18 Cranberry
78 75 Patrick Dorsey, So 8:59 19:35 6:19 Camp Hill
79 Evan Schlosser, Fr 9:21 19:36 6:19 York Catholic
80 76 Lance Pealer, Sr 9:06 19:37 6:20 Warrior Run
81 77 Billy Legg, Jr 9:07 19:39 6:20 Holy Cross
82 78 Sam Gray, Fr 9:12 19:41 6:21 Penns Valley Area
83 79 William Westgate, So 9:17 19:44 6:22 Forest City
84 80 Kyle Crilley, Sr 9:33 19:46 6:22 Avonworth
85 81 Alex Domencic, So 9:10 19:46 6:22 Avonworth
86 82 Colin Campbell, Sr 9:16 19:57 6:26 Delaware County Chris
87 83 Jared Daily, Jr 9:01 19:57 6:26 Cranberry
88 84 Isaac Duvall, Sr 9:25 20:00 6:27 Penns Valley Area
89 85 Joe Eapen, So 9:10 20:02 6:27 Masterman
90 86 Nick Lucot, Jr 9:21 20:02 6:28 Vincentian Academy
91 87 Jimmy Smathers, So 9:23 20:04 6:28 Clarion Area
92 88 Morgan Ellis, Sr 9:24 20:05 6:28 Delaware County Chris
93 89 Bryce Woland, Fr 9:28 20:06 6:29 Warrior Run
94 90 Ben Labine, Sr 9:23 20:07 6:29 Camp Hill
95 91 Matthew Angstadt, Fr 9:31 20:10 6:30 Kutztown Area
96 92 Tracey Brown, Jr 9:29 20:11 6:30 Wyalusing Valley Area
97 93 Wesley Fleischer, Fr 9:28 20:12 6:31 Saegertown
98 94 Marc Boyer, Jr 9:44 20:17 6:32 Southern Columbia Are
99 95 Nick Lombardi, Sr 9:44 20:20 6:34 New Hope-Solebury
100 96 Tommy Myers, So 9:00 20:23 6:34 Southern Columbia Are
101 97 Josh Korty, Sr 9:34 20:29 6:36 Forest City
102 98 Jon Pedro, So 9:47 20:30 6:36 Sullivan County
103 99 Brian Sokol, Sr 9:20 20:35 6:38 Holy Cross
104 100 Jordan Pedro, So 9:47 20:37 6:39 Sullivan County
105 101 John Mall, Jr 8:55 20:37 6:39 Delone Catholic
106 102 Manfred Thomas, Jr 9:16 20:39 6:40 Masterman
107 103 Matt Derr, So 9:44 20:41 6:40 Mahanoy Area
108 104 John Mandarano, So 9:38 20:41 6:40 Dunmore
109 105 Matt McClelland, Fr 9:38 20:42 6:41 Wyalusing Valley Area
110 106 Jacob Steiger, Fr 9:59 20:43 6:41 Saegertown
111 107 Noah Gualtierri, Sr 9:38 20:43 6:41 Camp Hill
112 108 Isaiah Denlinger, So 9:53 20:45 6:41 Christopher Dock
113 109 Jarrett Dejohn, Fr 9:59 20:47 6:42 Saegertown
114 110 Evans Thiem, So 9:52 20:51 6:43 Clarion Area
115 111 Daniel Kabakjian, So 9:55 20:52 6:44 Christopher Dock
116 112 Josh Haley, So 9:42 20:52 6:44 Wyalusing Valley Area
117 113 Cameron Frassetta, Sr 9:05 20:54 6:44 Camp Hill
118 114 Ethan Walters, So 10:13 20:58 6:46 Jenkintown
119 115 Aidan Lorenz, Sr 10:02 21:00 6:46 Jenkintown
120 116 Adam Walsh, Sr 9:44 21:01 6:47 Holy Cross
121 117 Jacob Hilliard, Fr 10:09 21:01 6:47 South Side
122 118 Kevin Bailey, So 9:44 21:02 6:47 Holy Cross
123 119 John Wilson, Sr 10:01 21:13 6:50 Southern Columbia Are
124 120 Nolan Brannon, So 9:33 21:20 6:53 Cranberry
125 121 Mason Daniels, Fr 9:43 21:25 6:54 South Side
126 122 Eamon Gibbons, So 9:50 21:26 6:55 Wyoming Seminary
127 123 Jackson Cummings, So 10:14 21:27 6:55 Jenkintown
128 124 Drew Mueller, Sr 10:12 21:34 6:57 Delaware County Chris
129 125 Kai Novotny, Jr 10:07 21:37 6:58 Fairfield Area
130 126 Mark Evich, Sr 9:52 21:39 6:59 Delone Catholic
131 127 Sam Kulp, So 10:09 21:43 7:00 Kutztown Area
132 128 Neal Albright, Jr 10:05 21:44 7:01 Forest City
133 129 Sean Farrell, So 10:05 21:45 7:01 Vincentian Academy
134 130 Christopher Bailey, Fr 10:13 21:52 7:03 Vincentian Academy
135 131 Jj Montefour, Jr 10:06 21:53 7:03 Holy Cross
136 132 Albert White, So 10:25 21:54 7:04 Fairfield Area
137 133 Derek Willie, Sr 10:25 21:58 7:05 Jenkintown
138 134 Joseph Thompson, Jr 10:33 22:02 7:06 Christopher Dock
139 135 Ethan Ace, Sr 10:18 22:08 7:08 Wyalusing Valley Area
140 136 Caleb Limmer, Fr 10:46 22:10 7:09 Jenkintown
141 137 Yaddiel Barraza, Fr 10:13 22:11 7:09 Mahanoy Area
142 138 Kiran Sharma, Fr 10:14 22:14 7:10 Wyoming Seminary
143 139 Dom Battaglia, Sr 10:07 22:16 7:11 Vincentian Academy
144 140 Trevor Parrish, Jr 10:11 22:20 7:12 South Side
145 141 Issac Wynn, Jr 10:30 22:20 7:12 Southern Columbia Are
146 142 Dan Lopatka, So 10:15 22:22 7:13 Dunmore
147 143 Anthony Behler, Fr 10:33 22:44 7:20 Dunmore
148 144 Marshall Powers, Fr 10:45 22:49 7:22 Clarion Area
149 145 Ian Anderson, So 10:51 22:51 7:22 Christopher Dock
150 146 Alex Baumunk, Fr 10:53 23:03 7:26 Sullivan County
151 147 Justin Wolfe, Fr 10:43 23:06 7:27 Forest City
152 148 Ben Chung, Jr 10:48 23:08 7:28 Delaware County Chris
153 149 Matthew Schappell, So 10:40 23:14 7:30 Kutztown Area
154 150 Marc Saam, Fr 11:02 23:18 7:31 Forest City
155 151 Andrew Stone, Fr 11:20 23:28 7:34 Fairfield Area
156 Anthony Getty, So 10:54 23:29 7:34 York Catholic
157 152 David McPherson, So 10:55 23:31 7:35 Mahanoy Area
158 153 Thomas Plummer, Jr 10:22 23:33 7:36 Delone Catholic
159 Bryce Floyd, So 10:54 23:40 7:38 York Catholic
160 154 Ameen Bader, Fr 11:20 23:41 7:38 Wyoming Seminary
161 155 Brenden Rearick, Jr 11:07 23:53 7:42 South Side
162 156 Eamon Tuttle, So 11:09 24:09 7:47 Wyoming Seminary
163 157 Jonah Martin, So 11:08 24:12 7:48 South Side
164 158 Michael Sisley, Jr 11:19 24:43 7:58 Warrior Run
165 159 Josh Longg, So 11:20 24:48 8:00 Fairfield Area
166 160 Luke Woolford, Sr 11:33 25:01 8:04 Delone Catholic
167 161 Aaron Collins, So 11:42 25:02 8:04 Kutztown Area
168 162 Chase Stadler, So 11:31 25:28 8:13 Fairfield Area
169 163 Brandon Hullihan, Fr 11:58 25:41 8:17 Mahanoy Area
170 164 Luke Nevins, So 11:51 25:43 8:18 Forest City
171 165 Matt Taylor, So 11:51 25:58 8:22 Dunmore
172 166 Austin Henschen, So 12:11 26:29 8:32 Sullivan County
173 167 Victor Stahlman, So 12:40 27:35 8:54 Clarion Area
174 168 Haden Stamm, Fr 13:33 28:32 9:12 Penns Valley Area
BOYS BLUE 5K
PLACE TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME SPREAD
1 York Suburban 100 2 4 20 30 44 47 118 17:25 1:24
2 Grove City Area 130 9 12 28 40 41 43 75 17:39 0:53
3 Mount Carmel Area 192 8 15 23 64 82 108 150 17:53 1:43
4 Pottsgrove 206 10 34 46 50 66 119 185 18:00 1:22
5 Bishop Shanahan 222 19 31 49 58 65 98 179 18:07 1:01
6 Knoch 230 24 26 42 67 71 86 93 18:10 0:54
7 Corry Area 303 27 51 60 69 96 107 147 18:25 1:17
8 Msgr Bonner & Abp Pre 306 13 18 25 120 130 173 181 18:18 2:15
9 James M. Coughlin 321 7 11 74 114 115 198 18:17 2:26
10 Lewisburg Area 361 14 37 61 116 133 156 168 18:33 2:20
11 Beaver Area 412 33 76 79 80 144 149 187 18:49 2:00
12 Jim Thorpe Area 433 3 63 87 129 151 189 202 18:44 3:13
13 Upper Perkiomen 468 21 85 110 112 140 141 218 18:57 2:12
14 Danville Area 475 22 101 104 123 125 167 172 18:59 1:49
15 Conrad Weiser 484 55 88 94 113 134 206 222 19:03 1:22
16 Milton Hershey 488 57 73 97 124 137 138 139 19:04 1:22
17 Allentown Central Cat 502 78 81 99 109 135 146 184 19:08 0:55
18 Boiling Springs 504 39 62 91 148 164 203 212 19:07 2:15
19 Northwestern Lehigh 511 29 105 122 127 128 131 180 19:06 1:39
20 Valley View 520 16 59 117 153 175 182 183 19:07 3:05
21 Wilson Area 527 17 68 83 155 204 208 223 19:11 3:36
22 Lakeland 532 6 35 102 165 224 19:17 5:22
23 Trinity (7) 568 32 48 100 188 200 230 236 19:25 3:08
24 Ringgold 587 5 103 157 159 163 194 240 19:18 3:25
25 Holy Redeemer 608 52 90 126 145 195 215 216 19:30 2:41
26 Lake Lehman 626 1 45 170 171 239 245 19:49 7:57
27 Laurel Highlands 635 70 121 136 142 166 176 199 19:35 1:38
28 Eastern York 641 54 111 132 143 201 221 231 19:37 2:44
29 Bradford Area 675 38 89 158 193 197 214 232 19:47 2:58
30 Montrose 677 56 106 160 169 186 210 211 19:45 2:23
31 New Castle 739 95 152 154 161 177 178 192 19:58 1:27
32 Western Wayne 792 53 77 207 227 228 229 234 20:37 4:14
33 Blue Mountain 857 84 162 174 217 220 233 235 20:32 2:54
34 Crestwood 858 36 191 196 209 226 238 242 20:41 4:25
35 Archbishop Carroll 929 72 190 205 225 237 241 21:20 5:02
36 West Perry 1011 92 213 219 243 244 23:13 8:16
PLACE FINISHER TIME PACE
1. York Suburban
2 Brady Wilt, Sr 16:43 5:24
4 Donovan Mears, Jr 16:48 5:25
20 Bryce Ohl, Fr 17:33 5:39
30 Peter Wagner, So 17:52 5:46
44 Zachary Lofties, Sr 18:07 5:50
47 Adam Barley, Sr 18:11 5:52
118 Matthew Curry, Sr 19:21 6:14
Total Time = 1:27:03 Total Places = 100
2. Grove City Area
9 Ryan Budnik, Sr 17:08 5:32
12 Aaron Benka, Sr 17:14 5:33
28 Braydon Pyle, So 17:51 5:45
40 Dillon McConnell, Jr 18:00 5:48
41 John Paul Depew, Sr 18:01 5:48
43 Ben McKnight, Fr 18:02 5:49
75 Jacob Powell, So 18:42 6:02
Total Time = 1:28:14 Total Places = 130
3. Mount Carmel Area
8 Nate Bartos, Sr 17:05 5:31
15 Tommy Moser, Sr 17:21 5:36
23 Ciaran Fisher, Sr 17:40 5:42
64 David Fletcher, Jr 18:30 5:58
82 Brandon Sorge, Jr 18:48 6:04
108 Anthony Moser, Fr 19:16 6:13
150 Brett Katalinas, Jr 19:57 6:26
Total Time = 1:29:24 Total Places = 192
4. Pottsgrove
10 Derek Lopez, Sr 17:10 5:32
34 Brendan Wurtz, Jr 17:54 5:46
46 Michael Neeson, So 18:09 5:51
50 Joesph Drager, Jr 18:14 5:53
66 Austin Eaton, Sr 18:32 5:59
119 Mikey Prior, So 19:23 6:15
185 K'Lif Underwood, Jr 20:41 6:40
Total Time = 1:29:59 Total Places = 206
5. Bishop Shanahan
19 Seamus Breslin, Jr 17:31 5:39
31 Chris Kolimago, Jr 17:53 5:46
49 Seamus Fromhartz, Jr 18:13 5:52
58 Logan Yoquinto, Fr 18:24 5:56
65 Brendan Hmiel, Jr 18:31 5:58
98 Sean Kelly, Jr 19:08 6:10
179 Mark Matthews, Jr 20:37 6:39
Total Time = 1:30:32 Total Places = 222
6. Knoch
24 Brandon Grumski, Jr 17:46 5:44
26 Max Freyermuth, So 17:47 5:44
42 John Ejzak, So 18:02 5:49
67 Preston Carlsson, Sr 18:32 5:59
71 Aidan Neigh, So 18:39 6:01
86 Paul Kasunic, Sr 18:50 6:05
93 Nathaniel Pettit, Jr 19:00 6:08
Total Time = 1:30:46 Total Places = 230
7. Corry Area
27 Dennis Whiteley, Sr 17:48 5:44
51 Jacob Derry, So 18:14 5:53
60 Curtis Royek, Sr 18:25 5:56
69 John Curtis, Fr 18:34 5:59
96 J P. Goodsel, So 19:04 6:09
107 Caleb Knapp, Sr 19:16 6:13
147 Trae Biondi, Jr 19:55 6:25
Total Time = 1:32:05 Total Places = 303
8. Msgr Bonner & Abp Pre
13 Sean Sulllivan, Jr 17:17 5:34
18 Ryan Rastatter, Sr 17:29 5:38
25 Steve Cromity, Jr 17:46 5:44
120 David Whitfield, So 19:25 6:16
130 Cj Luther, Sr 19:32 6:18
173 Chris Foley, Jr 20:23 6:34
181 Peter Drabinski, Sr 20:39 6:39
Total Time = 1:31:29 Total Places = 306
9. James M. Coughlin
7 David Sadvary, Sr 16:52 5:26
11 Frank Balbuena, Sr 17:13 5:33
74 Mikey Koury, Jr 18:41 6:01
114 Zachary Mykulyn, Sr 19:18 6:13
115 Jeremy Grivensky, Sr 19:18 6:14
198 Kyle Swingle, Sr 20:57 6:45
Total Time = 1:31:22 Total Places = 321
10. Lewisburg Area
14 Anthony Bach, So 17:19 5:35
37 Nick Alico, So 17:58 5:47
61 Jack Spaulding, So 18:28 5:57
116 Alex Spiro, Jr 19:19 6:14
133 Ryan Kelleher, Jr 19:39 6:20
156 Jack Temple, Sr 20:04 6:28
168 Derek Guissanie, Fr 20:18 6:33
Total Time = 1:32:43 Total Places = 361
11. Beaver Area
33 Riley Lamison, Jr 17:53 5:46
76 Jake Pittner, So 18:45 6:03
79 Luke Pittner, So 18:46 6:03
80 Sean Rendar, So 18:47 6:03
144 Ethan Young, Fr 19:53 6:25
149 Josh Purtel, So 19:56 6:26
187 David Blum, Fr 20:47 6:42
Total Time = 1:34:04 Total Places = 412
12. Jim Thorpe Area
3 Jonathan Condly, Sr 16:47 5:25
63 Jacob Saxon, Sr 18:29 5:58
87 Dylan Bucior, Jr 18:53 6:05
129 Ben Saxon, So 19:30 6:17
151 Jian Gentile, Jr 20:00 6:27
189 Nathan Fields, Sr 20:51 6:43
202 Chris Valdez, Fr 21:02 6:47
Total Time = 1:33:39 Total Places = 433
13. Upper Perkiomen
21 Jacob Keiper, Sr 17:35 5:40
85 Jack Donahue, Sr 18:49 6:04
110 Landon Detwiler, So 19:17 6:13
112 Cameron Junk, Fr 19:17 6:13
140 Evan Hanney, Fr 19:46 6:23
141 Ryan Dockery, Sr 19:47 6:23
218 Sam Daub, So 21:34 6:57
Total Time = 1:34:44 Total Places = 468
14. Danville Area
22 Joe Malafronte, Jr 17:38 5:41
101 Tyler Walters, Sr 19:09 6:10
104 Matthew Leiby, So 19:12 6:11
123 Hunter Klena, Jr 19:26 6:16
125 Ethan Bulger, Fr 19:27 6:16
167 Matthew Rocci, Jr 20:16 6:32
172 Bradley Yeich, Fr 20:23 6:34
Total Time = 1:34:52 Total Places = 475
15. Conrad Weiser
55 Sam Ramsay, Sr 18:18 5:54
88 Logan Clay, Jr 18:57 6:07
94 Matt Werner, Sr 19:00 6:08
113 Nick Ostan, Jr 19:18 6:13
134 Eli Reber, Jr 19:39 6:20
206 Nick Lagerman, So 21:08 6:49
222 Mitchell Hein, Jr 22:05 7:07
Total Time = 1:35:12 Total Places = 484
16. Milton Hershey
57 Nathaniel Frierson, Jr 18:22 5:55
73 Kaleb Waiwada, Sr 18:41 6:01
97 Henry Mercedes, Jr 19:05 6:09
124 Vinnie Caroselli, Jr 19:27 6:16
137 Ezana Wondwosen, Jr 19:44 6:22
138 Michael Sosnowski, So 19:46 6:22
139 Terryl Ferrell, Jr 19:46 6:23
Total Time = 1:35:19 Total Places = 488
17. Allentown Central Cat
78 Brad Krieder, Jr 18:46 6:03
81 Tim Gribb, Fr 18:48 6:04
99 Conner Miller, So 19:08 6:10
109 Chris Vaughan, Jr 19:16 6:13
135 Ben Twigg, Sr 19:41 6:21
146 Michael Grapsy, So 19:54 6:25
184 Jon Rappold, Jr 20:40 6:40
Total Time = 1:35:39 Total Places = 502
18. Boiling Springs
39 Zach Bitner, Jr 17:59 5:48
62 Noah Reighard, Jr 18:29 5:57
91 Justin Lewis, Jr 18:58 6:07
148 Liam Aro, Fr 19:55 6:25
164 John Riskis, So 20:13 6:31
203 Jack Talhelm, So 21:03 6:47
212 Ethan Cole, Jr 21:25 6:54
Total Time = 1:35:34 Total Places = 504
19. Northwestern Lehigh
29 Brayden Heller, Sr 17:51 5:45
105 Alessandro Consuelos, Sr 19:13 6:12
122 Zachary Hancharik, Sr 19:26 6:16
127 Josh Kromer, Sr 19:29 6:17
128 Phillip Castrine, Fr 19:29 6:17
131 Anthony Vennera, So 19:34 6:19
180 Matthew Grim, So 20:38 6:39
Total Time = 1:35:28 Total Places = 511
20. Valley View
16 Jason Heid, Sr 17:22 5:36
59 Conor Duffy, Jr 18:25 5:56
117 Zachary Loomis, Jr 19:20 6:14
153 Ryan Frisbie, Sr 20:01 6:27
175 Tyler Dancho, So 20:27 6:36
182 Brandon Ver-Non, Jr 20:39 6:40
183 Hunter Strackbein, Jr 20:40 6:40
Total Time = 1:35:35 Total Places = 520
21. Wilson Area
17 Joseph Espinal, Jr 17:28 5:38
68 Alex Race, So 18:33 5:59
83 Spencer Muff, Jr 18:49 6:04
155 Matt Boerchers, Sr 20:02 6:28
204 Kyle Zingales, Jr 21:03 6:47
208 Jose Sanchez, So 21:18 6:52
223 Dylan Corriere, Fr 22:11 7:09
Total Time = 1:35:55 Total Places = 527
22. Lakeland
6 Nathan Morgan, Sr 16:52 5:26
35 Mark Arzie, Sr 17:55 5:47
102 Mike Arzie, Jr 19:10 6:11
165 Joe Wanat, Jr 20:15 6:32
224 Caleb Morgan, Jr 22:13 7:10
Total Time = 1:36:25 Total Places = 532
23. Trinity (7)
32 Shane Rumbaugh, Sr 17:53 5:46
48 Josh Pusateri, Sr 18:12 5:52
100 Stephen Day, So 19:09 6:10
188 Matt Raineri, Sr 20:50 6:43
200 Kyle Kozlowski, Sr 21:01 6:47
230 Jacob Chadwick, Sr 22:37 7:18
236 Stephen Aber, Sr 23:22 7:32
Total Time = 1:37:05 Total Places = 568
24. Ringgold
5 Noah Smith, Sr 16:49 5:25
103 William Jourdain, Sr 19:11 6:11
157 Chris O'Connor, Jr 20:06 6:29
159 Liam Smith, So 20:10 6:30
163 Timmy Richardson, Jr 20:13 6:31
194 Randy Hatfield, Jr 20:54 6:45
240 Brennan Williams, Jr 24:11 7:48
Total Time = 1:36:29 Total Places = 587
25. Holy Redeemer
52 Aaron Hoda, So 18:15 5:53
90 Cameron Gill, Sr 18:57 6:07
126 Nick Brown, So 19:28 6:17
145 Alex Larralde, So 19:54 6:25
195 Michael Gorski, Sr 20:55 6:45
215 Josh Zapusek, So 21:29 6:56
216 Lucas Mark, Sr 21:30 6:56
Total Time = 1:37:29 Total Places = 608
26. Lake Lehman
1 Dominic Hockenbury, Jr 16:10 5:13
45 Chris Sabol, Jr 18:07 5:51
170 Neil Mras, Sr 20:20 6:34
171 Nick Radel, Jr 20:21 6:34
239 Joey Chaga, Jr 24:07 7:47
245 Wesley Price, Jr 28:02 9:02
Total Time = 1:39:05 Total Places = 626
27. Laurel Highlands
70 Gregg Maruca, Sr 18:38 6:00
121 Jordan Eadie, Fr 19:26 6:16
136 Nathan Smith, Jr 19:43 6:22
142 Kolt Buckley, So 19:49 6:24
166 Roy Bowlen, Sr 20:15 6:32
176 Anthony Lowery, Fr 20:29 6:36
199 Ben Williams, Fr 21:00 6:46
Total Time = 1:37:51 Total Places = 635
28. Eastern York
54 Mason Bair, Jr 18:18 5:54
111 Brandon Dailey, Jr 19:17 6:13
132 Nathan Trowell-Lopez, So 19:35 6:19
143 Zachary Falk, Fr 19:51 6:24
201 Nick Rexroth, Sr 21:01 6:47
221 Joe Stickler, Jr 21:58 7:05
231 Mark Pichler, So 22:42 7:19
Total Time = 1:38:02 Total Places = 641
29. Bradford Area
38 Logan Caruso, Fr 17:58 5:48
89 Tyler Nuzzo, Jr 18:57 6:07
158 Justin Keller, Sr 20:07 6:29
193 Manu Gajanan, Sr 20:53 6:44
197 Josh Morris, Sr 20:56 6:45
214 Noah Whittemore, Jr 21:28 6:55
232 Adam Cary, So 22:55 7:23
Total Time = 1:38:51 Total Places = 675
30. Montrose
56 Owen Brewer, So 18:19 5:54
106 Brandon Curley, Fr 19:14 6:12
160 Zach Mead, So 20:11 6:31
169 Jerome Washo, Fr 20:19 6:33
186 Eric Bixby, Fr 20:41 6:40
210 Ethan Stankewicz, Sr 21:21 6:53
211 Austin Dolaway, So 21:25 6:54
Total Time = 1:38:44 Total Places = 677
31. New Castle
95 Chris Mazzanti, Sr 19:04 6:09
152 Matthew Hawkins, So 20:01 6:27
154 George Eggleston, Fr 20:01 6:27
161 Andrew Gonzales, So 20:12 6:31
177 Anthony Voto, So 20:30 6:37
178 Zach McAndlis, Jr 20:31 6:37
192 Levi Green, So 20:52 6:44
Total Time = 1:39:48 Total Places = 739
32. Western Wayne
53 Adam Vaccaro, Sr 18:15 5:53
77 Haskey Fleming, Jr 18:45 6:03
207 Zachary Curtis, Sr 21:10 6:49
227 Kyle McCormick, Jr 22:23 7:13
228 Randy Repsher, Fr 22:29 7:15
229 Adam Curtis, Sr 22:32 7:16
234 Marod Dobrzyn, Jr 22:57 7:24
Total Time = 1:43:02 Total Places = 792
33. Blue Mountain
84 Jacob Kluge, Fr 18:49 6:04
162 Christian Menuchak, Jr 20:12 6:31
174 Hunter Firing, Sr 20:25 6:35
217 Blase Carr, Fr 21:31 6:56
220 Danny Challenger, Sr 21:42 7:00
233 Chad Bogosh, So 22:56 7:24
235 Max Oswald, Fr 23:03 7:26
Total Time = 1:42:39 Total Places = 857
34. Crestwood
36 Nick McGuire, Sr 17:57 5:47
191 Clay Kimsal, Fr 20:52 6:44
196 Justin Glowacki, Fr 20:56 6:45
209 Chase Riccio, Jr 21:19 6:52
226 Robbie Shovlin, Jr 22:21 7:12
238 Preston Israel, Jr 24:05 7:46
242 Jake Reilly, Jr 25:33 8:14
Total Time = 1:43:25 Total Places = 858
35. Archbishop Carroll
72 Matthew Fohner, Jr 18:40 6:01
190 Joseph Clay, Fr 20:51 6:44
205 Matthew Manzo, Sr 21:05 6:48
225 Alex Acrich, Jr 22:19 7:12
237 Brian McPoyle, So 23:42 7:38
241 Brian McMonagle, So 24:12 7:48
Total Time = 1:46:37 Total Places = 929
36. West Perry
92 Dylan Rowles, Jr 18:59 6:07
213 Anthony Pio, Jr 21:26 6:55
219 Kain Enright, Jr 21:35 6:58
243 Jacoby Logan, Fr 26:50 8:39
244 Bryce Sherman, Jr 27:15 8:47
Total Time = 1:56:05 Total Places = 1011
TEAM 2.5K CLOCK
PLACE SCORE FINISHER TIME TIME PACE TEAM
1 1 Dominic Hockenbury, Jr 7:39 16:10 5:13 Lake Lehman
2 2 Brady Wilt, Sr 8:00 16:43 5:24 York Suburban
3 3 Jonathan Condly, Sr 8:00 16:47 5:25 Jim Thorpe Area
4 4 Donovan Mears, Jr 8:02 16:48 5:25 York Suburban
5 5 Noah Smith, Sr 8:06 16:49 5:25 Ringgold
6 6 Nathan Morgan, Sr 8:01 16:52 5:26 Lakeland
7 7 David Sadvary, Sr 8:03 16:52 5:26 James M. Coughlin
8 8 Nate Bartos, Sr 8:04 17:05 5:31 Mount Carmel Area
9 9 Ryan Budnik, Sr 7:59 17:08 5:32 Grove City Area
10 10 Derek Lopez, Sr 7:59 17:10 5:32 Pottsgrove
11 11 Frank Balbuena, Sr 8:05 17:13 5:33 James M. Coughlin
12 12 Aaron Benka, Sr 8:00 17:14 5:33 Grove City Area
13 13 Sean Sulllivan, Jr 8:13 17:17 5:34 Msgr Bonner & Abp Pre
14 14 Anthony Bach, So 8:12 17:19 5:35 Lewisburg Area
15 15 Tommy Moser, Sr 8:12 17:21 5:36 Mount Carmel Area
16 16 Jason Heid, Sr 8:02 17:22 5:36 Valley View
17 17 Joseph Espinal, Jr 8:02 17:28 5:38 Wilson Area
18 18 Ryan Rastatter, Sr 8:05 17:29 5:38 Msgr Bonner & Abp Pre
19 19 Seamus Breslin, Jr 8:14 17:31 5:39 Bishop Shanahan
20 20 Bryce Ohl, Fr 8:20 17:33 5:39 York Suburban
21 21 Jacob Keiper, Sr 8:18 17:35 5:40 Upper Perkiomen
22 22 Joe Malafronte, Jr 8:28 17:38 5:41 Danville Area
23 23 Ciaran Fisher, Sr 8:28 17:40 5:42 Mount Carmel Area
24 24 Brandon Grumski, Jr 8:19 17:46 5:44 Knoch
25 25 Steve Cromity, Jr 8:15 17:46 5:44 Msgr Bonner & Abp Pre
26 26 Max Freyermuth, So 8:21 17:47 5:44 Knoch
27 27 Dennis Whiteley, Sr 8:15 17:48 5:44 Corry Area
28 28 Braydon Pyle, So 8:33 17:51 5:45 Grove City Area
29 29 Brayden Heller, Sr 8:14 17:51 5:45 Northwestern Lehigh
30 30 Peter Wagner, So 8:20 17:52 5:46 York Suburban
31 31 Chris Kolimago, Jr 8:26 17:53 5:46 Bishop Shanahan
32 32 Shane Rumbaugh, Sr 8:35 17:53 5:46 Trinity (7)
33 33 Riley Lamison, Jr 8:29 17:53 5:46 Beaver Area
34 34 Brendan Wurtz, Jr 8:19 17:54 5:46 Pottsgrove
35 35 Mark Arzie, Sr 8:26 17:55 5:47 Lakeland
36 36 Nick McGuire, Sr 8:35 17:57 5:47 Crestwood
37 37 Nick Alico, So 8:30 17:58 5:47 Lewisburg Area
38 38 Logan Caruso, Fr 8:21 17:58 5:48 Bradford Area
39 39 Zach Bitner, Jr 8:24 17:59 5:48 Boiling Springs
40 40 Dillon McConnell, Jr 8:28 18:00 5:48 Grove City Area
41 41 John Paul Depew, Sr 8:34 18:01 5:48 Grove City Area
42 42 John Ejzak, So 8:37 18:02 5:49 Knoch
43 43 Ben McKnight, Fr 8:33 18:02 5:49 Grove City Area
44 44 Zachary Lofties, Sr 8:34 18:07 5:50 York Suburban
45 45 Chris Sabol, Jr 8:39 18:07 5:51 Lake Lehman
46 46 Michael Neeson, So 8:48 18:09 5:51 Pottsgrove
47 47 Adam Barley, Sr 8:28 18:11 5:52 York Suburban
48 48 Josh Pusateri, Sr 8:30 18:12 5:52 Trinity (7)
49 49 Seamus Fromhartz, Jr 8:27 18:13 5:52 Bishop Shanahan
50 50 Joesph Drager, Jr 8:52 18:14 5:53 Pottsgrove
51 51 Jacob Derry, So 8:32 18:14 5:53 Corry Area
52 52 Aaron Hoda, So 8:40 18:15 5:53 Holy Redeemer
53 53 Adam Vaccaro, Sr 8:30 18:15 5:53 Western Wayne
54 54 Mason Bair, Jr 8:34 18:18 5:54 Eastern York
55 55 Sam Ramsay, Sr 8:22 18:18 5:54 Conrad Weiser
56 56 Owen Brewer, So 8:32 18:19 5:54 Montrose
57 57 Nathaniel Frierson, Jr 8:33 18:22 5:55 Milton Hershey
58 58 Logan Yoquinto, Fr 8:26 18:24 5:56 Bishop Shanahan
59 59 Conor Duffy, Jr 8:31 18:25 5:56 Valley View
60 60 Curtis Royek, Sr 8:46 18:25 5:56 Corry Area
61 61 Jack Spaulding, So 8:46 18:28 5:57 Lewisburg Area
62 62 Noah Reighard, Jr 8:51 18:29 5:57 Boiling Springs
63 63 Jacob Saxon, Sr 8:27 18:29 5:58 Jim Thorpe Area
64 64 David Fletcher, Jr 8:48 18:30 5:58 Mount Carmel Area
65 65 Brendan Hmiel, Jr 8:40 18:31 5:58 Bishop Shanahan
66 66 Austin Eaton, Sr 8:49 18:32 5:59 Pottsgrove
67 67 Preston Carlsson, Sr 8:24 18:32 5:59 Knoch
68 68 Alex Race, So 8:52 18:33 5:59 Wilson Area
69 69 John Curtis, Fr 8:45 18:34 5:59 Corry Area
70 70 Gregg Maruca, Sr 8:58 18:38 6:00 Laurel Highlands
71 71 Aidan Neigh, So 8:59 18:39 6:01 Knoch
72 72 Matthew Fohner, Jr 8:52 18:40 6:01 Archbishop Carroll
73 73 Kaleb Waiwada, Sr 8:34 18:41 6:01 Milton Hershey
74 74 Mikey Koury, Jr 8:39 18:41 6:01 James M. Coughlin
75 75 Jacob Powell, So 8:40 18:42 6:02 Grove City Area
76 76 Jake Pittner, So 8:58 18:45 6:03 Beaver Area
77 77 Haskey Fleming, Jr 8:51 18:45 6:03 Western Wayne
78 78 Brad Krieder, Jr 8:49 18:46 6:03 Allentown Central Cat
79 79 Luke Pittner, So 8:57 18:46 6:03 Beaver Area
80 80 Sean Rendar, So 8:58 18:47 6:03 Beaver Area
81 81 Tim Gribb, Fr 9:02 18:48 6:04 Allentown Central Cat
82 82 Brandon Sorge, Jr 8:53 18:48 6:04 Mount Carmel Area
83 83 Spencer Muff, Jr 8:53 18:49 6:04 Wilson Area
84 84 Jacob Kluge, Fr 8:48 18:49 6:04 Blue Mountain
85 85 Jack Donahue, Sr 8:57 18:49 6:04 Upper Perkiomen
86 86 Paul Kasunic, Sr 9:00 18:50 6:05 Knoch
87 87 Dylan Bucior, Jr 8:49 18:53 6:05 Jim Thorpe Area
88 88 Logan Clay, Jr 9:07 18:57 6:07 Conrad Weiser
89 89 Tyler Nuzzo, Jr 8:33 18:57 6:07 Bradford Area
90 90 Cameron Gill, Sr 8:54 18:57 6:07 Holy Redeemer
91 91 Justin Lewis, Jr 9:20 18:58 6:07 Boiling Springs
92 92 Dylan Rowles, Jr 8:47 18:59 6:07 West Perry
93 93 Nathaniel Pettit, Jr 9:01 19:00 6:08 Knoch
94 94 Matt Werner, Sr 8:38 19:00 6:08 Conrad Weiser
95 95 Chris Mazzanti, Sr 8:59 19:04 6:09 New Castle
96 96 J P. Goodsel, So 8:54 19:04 6:09 Corry Area
97 97 Henry Mercedes, Jr 9:04 19:05 6:09 Milton Hershey
98 98 Sean Kelly, Jr 8:41 19:08 6:10 Bishop Shanahan
99 99 Conner Miller, So 9:00 19:08 6:10 Allentown Central Cat
100 100 Stephen Day, So 8:54 19:09 6:10 Trinity (7)
101 101 Tyler Walters, Sr 8:53 19:09 6:10 Danville Area
102 102 Mike Arzie, Jr 8:48 19:10 6:11 Lakeland
103 103 William Jourdain, Sr 8:49 19:11 6:11 Ringgold
104 104 Matthew Leiby, So 8:56 19:12 6:11 Danville Area
105 105 Alessandro Consuelos, Sr 9:17 19:13 6:12 Northwestern Lehigh
106 106 Brandon Curley, Fr 9:08 19:14 6:12 Montrose
107 107 Caleb Knapp, Sr 8:56 19:16 6:13 Corry Area
108 108 Anthony Moser, Fr 8:53 19:16 6:13 Mount Carmel Area
109 109 Chris Vaughan, Jr 9:00 19:16 6:13 Allentown Central Cat
110 110 Landon Detwiler, So 9:05 19:17 6:13 Upper Perkiomen
111 111 Brandon Dailey, Jr 9:02 19:17 6:13 Eastern York
112 112 Cameron Junk, Fr 9:16 19:17 6:13 Upper Perkiomen
113 113 Nick Ostan, Jr 9:07 19:18 6:13 Conrad Weiser
114 114 Zachary Mykulyn, Sr 8:51 19:18 6:13 James M. Coughlin
115 115 Jeremy Grivensky, Sr 8:52 19:18 6:14 James M. Coughlin
116 116 Alex Spiro, Jr 9:08 19:19 6:14 Lewisburg Area
117 117 Zachary Loomis, Jr 9:00 19:20 6:14 Valley View
118 118 Matthew Curry, Sr 8:45 19:21 6:14 York Suburban
119 119 Mikey Prior, So 9:07 19:23 6:15 Pottsgrove
120 120 David Whitfield, So 8:53 19:25 6:16 Msgr Bonner & Abp Pre
121 121 Jordan Eadie, Fr 9:12 19:26 6:16 Laurel Highlands
122 122 Zachary Hancharik, Sr 9:16 19:26 6:16 Northwestern Lehigh
123 123 Hunter Klena, Jr 9:10 19:26 6:16 Danville Area
124 124 Vinnie Caroselli, Jr 8:58 19:27 6:16 Milton Hershey
125 125 Ethan Bulger, Fr 9:10 19:27 6:16 Danville Area
126 126 Nick Brown, So 9:09 19:28 6:17 Holy Redeemer
127 127 Josh Kromer, Sr 9:17 19:29 6:17 Northwestern Lehigh
128 128 Phillip Castrine, Fr 9:20 19:29 6:17 Northwestern Lehigh
129 129 Ben Saxon, So 8:49 19:30 6:17 Jim Thorpe Area
130 130 Cj Luther, Sr 9:07 19:32 6:18 Msgr Bonner & Abp Pre
131 131 Anthony Vennera, So 9:14 19:34 6:19 Northwestern Lehigh
132 132 Nathan Trowell-Lopez, So 9:03 19:35 6:19 Eastern York
133 133 Ryan Kelleher, Jr 9:04 19:39 6:20 Lewisburg Area
134 134 Eli Reber, Jr 9:19 19:39 6:20 Conrad Weiser
135 135 Ben Twigg, Sr 9:08 19:41 6:21 Allentown Central Cat
136 Stephen Dule, So 9:08 19:42 6:21 Hanover Area
137 136 Nathan Smith, Jr 9:29 19:43 6:22 Laurel Highlands
138 137 Ezana Wondwosen, Jr 9:14 19:44 6:22 Milton Hershey
139 138 Michael Sosnowski, So 8:58 19:46 6:22 Milton Hershey
140 139 Terryl Ferrell, Jr 8:47 19:46 6:23 Milton Hershey
141 140 Evan Hanney, Fr 9:18 19:46 6:23 Upper Perkiomen
142 141 Ryan Dockery, Sr 9:21 19:47 6:23 Upper Perkiomen
143 142 Kolt Buckley, So 9:14 19:49 6:24 Laurel Highlands
144 143 Zachary Falk, Fr 9:36 19:51 6:24 Eastern York
145 144 Ethan Young, Fr 9:24 19:53 6:25 Beaver Area
146 145 Alex Larralde, So 9:26 19:54 6:25 Holy Redeemer
147 146 Michael Grapsy, So 9:08 19:54 6:25 Allentown Central Cat
148 147 Trae Biondi, Jr 9:17 19:55 6:25 Corry Area
149 148 Liam Aro, Fr 9:42 19:55 6:25 Boiling Springs
150 149 Josh Purtel, So 9:20 19:56 6:26 Beaver Area
151 Morgan Comini, So 9:08 19:57 6:26 Montoursville Area
152 150 Brett Katalinas, Jr 9:20 19:57 6:26 Mount Carmel Area
153 151 Jian Gentile, Jr 9:06 20:00 6:27 Jim Thorpe Area
154 152 Matthew Hawkins, So 8:59 20:01 6:27 New Castle
155 153 Ryan Frisbie, Sr 8:59 20:01 6:27 Valley View
156 154 George Eggleston, Fr 9:20 20:01 6:27 New Castle
157 155 Matt Boerchers, Sr 9:24 20:02 6:28 Wilson Area
158 156 Jack Temple, Sr 9:25 20:04 6:28 Lewisburg Area
159 157 Chris O'Connor, Jr 9:18 20:06 6:29 Ringgold
160 158 Justin Keller, Sr 9:19 20:07 6:29 Bradford Area
161 159 Liam Smith, So 9:23 20:10 6:30 Ringgold
162 160 Zach Mead, So 9:14 20:11 6:31 Montrose
163 161 Andrew Gonzales, So 9:16 20:12 6:31 New Castle
164 162 Christian Menuchak, Jr 9:40 20:12 6:31 Blue Mountain
165 163 Timmy Richardson, Jr 9:17 20:13 6:31 Ringgold
166 164 John Riskis, So 9:42 20:13 6:31 Boiling Springs
167 165 Joe Wanat, Jr 9:22 20:15 6:32 Lakeland
168 166 Roy Bowlen, Sr 9:29 20:15 6:32 Laurel Highlands
169 167 Matthew Rocci, Jr 9:33 20:16 6:32 Danville Area
170 168 Derek Guissanie, Fr 9:36 20:18 6:33 Lewisburg Area
171 169 Jerome Washo, Fr 9:29 20:19 6:33 Montrose
172 170 Neil Mras, Sr 9:30 20:20 6:34 Lake Lehman
173 171 Nick Radel, Jr 9:31 20:21 6:34 Lake Lehman
174 172 Bradley Yeich, Fr 9:36 20:23 6:34 Danville Area
175 173 Chris Foley, Jr 9:26 20:23 6:34 Msgr Bonner & Abp Pre
176 174 Hunter Firing, Sr 9:09 20:25 6:35 Blue Mountain
177 175 Tyler Dancho, So 9:19 20:27 6:36 Valley View
178 176 Anthony Lowery, Fr 9:31 20:29 6:36 Laurel Highlands
179 177 Anthony Voto, So 9:07 20:30 6:37 New Castle
180 178 Zach McAndlis, Jr 9:19 20:31 6:37 New Castle
181 179 Mark Matthews, Jr 9:29 20:37 6:39 Bishop Shanahan
182 180 Matthew Grim, So 9:16 20:38 6:39 Northwestern Lehigh
183 181 Peter Drabinski, Sr 9:23 20:39 6:39 Msgr Bonner & Abp Pre
184 182 Brandon Ver-Non, Jr 9:31 20:39 6:40 Valley View
185 183 Hunter Strackbein, Jr 9:34 20:40 6:40 Valley View
186 184 Jon Rappold, Jr 9:56 20:40 6:40 Allentown Central Cat
187 185 K'Lif Underwood, Jr 8:39 20:41 6:40 Pottsgrove
188 186 Eric Bixby, Fr 9:40 20:41 6:40 Montrose
189 187 David Blum, Fr 9:37 20:47 6:42 Beaver Area
190 188 Matt Raineri, Sr 9:34 20:50 6:43 Trinity (7)
191 189 Nathan Fields, Sr 9:31 20:51 6:43 Jim Thorpe Area
192 190 Joseph Clay, Fr 9:42 20:51 6:44 Archbishop Carroll
193 191 Clay Kimsal, Fr 9:42 20:52 6:44 Crestwood
194 192 Levi Green, So 9:39 20:52 6:44 New Castle
195 193 Manu Gajanan, Sr 9:37 20:53 6:44 Bradford Area
196 194 Randy Hatfield, Jr 9:49 20:54 6:45 Ringgold
197 195 Michael Gorski, Sr 9:50 20:55 6:45 Holy Redeemer
198 196 Justin Glowacki, Fr 9:48 20:56 6:45 Crestwood
199 197 Josh Morris, Sr 9:47 20:56 6:45 Bradford Area
200 198 Kyle Swingle, Sr 9:30 20:57 6:45 James M. Coughlin
201 199 Ben Williams, Fr 9:51 21:00 6:46 Laurel Highlands
202 200 Kyle Kozlowski, Sr 9:50 21:01 6:47 Trinity (7)
203 201 Nick Rexroth, Sr 10:06 21:01 6:47 Eastern York
204 202 Chris Valdez, Fr 9:30 21:02 6:47 Jim Thorpe Area
205 203 Jack Talhelm, So 10:08 21:03 6:47 Boiling Springs
206 204 Kyle Zingales, Jr 9:02 21:03 6:47 Wilson Area
207 205 Matthew Manzo, Sr 10:04 21:05 6:48 Archbishop Carroll
208 206 Nick Lagerman, So 9:34 21:08 6:49 Conrad Weiser
209 207 Zachary Curtis, Sr 10:08 21:10 6:49 Western Wayne
210 208 Jose Sanchez, So 9:38 21:18 6:52 Wilson Area
211 209 Chase Riccio, Jr 9:50 21:19 6:52 Crestwood
212 210 Ethan Stankewicz, Sr 9:56 21:21 6:53 Montrose
213 211 Austin Dolaway, So 9:59 21:25 6:54 Montrose
214 212 Ethan Cole, Jr 10:09 21:25 6:54 Boiling Springs
215 213 Anthony Pio, Jr 9:51 21:26 6:55 West Perry
216 214 Noah Whittemore, Jr 9:54 21:28 6:55 Bradford Area
217 215 Josh Zapusek, So 10:08 21:29 6:56 Holy Redeemer
218 216 Lucas Mark, Sr 10:11 21:30 6:56 Holy Redeemer
219 217 Blase Carr, Fr 9:52 21:31 6:56 Blue Mountain
220 218 Sam Daub, So 9:18 21:34 6:57 Upper Perkiomen
221 219 Kain Enright, Jr 9:55 21:35 6:58 West Perry
222 220 Danny Challenger, Sr 9:54 21:42 7:00 Blue Mountain
223 221 Joe Stickler, Jr 10:06 21:58 7:05 Eastern York
224 222 Mitchell Hein, Jr 10:07 22:05 7:07 Conrad Weiser
225 223 Dylan Corriere, Fr 10:03 22:11 7:09 Wilson Area
226 224 Caleb Morgan, Jr 9:42 22:13 7:10 Lakeland
227 225 Alex Acrich, Jr 10:44 22:19 7:12 Archbishop Carroll
228 226 Robbie Shovlin, Jr 10:24 22:21 7:12 Crestwood
229 227 Kyle McCormick, Jr 10:45 22:23 7:13 Western Wayne
230 228 Randy Repsher, Fr 10:23 22:29 7:15 Western Wayne
231 229 Adam Curtis, Sr 10:45 22:32 7:16 Western Wayne
232 230 Jacob Chadwick, Sr 10:11 22:37 7:18 Trinity (7)
233 231 Mark Pichler, So 10:38 22:42 7:19 Eastern York
234 232 Adam Cary, So 10:33 22:55 7:23 Bradford Area
235 233 Chad Bogosh, So 10:38 22:56 7:24 Blue Mountain
236 234 Marod Dobrzyn, Jr 10:46 22:57 7:24 Western Wayne
237 235 Max Oswald, Fr 10:34 23:03 7:26 Blue Mountain
238 236 Stephen Aber, Sr 10:35 23:22 7:32 Trinity (7)
239 237 Brian McPoyle, So 10:47 23:42 7:38 Archbishop Carroll
240 238 Preston Israel, Jr 10:50 24:05 7:46 Crestwood
241 239 Joey Chaga, Jr 11:19 24:07 7:47 Lake Lehman
242 240 Brennan Williams, Jr 11:17 24:11 7:48 Ringgold
243 241 Brian McMonagle, So 11:20 24:12 7:48 Archbishop Carroll
244 Pat Connors, Fr 11:19 24:21 7:51 Hanover Area
245 Brandon Ulmer, Jr 10:44 24:33 7:55 Montoursville Area
246 242 Jake Reilly, Jr 12:12 25:33 8:14 Crestwood
247 243 Jacoby Logan, Fr 12:10 26:50 8:39 West Perry
248 244 Bryce Sherman, Jr 12:16 27:15 8:47 West Perry
249 245 Wesley Price, Jr 12:23 28:02 9:02 Lake Lehman
BOYS GOLD 5K
PLACE TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME SPREAD
1 Severna Park 106 8 10 21 29 38 49 52 17:06 0:57
2 Cardinal O'Hara 116 2 6 12 40 56 58 61 16:56 2:00
3 North Allegheny 121 4 5 13 45 54 60 78 17:00 1:36
4 Mount Lebanon 126 9 23 25 34 35 57 134 17:16 0:55
5 Central Bucks East 198 3 31 33 64 67 82 86 17:27 2:11
6 Lower Dauphin 207 11 24 28 68 76 80 165 17:34 1:34
7 State College Area 224 16 36 37 44 91 96 108 17:40 1:27
8 Twin Valley 259 26 27 48 71 87 120 17:50 1:06
9 Spring Ford 288 1 42 46 89 110 154 173 17:41 2:53
10 Great Valley 330 47 59 62 77 85 90 144 18:04 0:37
11 Bensalem 349 39 41 63 79 127 170 187 18:06 1:23
12 Avon Grove 351 20 32 69 102 128 135 146 18:05 1:45
13 Saint Joseph's Prep 365 15 17 97 114 122 142 175 18:02 1:58
14 Canon-McMillan 372 19 55 88 104 106 149 164 18:10 1:29
15 Boyertown 395 30 66 95 101 103 111 115 18:16 1:12
16 Lower Merion 413 7 70 99 100 137 177 18:11 2:32
17 Seneca Valley 416 18 83 84 105 126 172 18:17 1:45
18 West Chester East 457 14 81 92 131 139 163 186 18:21 2:11
19 Taylor Allderdice 483 51 72 74 138 148 176 180 18:30 1:22
20 Methacton 523 43 94 119 124 143 179 194 18:37 1:28
21 Abington Heights 586 75 107 121 136 147 178 181 18:47 0:56
22 Wissahickon 591 53 98 123 155 162 18:52 1:46
23 Central York 610 65 116 117 153 159 169 184 18:55 1:30
24 Hazleton Area 622 112 118 129 130 133 157 174 18:53 0:15
25 Averill Park 642 50 93 150 166 183 193 19:02 2:08
26 Emmaus 679 109 113 145 151 161 167 19:06 0:53
27 Whitehall 702 22 152 168 171 189 190 195 19:16 2:53
28 Wyoming Valley West 779 73 141 156 203 206 208 209 19:57 3:26
29 Williamsport 869 132 158 191 192 196 199 207 19:56 1:42
30 Lampeter Strasburg 870 140 160 185 188 197 198 202 19:54 1:36
31 Delaware Valley 912 125 182 200 201 204 205 20:31 2:40
PLACE FINISHER TIME PACE
1. Severna Park
8 Kevin Hines, Sr 16:37 5:21
10 Clay Whitney, Sr 16:40 5:22
21 Andrew Forsyth, Jr 17:13 5:33
29 Jacob Derlink, Sr 17:23 5:36
38 Joshua Tucker, Jr 17:33 5:40
49 Matt Cambon, Jr 17:46 5:44
52 Spencer Davis, Jr 17:51 5:45
Total Time = 1:25:26 Total Places = 106
2. Cardinal O'Hara
2 Kevin James, Sr 15:54 5:08
6 Ryan James, Jr 16:29 5:19
12 Rob Morro, Sr 16:44 5:24
40 Drew Pastore, Jr 17:37 5:41
56 Billy Donovan, Jr 17:54 5:46
58 Jack Nolen, Sr 17:57 5:47
61 Patrick James, So 18:00 5:48
Total Time = 1:24:38 Total Places = 116
3. North Allegheny
4 Matt McGoey, Sr 16:17 5:15
5 Hunter Wharrey, Sr 16:21 5:16
13 Scott Seel, Sr 16:46 5:24
45 Jacob Stupak, Jr 17:43 5:43
54 Peter Savchik, Sr 17:53 5:46
60 Marc Migliozzi, Jr 17:59 5:48
78 Kenny Midgley, Sr 18:15 5:53
Total Time = 1:25:00 Total Places = 121
4. Mount Lebanon
9 Ian Baun, Sr 16:38 5:22
23 Todd Gunzenhauser, So 17:17 5:34
25 Ian Harris, Jr 17:20 5:35
34 Bryce Brandenstein, Fr 17:32 5:39
35 Matthew Stone, Sr 17:32 5:39
57 Joshua Kalapos, Jr 17:56 5:47
134 Michael Peters, Jr 18:58 6:07
Total Time = 1:26:19 Total Places = 126
5. Central Bucks East
3 Jake Brophy, Jr 16:01 5:10
31 Connor Sands, Jr 17:30 5:38
33 Joshua Goetz, Jr 17:31 5:39
64 Thomas Jordon, Jr 18:02 5:49
67 Joshua Wood, Sr 18:11 5:52
82 Dan Powell, Jr 18:19 5:54
86 Ata Shahideh, So 18:25 5:56
Total Time = 1:27:15 Total Places = 198
6. Lower Dauphin
11 Sean Weidner, Sr 16:41 5:23
24 Kyler Shea, So 17:17 5:34
28 Colton Cassel, So 17:23 5:36
68 Drew Flickinger, Sr 18:12 5:52
76 Peter Gingrich, So 18:14 5:53
80 Daniel Davis, Sr 18:18 5:54
165 Eric Markley, Sr 19:40 6:21
Total Time = 1:27:47 Total Places = 207
7. State College Area
16 Alex Milligan, Jr 17:02 5:30
36 Matt Beyerle, Sr 17:33 5:40
37 Nick Feffer, So 17:33 5:40
44 Eric Heatwole, Sr 17:42 5:42
91 Anthony Degleris, Jr 18:29 5:58
96 Phillip Clauer, Sr 18:33 5:59
108 Owen Wing, So 18:41 6:02
Total Time = 1:28:19 Total Places = 224
8. Twin Valley
26 Dominic Digiacomo, Sr 17:21 5:36
27 Colby Geary, Sr 17:22 5:36
48 Colin Geary, Sr 17:45 5:44
71 Tim Givens, Sr 18:13 5:52
87 Josh Faber, So 18:27 5:57
120 Josh Coakley, Sr 18:50 6:04
Total Time = 1:29:08 Total Places = 259
9. Spring Ford
1 Paul Power, Sr 15:50 5:06
42 Chase Parr, So 17:39 5:41
46 Zachary Smith, Fr 17:44 5:43
89 Patrick Power, So 18:27 5:57
110 Shane Ainscoe, Fr 18:43 6:02
154 Raghav Jain, Sr 19:23 6:15
173 Matt Davis, Sr 19:50 6:24
Total Time = 1:28:23 Total Places = 288
10. Great Valley
47 Joseph Ellis, Sr 17:45 5:43
59 Charlie Feeney, Sr 17:57 5:47
62 Mike Miller, So 18:01 5:49
77 Scott Peduto, So 18:15 5:53
85 Eric Wang, Jr 18:21 5:55
90 Eli Bravo, Jr 18:28 5:57
144 Tyler Pascocello, Sr 19:07 6:10
Total Time = 1:30:19 Total Places = 330
11. Bensalem
39 Alex Ramirez, Sr 17:34 5:40
41 Tyji Mays, Sr 17:39 5:41
63 Rahi Shah, Jr 18:02 5:49
79 Aqeel Bacchus, So 18:17 5:54
127 Kyle Steele, Sr 18:56 6:06
170 Rob Corso, So 19:47 6:23
187 Will Claudio, So 20:04 6:28
Total Time = 1:30:28 Total Places = 349
12. Avon Grove
20 Josh Smith, Sr 17:11 5:33
32 Jake Ilgenfritz, Jr 17:30 5:39
69 Matt Jacobs, Sr 18:12 5:52
102 Jc Budd, Sr 18:36 6:00
128 Matt Chapla, So 18:56 6:06
135 Noah Dusseau, Fr 18:59 6:07
146 Tyler Mebane, Sr 19:08 6:10
Total Time = 1:30:25 Total Places = 351
13. Saint Joseph's Prep
15 Joseph Pisacano, Jr 16:55 5:27
17 Isaiah Fisher, Sr 17:03 5:30
97 Kieran Dempsey, Sr 18:33 5:59
114 Richard Murphy, Sr 18:46 6:03
122 Ken Schuster, Sr 18:52 6:05
142 Tim Rafter, Jr 19:06 6:10
175 Patrick Mc Kernan, Jr 19:51 6:24
Total Time = 1:30:09 Total Places = 365
14. Canon-McMillan
19 Ethan Linderman, Sr 17:11 5:32
55 Michael Strosko, Sr 17:53 5:46
88 Matt Mansfield, So 18:27 5:57
104 Jonas Wudkwych, So 18:38 6:00
106 Michael Cappelli, Jr 18:39 6:01
149 Bill Kohler, Sr 19:14 6:12
164 James Zukowski, So 19:37 6:19
Total Time = 1:30:48 Total Places = 372
15. Boyertown
30 Dylan Eddinger, Sr 17:25 5:37
66 Bryton Henry, Jr 18:08 5:51
95 Alex Longacre, So 18:33 5:59
101 Josh Endy, Fr 18:35 5:59
103 Lance Kokonos, Sr 18:37 6:00
111 Owen Moore, Jr 18:43 6:02
115 Dominic Derafelo, Fr 18:46 6:03
Total Time = 1:31:18 Total Places = 395
16. Lower Merion
7 Jonathan Perlman, Sr 16:30 5:19
70 Matthew D'Aquila, So 18:13 5:52
99 Will Rieke, Jr 18:34 5:59
100 Evan Hassman, So 18:34 5:59
137 Alex Koch, Jr 19:02 6:08
177 Jacob Montenegro, Jr 19:54 6:25
Total Time = 1:30:53 Total Places = 413
17. Seneca Valley
18 Tanner Quiggle, Sr 17:09 5:32
83 Grant McCarthy, Jr 18:19 5:54
84 Michael Garczynski, Sr 18:20 5:55
105 Clay Taylor, Jr 18:39 6:01
126 Andrew Kearney, Sr 18:54 6:06
172 Trey Razanauskas, So 19:49 6:23
Total Time = 1:31:21 Total Places = 416
18. West Chester East
14 Eric Diestelow, Sr 16:54 5:27
81 Daniel Brennan, So 18:18 5:54
92 Joe Dougherty, So 18:31 5:58
131 Alex Troncolliti, Jr 18:57 6:07
139 Andrew Ford, Jr 19:04 6:09
163 Ryan Orr, Sr 19:37 6:19
186 Jared Franz, Jr 20:03 6:28
Total Time = 1:31:44 Total Places = 457
19. Taylor Allderdice
51 Floyd Nichols, Sr 17:48 5:44
72 Tavonne Davis, Fr 18:13 5:52
74 Amadou Diallo, So 18:13 5:53
138 Bart Taormina, Jr 19:03 6:09
148 Jonah Berger, So 19:09 6:11
176 William DeBoer, Jr 19:52 6:24
180 Yoni Eglash, So 19:55 6:25
Total Time = 1:32:26 Total Places = 483
20. Methacton
43 Jeff Kirshenbaum, Jr 17:40 5:42
94 Tom Fizzano, Sr 18:32 5:59
119 Matt Connolly, So 18:50 6:04
124 Joshua Brycki, So 18:53 6:05
143 Vaibhav Gupta, So 19:07 6:10
179 Sidarth Giddu, Jr 19:55 6:25
194 Jacob Brycki, Fr 20:34 6:38
Total Time = 1:33:02 Total Places = 523
21. Abington Heights
75 Matt Molinaro, Sr 18:14 5:53
107 Jacob Ross, Sr 18:40 6:01
121 Matthew Barrett, Sr 18:51 6:05
136 Brad Eckersley, Sr 19:00 6:08
147 Jack Malone, Jr 19:09 6:10
178 Mark Deseta, Jr 19:55 6:25
181 Jonathan Kizer, Sr 19:55 6:25
Total Time = 1:33:54 Total Places = 586
22. Wissahickon
53 Kyuande Johnson, Sr 17:52 5:46
98 Walker Smith, Sr 18:33 5:59
123 Matt Gilman, Sr 18:53 6:05
155 Michael Hong, Sr 19:24 6:15
162 George Fadel, Sr 19:37 6:19
Total Time = 1:34:19 Total Places = 591
23. Central York
65 Michael Lundy, Sr 18:03 5:49
116 Nicholas Swanson, Sr 18:47 6:03
117 Alec Gascot, So 18:48 6:04
153 Justin Hartman, Sr 19:21 6:14
159 Alec Evanitus, Sr 19:33 6:18
169 Tim Buzynski, Fr 19:46 6:22
184 Jacob Caralle, Sr 19:59 6:27
Total Time = 1:34:32 Total Places = 610
24. Hazleton Area
112 Franklin Cunningham, Fr 18:44 6:02
118 Ryan Balogh, Jr 18:49 6:04
129 Aidan Malloy, Fr 18:56 6:06
130 Matthew Houser, Jr 18:57 6:07
133 Mikel Skasko, Fr 18:58 6:07
157 Ryan Steiner, Fr 19:28 6:17
174 Kyle Pecora, So 19:51 6:24
Total Time = 1:34:24 Total Places = 622
25. Averill Park
50 Josh Foust, Sr 17:48 5:44
93 Jeremy Carter, Jr 18:31 5:58
150 Benji Quinones, Jr 19:15 6:12
166 Sean Harrington, Jr 19:41 6:21
183 Lukas Morgan, Jr 19:55 6:25
193 Justin Garzione, Sr 20:25 6:35
Total Time = 1:35:10 Total Places = 642
26. Emmaus
109 Todd Moxey, So 18:42 6:02
113 Del Vierling, So 18:45 6:03
145 Darren Labenberg, Sr 19:08 6:10
151 Luke Pukanecz, Jr 19:16 6:13
161 Ian Adams, Jr 19:35 6:19
167 Tyler Corpora, So 19:42 6:21
Total Time = 1:35:26 Total Places = 679
27. Whitehall
22 Gabe Lamm, Sr 17:16 5:34
152 Calvin Schneck, Jr 19:19 6:14
168 Elliot Miller, Jr 19:45 6:22
171 Andrew Sassaman, Jr 19:48 6:23
189 Andrew Frisch, Sr 20:08 6:29
190 Kevin Thomas, So 20:10 6:30
195 Andrew Hawk, So 20:38 6:39
Total Time = 1:36:16 Total Places = 702
28. Wyoming Valley West
73 Jake Kobusky, So 18:13 5:52
141 Tye Sutphen, Sr 19:06 6:10
156 Zack Specht, Sr 19:27 6:16
203 Sean Gavin, Sr 21:16 6:52
206 Mark DeSilva, Jr 21:39 6:59
208 Dj Bird, Jr 22:50 7:22
209 Colyn Innis, Jr 22:51 7:22
Total Time = 1:39:41 Total Places = 779
29. Williamsport
132 Liam McGarvey, Sr 18:57 6:07
158 Nathaniel Casper Miller, So
19:30 6:17
191 Rondell Carson III, So 20:16 6:32
192 Isaac Milliken, Sr 20:17 6:32
196 Hamyre Cannon, Jr 20:39 6:40
199 Niare Brown, Sr 21:05 6:48
207 Alec Lakatos, So 22:25 7:14
Total Time = 1:39:39 Total Places = 869
30. Lampeter Strasburg
140 Luke Raum, Jr 19:05 6:09
160 Caleb Gawne, Jr 19:34 6:19
185 Andrew Sellers, Sr 20:02 6:28
188 Jonathan Hargraves, Fr 20:05 6:28
197 Dylan Grau, Fr 20:41 6:40
198 Zach Hargraves, Jr 20:55 6:45
202 Michael Kuhns, Fr 21:15 6:51
Total Time = 1:39:27 Total Places = 870
31. Delaware Valley
125 Zach Nekich, Sr 18:53 6:05
182 Noah Toussaint, Sr 19:55 6:25
200 Alec Brown, Sr 21:06 6:48
201 John Tjornhom, Sr 21:08 6:49
204 Christopher Rhoades, Sr 21:33 6:57
205 Vincent Schleaker, Fr 21:36 6:58
Total Time = 1:42:35 Total Places = 912
TEAM 2.5k CLOCK
PLACE SCORE FINISHER TIME TIME PACE TEAM
1 1 Paul Power, Sr 7:38 15:50 5:06 Spring Ford
2 2 Kevin James, Sr 7:37 15:54 5:08 Cardinal O'Hara
3 3 Jake Brophy, Jr 7:37 16:01 5:10 Central Bucks East
4 4 Matt McGoey, Sr 7:44 16:17 5:15 North Allegheny
5 5 Hunter Wharrey, Sr 7:44 16:21 5:16 North Allegheny
6 6 Ryan James, Jr 7:53 16:29 5:19 Cardinal O'Hara
7 7 Jonathan Perlman, Sr 7:51 16:30 5:19 Lower Merion
8 8 Kevin Hines, Sr 7:51 16:37 5:21 Severna Park
9 9 Ian Baun, Sr 7:47 16:38 5:22 Mount Lebanon
10 10 Clay Whitney, Sr 7:52 16:40 5:22 Severna Park
11 11 Sean Weidner, Sr 7:47 16:41 5:23 Lower Dauphin
12 12 Rob Morro, Sr 8:02 16:44 5:24 Cardinal O'Hara
13 13 Scott Seel, Sr 8:04 16:46 5:24 North Allegheny
14 14 Eric Diestelow, Sr 8:02 16:54 5:27 West Chester East
15 15 Joseph Pisacano, Jr 8:03 16:55 5:27 Saint Joseph's Prep
16 16 Alex Milligan, Jr 8:04 17:02 5:30 State College Area
17 17 Isaiah Fisher, Sr 8:21 17:03 5:30 Saint Joseph's Prep
18 18 Tanner Quiggle, Sr 8:08 17:09 5:32 Seneca Valley
19 19 Ethan Linderman, Sr 8:07 17:11 5:32 Canon-McMillan
20 20 Josh Smith, Sr 8:07 17:11 5:33 Avon Grove
21 21 Andrew Forsyth, Jr 7:54 17:13 5:33 Severna Park
22 22 Gabe Lamm, Sr 8:17 17:16 5:34 Whitehall
23 23 Todd Gunzenhauser, So 8:14 17:17 5:34 Mount Lebanon
24 24 Kyler Shea, So 8:12 17:17 5:34 Lower Dauphin
25 25 Ian Harris, Jr 8:13 17:20 5:35 Mount Lebanon
26 26 Dominic Digiacomo, Sr 8:11 17:21 5:36 Twin Valley
27 27 Colby Geary, Sr 8:03 17:22 5:36 Twin Valley
28 28 Colton Cassel, So 8:09 17:23 5:36 Lower Dauphin
29 29 Jacob Derlink, Sr 8:10 17:23 5:36 Severna Park
30 30 Dylan Eddinger, Sr 8:14 17:25 5:37 Boyertown
31 31 Connor Sands, Jr 8:04 17:30 5:38 Central Bucks East
32 32 Jake Ilgenfritz, Jr 8:12 17:30 5:39 Avon Grove
33 33 Joshua Goetz, Jr 8:14 17:31 5:39 Central Bucks East
34 34 Bryce Brandenstein, Fr 8:14 17:32 5:39 Mount Lebanon
35 35 Matthew Stone, Sr 8:21 17:32 5:39 Mount Lebanon
36 36 Matt Beyerle, Sr 8:16 17:33 5:40 State College Area
37 37 Nick Feffer, So 8:18 17:33 5:40 State College Area
38 38 Joshua Tucker, Jr 8:12 17:33 5:40 Severna Park
39 39 Alex Ramirez, Sr 8:09 17:34 5:40 Bensalem
40 40 Drew Pastore, Jr 8:15 17:37 5:41 Cardinal O'Hara
41 41 Tyji Mays, Sr 8:12 17:39 5:41 Bensalem
42 42 Chase Parr, So 8:22 17:39 5:41 Spring Ford
43 43 Jeff Kirshenbaum, Jr 8:10 17:40 5:42 Methacton
44 44 Eric Heatwole, Sr 8:18 17:42 5:42 State College Area
45 45 Jacob Stupak, Jr 8:35 17:43 5:43 North Allegheny
46 46 Zachary Smith, Fr 8:31 17:44 5:43 Spring Ford
47 47 Joseph Ellis, Sr 8:28 17:45 5:43 Great Valley
48 48 Colin Geary, Sr 8:12 17:45 5:44 Twin Valley
49 49 Matt Cambon, Jr 8:16 17:46 5:44 Severna Park
50 50 Josh Foust, Sr 8:20 17:48 5:44 Averill Park
51 51 Floyd Nichols, Sr 8:19 17:48 5:44 Taylor Allderdice
52 52 Spencer Davis, Jr 8:26 17:51 5:45 Severna Park
53 53 Kyuande Johnson, Sr 8:33 17:52 5:46 Wissahickon
54 54 Peter Savchik, Sr 8:35 17:53 5:46 North Allegheny
55 55 Michael Strosko, Sr 8:15 17:53 5:46 Canon-McMillan
56 56 Billy Donovan, Jr 8:29 17:54 5:46 Cardinal O'Hara
57 57 Joshua Kalapos, Jr 8:28 17:56 5:47 Mount Lebanon
58 58 Jack Nolen, Sr 8:31 17:57 5:47 Cardinal O'Hara
59 59 Charlie Feeney, Sr 8:33 17:57 5:47 Great Valley
60 60 Marc Migliozzi, Jr 8:36 17:59 5:48 North Allegheny
61 61 Patrick James, So 8:28 18:00 5:48 Cardinal O'Hara
62 62 Mike Miller, So 8:44 18:01 5:49 Great Valley
63 63 Rahi Shah, Jr 8:23 18:02 5:49 Bensalem
64 64 Thomas Jordon, Jr 8:23 18:02 5:49 Central Bucks East
65 65 Michael Lundy, Sr 8:29 18:03 5:49 Central York
66 66 Bryton Henry, Jr 8:31 18:08 5:51 Boyertown
67 67 Joshua Wood, Sr 8:28 18:11 5:52 Central Bucks East
68 68 Drew Flickinger, Sr 8:35 18:12 5:52 Lower Dauphin
69 69 Matt Jacobs, Sr 8:14 18:12 5:52 Avon Grove
70 70 Matthew D'Aquila, So 8:44 18:13 5:52 Lower Merion
71 71 Tim Givens, Sr 8:29 18:13 5:52 Twin Valley
72 72 Tavonne Davis, Fr 8:32 18:13 5:52 Taylor Allderdice
73 73 Jake Kobusky, So 8:38 18:13 5:52 Wyoming Valley West
74 74 Amadou Diallo, So 8:32 18:13 5:53 Taylor Allderdice
75 75 Matt Molinaro, Sr 8:44 18:14 5:53 Abington Heights
76 76 Peter Gingrich, So 8:35 18:14 5:53 Lower Dauphin
77 77 Scott Peduto, So 8:46 18:15 5:53 Great Valley
78 78 Kenny Midgley, Sr 8:36 18:15 5:53 North Allegheny
79 79 Aqeel Bacchus, So 8:35 18:17 5:54 Bensalem
80 80 Daniel Davis, Sr 8:36 18:18 5:54 Lower Dauphin
81 81 Daniel Brennan, So 8:35 18:18 5:54 West Chester East
82 82 Dan Powell, Jr 8:40 18:19 5:54 Central Bucks East
83 83 Grant McCarthy, Jr 8:32 18:19 5:54 Seneca Valley
84 84 Michael Garczynski, Sr 8:48 18:20 5:55 Seneca Valley
85 Michael Havrilla, Sr 8:31 18:21 5:55 Pittston Area
86 85 Eric Wang, Jr 8:52 18:21 5:55 Great Valley
87 86 Ata Shahideh, So 8:24 18:25 5:56 Central Bucks East
88 87 Josh Faber, So 8:37 18:27 5:57 Twin Valley
89 88 Matt Mansfield, So 8:55 18:27 5:57 Canon-McMillan
90 89 Patrick Power, So 8:38 18:27 5:57 Spring Ford
91 90 Eli Bravo, Jr 8:47 18:28 5:57 Great Valley
92 91 Anthony Degleris, Jr 8:36 18:29 5:58 State College Area
93 92 Joe Dougherty, So 8:56 18:31 5:58 West Chester East
94 93 Jeremy Carter, Jr 8:27 18:31 5:58 Averill Park
95 94 Tom Fizzano, Sr 8:47 18:32 5:59 Methacton
96 95 Alex Longacre, So 8:43 18:33 5:59 Boyertown
97 96 Phillip Clauer, Sr 8:39 18:33 5:59 State College Area
98 97 Kieran Dempsey, Sr 8:58 18:33 5:59 Saint Joseph's Prep
99 98 Walker Smith, Sr 8:37 18:33 5:59 Wissahickon
100 99 Will Rieke, Jr 8:44 18:34 5:59 Lower Merion
101 100 Evan Hassman, So 8:49 18:34 5:59 Lower Merion
102 101 Josh Endy, Fr 8:43 18:35 5:59 Boyertown
103 102 Jc Budd, Sr 8:45 18:36 6:00 Avon Grove
104 103 Lance Kokonos, Sr 8:41 18:37 6:00 Boyertown
105 104 Jonas Wudkwych, So 8:46 18:38 6:00 Canon-McMillan
106 105 Clay Taylor, Jr 8:48 18:39 6:01 Seneca Valley
107 106 Michael Cappelli, Jr 8:55 18:39 6:01 Canon-McMillan
108 107 Jacob Ross, Sr 8:29 18:40 6:01 Abington Heights
109 108 Owen Wing, So 8:41 18:41 6:02 State College Area
110 109 Todd Moxey, So 8:46 18:42 6:02 Emmaus
111 110 Shane Ainscoe, Fr 8:47 18:43 6:02 Spring Ford
112 111 Owen Moore, Jr 8:43 18:43 6:02 Boyertown
113 112 Franklin Cunningham, Fr 8:45 18:44 6:02 Hazleton Area
114 113 Del Vierling, So 9:08 18:45 6:03 Emmaus
115 114 Richard Murphy, Sr 8:57 18:46 6:03 Saint Joseph's Prep
116 115 Dominic Derafelo, Fr 8:58 18:46 6:03 Boyertown
117 116 Nicholas Swanson, Sr 8:36 18:47 6:03 Central York
118 117 Alec Gascot, So 8:47 18:48 6:04 Central York
119 118 Ryan Balogh, Jr 8:49 18:49 6:04 Hazleton Area
120 119 Matt Connolly, So 8:47 18:50 6:04 Methacton
121 120 Josh Coakley, Sr 8:20 18:50 6:04 Twin Valley
122 121 Matthew Barrett, Sr 8:42 18:51 6:05 Abington Heights
123 122 Ken Schuster, Sr 8:57 18:52 6:05 Saint Joseph's Prep
124 123 Matt Gilman, Sr 8:57 18:53 6:05 Wissahickon
125 124 Joshua Brycki, So 9:03 18:53 6:05 Methacton
126 125 Zach Nekich, Sr 8:47 18:53 6:05 Delaware Valley
127 126 Andrew Kearney, Sr 8:51 18:54 6:06 Seneca Valley
128 127 Kyle Steele, Sr 8:44 18:56 6:06 Bensalem
129 128 Matt Chapla, So 9:04 18:56 6:06 Avon Grove
130 129 Aidan Malloy, Fr 8:48 18:56 6:06 Hazleton Area
131 130 Matthew Houser, Jr 8:59 18:57 6:07 Hazleton Area
132 131 Alex Troncolliti, Jr 8:46 18:57 6:07 West Chester East
133 132 Liam McGarvey, Sr 8:44 18:57 6:07 Williamsport
134 133 Mikel Skasko, Fr 8:56 18:58 6:07 Hazleton Area
135 134 Michael Peters, Jr 8:42 18:58 6:07 Mount Lebanon
136 135 Noah Dusseau, Fr 8:57 18:59 6:07 Avon Grove
137 136 Brad Eckersley, Sr 8:45 19:00 6:08 Abington Heights
138 137 Alex Koch, Jr 9:01 19:02 6:08 Lower Merion
139 138 Bart Taormina, Jr 8:50 19:03 6:09 Taylor Allderdice
140 139 Andrew Ford, Jr 8:47 19:04 6:09 West Chester East
141 140 Luke Raum, Jr 8:55 19:05 6:09 Lampeter Strasburg
142 141 Tye Sutphen, Sr 8:51 19:06 6:10 Wyoming Valley West
143 142 Tim Rafter, Jr 8:58 19:06 6:10 Saint Joseph's Prep
144 143 Vaibhav Gupta, So 8:54 19:07 6:10 Methacton
145 144 Tyler Pascocello, Sr 9:00 19:07 6:10 Great Valley
146 145 Darren Labenberg, Sr 9:00 19:08 6:10 Emmaus
147 146 Tyler Mebane, Sr 9:06 19:08 6:10 Avon Grove
148 147 Jack Malone, Jr 8:49 19:09 6:10 Abington Heights
149 148 Jonah Berger, So 9:03 19:09 6:11 Taylor Allderdice
150 149 Bill Kohler, Sr 8:56 19:14 6:12 Canon-McMillan
151 150 Benji Quinones, Jr 8:59 19:15 6:12 Averill Park
152 151 Luke Pukanecz, Jr 9:05 19:16 6:13 Emmaus
153 152 Calvin Schneck, Jr 8:48 19:19 6:14 Whitehall
154 153 Justin Hartman, Sr 9:03 19:21 6:14 Central York
155 154 Raghav Jain, Sr 8:34 19:23 6:15 Spring Ford
156 155 Michael Hong, Sr 9:05 19:24 6:15 Wissahickon
157 156 Zack Specht, Sr 9:03 19:27 6:16 Wyoming Valley West
158 157 Ryan Steiner, Fr 8:59 19:28 6:17 Hazleton Area
159 158 Nathaniel Casper Miller, So 9:10 19:30 6:17 Williamsport
160 159 Alec Evanitus, Sr 9:02 19:33 6:18 Central York
161 160 Caleb Gawne, Jr 9:04 19:34 6:19 Lampeter Strasburg
162 161 Ian Adams, Jr 9:13 19:35 6:19 Emmaus
163 162 George Fadel, Sr 9:09 19:37 6:19 Wissahickon
164 163 Ryan Orr, Sr 9:08 19:37 6:19 West Chester East
165 164 James Zukowski, So 9:08 19:37 6:19 Canon-McMillan
166 165 Eric Markley, Sr 8:51 19:40 6:21 Lower Dauphin
167 166 Sean Harrington, Jr 8:53 19:41 6:21 Averill Park
168 167 Tyler Corpora, So 9:21 19:42 6:21 Emmaus
169 168 Elliot Miller, Jr 9:17 19:45 6:22 Whitehall
170 169 Tim Buzynski, Fr 9:04 19:46 6:22 Central York
171 170 Rob Corso, So 9:04 19:47 6:23 Bensalem
172 171 Andrew Sassaman, Jr 9:20 19:48 6:23 Whitehall
173 172 Trey Razanauskas, So 9:01 19:49 6:23 Seneca Valley
174 173 Matt Davis, Sr 8:59 19:50 6:24 Spring Ford
175 174 Kyle Pecora, So 9:07 19:51 6:24 Hazleton Area
176 175 Patrick Mc Kernan, Jr 8:59 19:51 6:24 Saint Joseph's Prep
177 176 William DeBoer, Jr 9:13 19:52 6:24 Taylor Allderdice
178 177 Jacob Montenegro, Jr 9:12 19:54 6:25 Lower Merion
179 178 Mark Deseta, Jr 9:10 19:55 6:25 Abington Heights
180 179 Sidarth Giddu, Jr 9:21 19:55 6:25 Methacton
181 180 Yoni Eglash, So 9:13 19:55 6:25 Taylor Allderdice
182 181 Jonathan Kizer, Sr 9:15 19:55 6:25 Abington Heights
183 182 Noah Toussaint, Sr 9:15 19:55 6:25 Delaware Valley
184 183 Lukas Morgan, Jr 9:04 19:55 6:25 Averill Park
185 184 Jacob Caralle, Sr 9:18 19:59 6:27 Central York
186 185 Andrew Sellers, Sr 9:13 20:02 6:28 Lampeter Strasburg
187 186 Jared Franz, Jr 9:12 20:03 6:28 West Chester East
188 187 Will Claudio, So 9:11 20:04 6:28 Bensalem
189 188 Jonathan Hargraves, Fr 9:34 20:05 6:28 Lampeter Strasburg
190 189 Andrew Frisch, Sr 9:18 20:08 6:29 Whitehall
191 190 Kevin Thomas, So 9:41 20:10 6:30 Whitehall
192 191 Rondell Carson III, So 9:43 20:16 6:32 Williamsport
193 192 Isaac Milliken, Sr 9:43 20:17 6:32 Williamsport
194 193 Justin Garzione, Sr 9:02 20:25 6:35 Averill Park
195 194 Jacob Brycki, Fr 9:33 20:34 6:38 Methacton
196 195 Andrew Hawk, So 9:42 20:38 6:39 Whitehall
197 196 Hamyre Cannon, Jr 9:22 20:39 6:40 Williamsport
198 197 Dylan Grau, Fr 9:34 20:41 6:40 Lampeter Strasburg
199 Greg Dawson, Jr 9:44 20:51 6:44 Friends' Central
200 198 Zach Hargraves, Jr 9:40 20:55 6:45 Lampeter Strasburg
201 199 Niare Brown, Sr 9:38 21:05 6:48 Williamsport
202 200 Alec Brown, Sr 9:42 21:06 6:48 Delaware Valley
203 201 John Tjornhom, Sr 9:47 21:08 6:49 Delaware Valley
204 Alex McDonnell, Fr 9:49 21:10 6:49 Friends' Central
205 202 Michael Kuhns, Fr 9:39 21:15 6:51 Lampeter Strasburg
206 203 Sean Gavin, Sr 9:30 21:16 6:52 Wyoming Valley West
207 David Arnold, So 9:33 21:17 6:52 Friends' Central
208 204 Christopher Rhoades, Sr 10:07 21:33 6:57 Delaware Valley
209 205 Vincent Schleaker, Fr 10:01 21:36 6:58 Delaware Valley
210 206 Mark DeSilva, Jr 9:49 21:39 6:59 Wyoming Valley West
211 Kevin Montresor, Fr 10:04 21:56 7:04 Friends' Central
212 207 Alec Lakatos, So 9:58 22:25 7:14 Williamsport
213 208 Dj Bird, Jr 10:28 22:50 7:22 Wyoming Valley West
214 209 Colyn Innis, Jr 9:58 22:51 7:22 Wyoming Valley West
JV BOYS 5K
PLACE TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME SPREAD
1 North Allegheny 29 3 4 5 6 11 13 15 18:10 0:21
2 Severna Park 49 1 7 10 12 19 29 84 18:16 0:45
3 State College Area 133 2 16 30 31 54 62 73 18:47 1:26
4 Avon Grove 154 21 24 26 35 48 50 65 18:58 0:42
5 Great Valley 168 17 32 38 40 41 55 86 19:02 0:45
6 Central Bucks East 170 9 33 37 45 46 51 92 19:03 1:03
7 Cardinal O'Hara 198 14 22 42 53 67 118 129 19:06 1:09
8 Seneca Valley 208 18 23 28 68 71 19:06 1:08
9 Lower Dauphin 252 27 39 52 64 70 99 102 19:20 0:44
10 Twin Valley 285 25 43 47 56 114 121 140 19:30 1:41
11 Wissahickon 292 34 58 59 69 72 85 89 19:28 0:37
12 Spring Ford 315 20 36 66 93 100 106 108 19:31 1:28
13 Lower Merion 361 49 63 79 83 87 91 107 19:42 0:33
14 Canon-McMillan 371 44 60 75 94 98 168 172 19:45 0:47
15 NoTre Dame 464 8 57 111 117 171 215 231 20:13 3:53
16 New Hope-Solebury 484 78 90 101 105 110 136 142 20:10 0:44
17 Allentown Central Cat 525 61 103 112 123 126 134 156 20:22 1:19
18 Central York 550 81 82 127 128 132 155 170 20:28 1:10
19 Milton Hershey 591 88 109 116 135 143 147 153 20:38 1:15
20 Boyertown 622 74 130 131 139 148 152 165 20:49 1:41
21 Lewisburg Area 640 96 120 137 141 146 149 158 20:51 1:18
22 Emmaus 682 95 97 157 160 173 21:09 2:11
23 Hazleton Area 704 77 115 119 179 214 21:32 4:35
24 Bensalem 706 76 124 161 167 178 184 185 21:22 2:41
25 Whitehall 725 104 113 150 177 181 218 224 21:25 2:09
26 Lampeter Strasburg 769 125 144 162 164 174 175 200 21:37 1:27
27 Masterman 875 133 166 182 191 203 234 22:24 2:30
28 Elk Lake 881 80 145 198 226 232 23:14 6:27
29* Camp Hill 917 122 154 188 225 228 237 23:17 5:13
30* Danville Area 917 138 180 190 193 216 22:52 3:22
31 Boiling Springs 923 151 189 192 195 196 210 217 22:52 1:48
32 Upper Perkiomen 946 163 176 197 204 206 207 211 22:58 1:46
33 Lancaster Mennonite 974 169 186 202 208 209 223 233 23:14 1:48
34 Averill Park 1006 159 194 213 219 221 230 235 23:42 2:59
35 Jenkintown 1042 187 201 212 220 222 227 23:57 1:55
36 Valley View 1052 183 199 205 229 236 24:32 4:31
PLACE FINISHER TIME PACE
1. North Allegheny
3 Benjamin Goehring, Sr 18:01 5:49
4 Jacob Greco, So 18:04 5:50
5 Tj Robinson, Fr 18:07 5:51
6 Charles Ostreich, Sr 18:12 5:52
11 Sam Blechman, Jr 18:22 5:55
13 Christian Parreaguirre, So 18:25 5:56
15 Clark Smith, So 18:31 5:58
Total Time = 1:30:46 Total Places = 29
2. Severna Park
1 Eric Fritz, Jr 17:48 5:44
7 Kasey Gelfand, Jr 18:16 5:53
10 Raymond O'Donnell, Jr 18:20 5:55
12 Ryan Schult, So 18:22 5:55
19 Joseph Soderstrom, Sr 18:32 5:59
29 Kevin Cooley, Jr 18:54 6:06
84 Coner Harrington, Jr 19:50 6:24
Total Time = 1:31:18 Total Places = 49
3. State College Area
2 Izaiah Bokunewicz, Jr 18:00 5:48
16 Matt Balogh, Jr 18:31 5:58
30 Bryan Quinn, Sr 18:57 6:07
31 David Wong, So 18:58 6:07
54 Jonathan Sponsler, Sr 19:25 6:16
62 Wyatt Kline, Jr 19:31 6:18
73 Robert Johns, Sr 19:43 6:21
Total Time = 1:33:51 Total Places = 133
4. Avon Grove
21 Shamus O'Haire, Sr 18:41 6:02
24 Ryan Blair, Sr 18:47 6:04
26 Connor Zilinskas, So 18:53 6:05
35 Shae Christensen, Fr 19:04 6:09
48 Hunter Jarratt, So 19:23 6:15
50 Connor Waters, Sr 19:24 6:15
65 Evan Ambrose, So 19:34 6:19
Total Time = 1:34:48 Total Places = 154
5. Great Valley
17 Brett Zatlin, Fr 18:31 5:58
32 Mitchell Warner, Sr 18:59 6:07
38 Tommy Walsh, Sr 19:12 6:11
40 Nick Doyle, Fr 19:13 6:12
41 Ian Hranilovich, Sr 19:15 6:13
55 Robbie Wismer, Jr 19:25 6:16
86 Nick Warner, Fr 19:52 6:24
Total Time = 1:35:10 Total Places = 168
6. Central Bucks East
9 Louis Kettelberger, So 18:20 5:55
33 Dylan Junkin, Sr 19:02 6:08
37 Carlos Velez, Fr 19:09 6:11
45 Marc Motter, Jr 19:22 6:15
46 Owen Zila, Fr 19:22 6:15
51 Tim Cathers, So 19:24 6:15
92 Taylor Cervellino, Sr 20:00 6:27
Total Time = 1:35:15 Total Places = 170
7. Cardinal O'Hara
14 Mike Taraborrelli, Jr 18:26 5:57
22 Gavin Inglis, Jr 18:47 6:03
42 Justin Lombardi, Sr 19:16 6:13
53 Andrew Lombardi, So 19:24 6:15
67 Eddie Issertell, So 19:35 6:19
118 Eric Goldhorn, Jr 20:36 6:38
129 James Ashton, So 20:54 6:44
Total Time = 1:35:28 Total Places = 198
8. Seneca Valley
18 Alex Garczynski, So 18:32 5:58
23 Connor Quiggle, Fr 18:47 6:03
28 Christian Resch, Fr 18:54 6:06
68 Michael Baxa, Sr 19:37 6:19
71 Joey Sloan, Jr 19:39 6:20
Total Time = 1:35:29 Total Places = 208
9. Lower Dauphin
27 Austin Miller, Jr 18:54 6:06
39 Elliott Cassel, So 19:12 6:12
52 Sam Mulligan, So 19:24 6:15
64 Austin Roseberry, So 19:33 6:18
70 Grant Lohmann, So 19:37 6:20
99 Stephen Slimak, Sr 20:06 6:29
102 Garrett Little, Fr 20:17 6:32
Total Time = 1:36:40 Total Places = 252
10. Twin Valley
25 Zach Wittorff, Jr 18:51 6:05
43 Sean Milligan, Jr 19:18 6:13
47 Clayton Amey, Fr 19:23 6:15
56 Bobby Ellis, Jr 19:27 6:16
114 Luke Pederson, Fr 20:31 6:37
121 Nathaniel Piekos, Jr 20:41 6:40
140 Alex Price, So 21:08 6:49
Total Time = 1:37:30 Total Places = 285
11. Wissahickon
34 Cameron Christopher, So 19:02 6:08
58 Aditya Lala, Jr 19:29 6:17
59 Matt Maiale, Fr 19:30 6:17
69 Kannon Ramanathan, Jr 19:37 6:19
72 Aiden Marcelis, Fr 19:39 6:20
85 Ben Hoyer, Fr 19:50 6:24
89 Randy Schwemmer, So 19:57 6:26
Total Time = 1:37:17 Total Places = 292
12. Spring Ford
20 Jacob McKenna, So 18:41 6:01
36 Kyle Reed, So 19:08 6:10
66 John Roshelli, Fr 19:35 6:19
93 Martin Magazzolo, Jr 20:01 6:27
100 Jt Clark, Sr 20:08 6:29
106 Steven McEvoy, Jr 20:25 6:35
108 Richard Baird, Sr 20:27 6:36
Total Time = 1:37:33 Total Places = 315
13. Lower Merion
49 Jake Beardsley, Sr 19:23 6:15
63 Jon Pham, Sr 19:32 6:18
79 Barrett Noone, So 19:47 6:23
83 Theodore Neckowitz, So 19:50 6:24
87 Ryan Kim, Jr 19:56 6:26
91 Sam Coursen, Jr 19:59 6:26
107 Jeremy Tuttle, Sr 20:26 6:35
Total Time = 1:38:28 Total Places = 361
14. Canon-McMillan
44 Tyler Meier, So 19:19 6:14
60 Andrew Kim, Jr 19:31 6:18
75 Cameron Somma, So 19:44 6:22
94 Jonathan Klan, Jr 20:01 6:27
98 Glenn McGee, So 20:06 6:29
168 Ben Higie, Fr 22:01 7:06
172 David Duffey, Sr 22:12 7:10
Total Time = 1:38:41 Total Places = 371
15. NoTre Dame
8 Mike Sheptuk, Jr 18:19 5:54
57 Andrew Beers, Fr 19:28 6:17
111 Zane Wicki, Fr 20:29 6:36
117 Ryan Mathiesen, Sr 20:34 6:38
171 Brendan Meduri, So 22:11 7:09
215 Dom Abril, Sr 24:22 7:51
231 Luke Stroud, Fr 26:07 8:25
Total Time = 1:41:01 Total Places = 464
16. New Hope-Solebury
78 Anthony Lagana, So 19:46 6:22
90 Sam Lombardi, So 19:58 6:26
101 Sam Czupich, So 20:13 6:31
105 Tim Czupich, Sr 20:20 6:33
110 Thomas Detlefsen, Fr 20:29 6:36
136 Matt Firth, So 21:00 6:46
142 Matt Peshek, So 21:10 6:49
Total Time = 1:40:46 Total Places = 484
17. Allentown Central Cat
61 Nick Carolan, Jr 19:31 6:18
103 Michael D'Agostini, So 20:18 6:33
112 Tim Wroge, Jr 20:29 6:36
123 Brad Mancini, Jr 20:42 6:41
126 Ryan Susko, Sr 20:49 6:43
134 Quentin Bet, Jr 20:57 6:45
156 David Carolan, Fr 21:33 6:57
Total Time = 1:41:49 Total Places = 525
18. Central York
81 Jacob Montgomery, Fr 19:47 6:23
82 Marty Rexroth, Jr 19:49 6:23
127 Ty Morgan, Sr 20:50 6:43
128 Alexander Bond, Sr 20:53 6:44
132 Parth Gami, So 20:57 6:45
155 Sean McCarthy, Jr 21:32 6:57
170 Nate Shaffer, Sr 22:10 7:09
Total Time = 1:42:16 Total Places = 550
19. Milton Hershey
88 Darrin Keith, Sr 19:57 6:26
109 Myles Walusimbi, So 20:27 6:36
116 Alec Felty, So 20:34 6:38
135 Richard Coleman, Fr 21:00 6:46
143 Nicholas Grissinger, So 21:11 6:50
147 Mylo Walusimbi, So 21:21 6:53
153 Tyler Blumenshine, Jr 21:29 6:56
Total Time = 1:43:09 Total Places = 591
20. Boyertown
74 Avery McKnight, Sr 19:43 6:22
130 Joe Hartley, Sr 20:55 6:45
131 Troy Rosen, Sr 20:56 6:45
139 Bryan McKeown, Sr 21:05 6:48
148 Aaron Weingard, Sr 21:23 6:54
152 Alex Caputo, Jr 21:28 6:55
165 Taylor Miller, Jr 21:58 7:05
Total Time = 1:44:02 Total Places = 622
21. Lewisburg Area
96 Leander Shaffer, Jr 20:04 6:28
120 Chase Davis, So 20:37 6:39
137 Elliot Davidson, Jr 21:01 6:46
141 Sam Scott, So 21:09 6:49
146 Will Taylor, Sr 21:21 6:53
149 Steven Stiner, Fr 21:24 6:54
158 Thomas Lantz, Jr 21:40 6:59
Total Time = 1:44:12 Total Places = 640
22. Emmaus
95 Andrew Gigler, So 20:02 6:28
97 Charlie Norelli, Fr 20:05 6:29
157 Dylan Romig, So 21:36 6:58
160 Max Perry, So 21:49 7:02
173 Ryan Donmoyer, Sr 22:12 7:10
Total Time = 1:45:44 Total Places = 682
23. Hazleton Area
77 Alexander Elchisak, Jr 19:45 6:22
115 Klynt Jones, Sr 20:32 6:37
119 Erik Goetsch, Jr 20:36 6:39
179 Dario D'Amato, So 22:26 7:14
214 Luciano Stranko, Fr 24:19 7:51
Total Time = 1:47:38 Total Places = 704
24. Bensalem
76 Zak Bacchus, Fr 19:44 6:22
124 Hemal Sindhval, Sr 20:44 6:41
161 Dylan Caputo, So 21:52 7:03
167 Patrick Gallagher, Jr 22:01 7:06
178 Henry Lyon, Sr 22:25 7:14
184 Mike Liotta, Jr 22:39 7:18
185 Niquo Davis, Jr 22:42 7:19
Total Time = 1:46:46 Total Places = 706
25. Whitehall
104 Louis Howard, Sr 20:18 6:33
113 Gavin Wood, So 20:30 6:37
150 David Labib, Jr 21:24 6:54
177 Charles Mensah, So 22:24 7:13
181 Samuel Rappaport, So 22:27 7:14
218 Michale DePree, Jr 24:34 7:55
224 Muhammad Azim, Fr 24:59 8:04
Total Time = 1:47:03 Total Places = 725
26. Lampeter Strasburg
125 Cole Crumpler, Jr 20:46 6:42
144 Tyson Owens, Jr 21:15 6:51
162 Kyle Johnson, Fr 21:53 7:03
164 Eric Gross, Sr 21:57 7:05
174 Robert Diehl, Fr 22:13 7:10
175 Zach Bender, So 22:19 7:12
200 Issac Esh, Fr 23:18 7:31
Total Time = 1:48:04 Total Places = 769
27. Masterman
133 Daniel Bici, Fr 20:57 6:45
166 Anthony Rolland, Sr 21:59 7:05
182 Declan Murphy, So 22:27 7:15
191 Sebastian Salas-Betsch, Jr 23:10 7:28
203 Victor Chek, Sr 23:26 7:33
234 Samuel Pfeiffer 26:48 8:39
Total Time = 1:51:59 Total Places = 875
28. Elk Lake
80 Eddie Cumens, Sr 19:47 6:23
145 Ty Moon, Jr 21:16 6:51
198 Dakota States, So 23:17 7:31
226 Blaise Cleveland, Sr 25:32 8:14
232 Park States, So 26:14 8:27
Total Time = 1:56:06 Total Places = 881
29*. Camp Hill
122 Andrew Harper, Jr 20:41 6:40
154 Michael LaTorre, Fr 21:30 6:56
188 Aaron Spahr, Jr 23:03 7:26
225 Donny Bui, Sr 25:14 8:08
228 Dane Jones, Sr 25:54 8:21
237 Derek Letts, Sr 30:37 9:52
Total Time = 1:56:22 Total Places = 917
30*. Danville Area
138 Brett Beaver, Sr 21:05 6:48
180 Vincent Krum, Jr 22:27 7:14
190 Matt Riegel, Fr 23:07 7:27
193 Noah Zakarian, So 23:13 7:29
216 Ryan Sharp, Jr 24:27 7:53
Total Time = 1:54:19 Total Places = 917
31. Boiling Springs
151 Nate McDowell, Jr 21:28 6:55
189 Matt Pannebaker, Jr 23:04 7:26
192 Jeremy Grove, Jr 23:12 7:29
195 Jordan Bell, Fr 23:16 7:30
196 Nathan Pittenger, Jr 23:16 7:30
210 Zach Martin, Fr 23:56 7:43
217 Glen Warner, Jr 24:31 7:55
Total Time = 1:54:16 Total Places = 923
32. Upper Perkiomen
163 Jacob Dockery, So 21:56 7:04
176 Anthony Capreri, Fr 22:20 7:12
197 Luke McGrotty, So 23:17 7:30
204 Gage Garner, Fr 23:32 7:35
206 Nick Tedesco, So 23:41 7:38
207 Hunter Douglass, Fr 23:42 7:39
211 Chris Rynn, Fr 23:58 7:44
Total Time = 1:54:46 Total Places = 946
33. Lancaster Mennonite
169 Jacari Waddell, Fr 22:08 7:08
186 Jackson Eby, Fr 22:50 7:22
202 Qiaodan Lou, Jr 23:21 7:32
208 James Kanyiha, Sr 23:54 7:42
209 Rein Wenger, Fr 23:55 7:43
223 Hyunghyun Kim, So 24:56 8:02
233 Matt Bomberger, Sr 26:25 8:31
Total Time = 1:56:08 Total Places = 974
34. Averill Park
159 Sean Robert, Jr 21:46 7:01
194 Brian Giddings, Jr 23:14 7:29
213 John Van Vlack, Jr 24:07 7:47
219 Silas Shaw, Jr 24:36 7:56
221 Charles Eaton, Jr 24:44 7:59
230 Jeremy Gundrum, Fr 26:02 8:24
235 Jared Dewolf, Fr 27:01 8:43
Total Time = 1:58:27 Total Places = 1006
35. Jenkintown
187 Charles Mangan, Fr 22:54 7:23
201 Sean Davis, So 23:20 7:31
212 Gaby Kaufman, Sr 23:59 7:44
220 Sam Wollman, So 24:42 7:58
222 Eli Kravinsky, So 24:48 8:00
227 Jacob Schwartz, Fr 25:40 8:16
Total Time = 1:59:43 Total Places = 1042
36. Valley View
183 Alan Sebastianelli, Jr 22:36 7:17
199 Justin Thomas, So 23:18 7:31
205 Jered Pradel, Jr 23:38 7:37
229 Evan Sutton, Sr 25:58 8:22
236 Michael Carrotto, So 27:07 8:45
Total Time = 2:02:37 Total Places = 1052
TEAM 2.5k CLOCK
PLACE SCORE FINISHER TIME TIME PACE TEAM
1 1 Eric Fritz, Jr 8:24 17:48 5:44 Severna Park
2 2 Izaiah Bokunewicz, Jr 8:24 18:00 5:48 State College Area
3 3 Benjamin Goehring, Sr 8:39 18:01 5:49 North Allegheny
4 4 Jacob Greco, So 8:44 18:04 5:50 North Allegheny
5 5 Tj Robinson, Fr 8:45 18:07 5:51 North Allegheny
6 6 Charles Ostreich, Sr 8:47 18:12 5:52 North Allegheny
7 7 Kasey Gelfand, Jr 8:39 18:16 5:53 Severna Park
8 8 Mike Sheptuk, Jr 8:32 18:19 5:54 NoTre Dame
9 9 Louis Kettelberger, So 8:44 18:20 5:55 Central Bucks East
10 10 Raymond O'Donnell, Jr 8:29 18:20 5:55 Severna Park
11 11 Sam Blechman, Jr 8:53 18:22 5:55 North Allegheny
12 12 Ryan Schult, So 8:43 18:22 5:55 Severna Park
13 13 Christian Parreaguirre, So 8:48 18:25 5:56 North Allegheny
14 14 Mike Taraborrelli, Jr 8:35 18:26 5:57 Cardinal O'Hara
15 15 Clark Smith, So 8:52 18:31 5:58 North Allegheny
16 16 Matt Balogh, Jr 8:39 18:31 5:58 State College Area
17 17 Brett Zatlin, Fr 8:44 18:31 5:58 Great Valley
18 18 Alex Garczynski, So 8:51 18:32 5:58 Seneca Valley
19 19 Joseph Soderstrom, Sr 8:37 18:32 5:59 Severna Park
20 20 Jacob McKenna, So 8:43 18:41 6:01 Spring Ford
21 21 Shamus O'Haire, Sr 9:07 18:41 6:02 Avon Grove
22 22 Gavin Inglis, Jr 8:58 18:47 6:03 Cardinal O'Hara
23 23 Connor Quiggle, Fr 9:05 18:47 6:03 Seneca Valley
24 24 Ryan Blair, Sr 9:07 18:47 6:04 Avon Grove
25 25 Zach Wittorff, Jr 8:59 18:51 6:05 Twin Valley
26 Zach Deible, Jr 8:40 18:51 6:05 North Allegheny
27 Cam Phillips, Fr 8:57 18:52 6:05 North Allegheny
28 26 Connor Zilinskas, So 8:58 18:53 6:05 Avon Grove
29 27 Austin Miller, Jr 8:51 18:54 6:06 Lower Dauphin
30 28 Christian Resch, Fr 9:05 18:54 6:06 Seneca Valley
31 29 Kevin Cooley, Jr 8:47 18:54 6:06 Severna Park
32 30 Bryan Quinn, Sr 8:54 18:57 6:07 State College Area
33 31 David Wong, So 8:53 18:58 6:07 State College Area
34 32 Mitchell Warner, Sr 8:49 18:59 6:07 Great Valley
35 Samuel Kollitz, Jr 9:01 19:01 6:08 North Allegheny
36 33 Dylan Junkin, Sr 8:56 19:02 6:08 Central Bucks East
37 34 Cameron Christopher, So 9:17 19:02 6:08 Wissahickon
38 35 Shae Christensen, Fr 9:08 19:04 6:09 Avon Grove
39 36 Kyle Reed, So 9:05 19:08 6:10 Spring Ford
40 37 Carlos Velez, Fr 8:44 19:09 6:11 Central Bucks East
41 38 Tommy Walsh, Sr 9:05 19:12 6:11 Great Valley
42 39 Elliott Cassel, So 9:06 19:12 6:12 Lower Dauphin
43 40 Nick Doyle, Fr 9:19 19:13 6:12 Great Valley
44 41 Ian Hranilovich, Sr 9:02 19:15 6:13 Great Valley
45 42 Justin Lombardi, Sr 8:57 19:16 6:13 Cardinal O'Hara
46 43 Sean Milligan, Jr 9:07 19:18 6:13 Twin Valley
47 44 Tyler Meier, So 9:01 19:19 6:14 Canon-McMillan
48 45 Marc Motter, Jr 9:05 19:22 6:15 Central Bucks East
49 46 Owen Zila, Fr 9:05 19:22 6:15 Central Bucks East
50 47 Clayton Amey, Fr 9:07 19:23 6:15 Twin Valley
51 48 Hunter Jarratt, So 8:58 19:23 6:15 Avon Grove
52 49 Jake Beardsley, Sr 8:52 19:23 6:15 Lower Merion
53 50 Connor Waters, Sr 9:25 19:24 6:15 Avon Grove
54 51 Tim Cathers, So 9:10 19:24 6:15 Central Bucks East
55 52 Sam Mulligan, So 9:13 19:24 6:15 Lower Dauphin
56 53 Andrew Lombardi, So 9:00 19:24 6:15 Cardinal O'Hara
57 54 Jonathan Sponsler, Sr 9:20 19:25 6:16 State College Area
58 55 Robbie Wismer, Jr 8:51 19:25 6:16 Great Valley
59 56 Bobby Ellis, Jr 9:10 19:27 6:16 Twin Valley
60 57 Andrew Beers, Fr 9:18 19:28 6:17 NoTre Dame
61 58 Aditya Lala, Jr 9:21 19:29 6:17 Wissahickon
62 59 Matt Maiale, Fr 9:27 19:30 6:17 Wissahickon
63 60 Andrew Kim, Jr 9:06 19:31 6:18 Canon-McMillan
64 61 Nick Carolan, Jr 9:05 19:31 6:18 Allentown Central Cat
65 62 Wyatt Kline, Jr 8:48 19:31 6:18 State College Area
66 63 Jon Pham, Sr 9:12 19:32 6:18 Lower Merion
67 64 Austin Roseberry, So 9:14 19:33 6:18 Lower Dauphin
68 65 Evan Ambrose, So 8:58 19:34 6:19 Avon Grove
69 66 John Roshelli, Fr 9:32 19:35 6:19 Spring Ford
70 67 Eddie Issertell, So 9:07 19:35 6:19 Cardinal O'Hara
71 68 Michael Baxa, Sr 9:26 19:37 6:19 Seneca Valley
72 69 Kannon Ramanathan, Jr 9:23 19:37 6:19 Wissahickon
73 70 Grant Lohmann, So 9:15 19:37 6:20 Lower Dauphin
74 71 Joey Sloan, Jr 9:26 19:39 6:20 Seneca Valley
75 72 Aiden Marcelis, Fr 9:27 19:39 6:20 Wissahickon
76 73 Robert Johns, Sr 9:06 19:43 6:21 State College Area
77 74 Avery McKnight, Sr 9:20 19:43 6:22 Boyertown
78 Fred Cullin, Sr 9:20 19:44 6:22 State College Area
79 75 Cameron Somma, So 9:39 19:44 6:22 Canon-McMillan
80 76 Zak Bacchus, Fr 9:13 19:44 6:22 Bensalem
81 77 Alexander Elchisak, Jr 9:19 19:45 6:22 Hazleton Area
82 78 Anthony Lagana, So 9:21 19:46 6:22 New Hope-Solebury
83 79 Barrett Noone, So 9:26 19:47 6:23 Lower Merion
84 80 Eddie Cumens, Sr 9:16 19:47 6:23 Elk Lake
85 81 Jacob Montgomery, Fr 9:31 19:47 6:23 Central York
86 82 Marty Rexroth, Jr 9:08 19:49 6:23 Central York
87 83 Theodore Neckowitz, So 9:26 19:50 6:24 Lower Merion
88 84 Coner Harrington, Jr 9:17 19:50 6:24 Severna Park
89 85 Ben Hoyer, Fr 9:29 19:50 6:24 Wissahickon
90 86 Nick Warner, Fr 9:29 19:52 6:24 Great Valley
91 Peter Ganovsky, Jr 9:16 19:52 6:24 Taylor Allderdice
92 Ryan McGauley, Jr 9:22 19:55 6:25 Great Valley
93 87 Ryan Kim, Jr 9:26 19:56 6:26 Lower Merion
94 88 Darrin Keith, Sr 9:36 19:57 6:26 Milton Hershey
95 89 Randy Schwemmer, So 9:22 19:57 6:26 Wissahickon
96 Will Daubenspeck, Jr 9:24 19:58 6:26 State College Area
97 90 Sam Lombardi, So 9:25 19:58 6:26 New Hope-Solebury
98 91 Sam Coursen, Jr 9:16 19:59 6:26 Lower Merion
99 92 Taylor Cervellino, Sr 9:05 20:00 6:27 Central Bucks East
100 93 Martin Magazzolo, Jr 9:43 20:01 6:27 Spring Ford
101 94 Jonathan Klan, Jr 9:27 20:01 6:27 Canon-McMillan
102 95 Andrew Gigler, So 9:50 20:02 6:28 Emmaus
103 96 Leander Shaffer, Jr 9:21 20:04 6:28 Lewisburg Area
104 97 Charlie Norelli, Fr 9:53 20:05 6:29 Emmaus
105 98 Glenn McGee, So 9:26 20:06 6:29 Canon-McMillan
106 99 Stephen Slimak, Sr 9:15 20:06 6:29 Lower Dauphin
107 100 Jt Clark, Sr 9:28 20:08 6:29 Spring Ford
108 Ronny Rineer, So 9:16 20:09 6:30 Avon Grove
109 Joshua Powers, Sr 8:54 20:11 6:30 Central Bucks East
110 101 Sam Czupich, So 9:43 20:13 6:31 New Hope-Solebury
111 Jimmy Butler, Jr 9:15 20:13 6:31 Avon Grove
112 102 Garrett Little, Fr 9:28 20:17 6:32 Lower Dauphin
113 103 Michael D'Agostini, So 9:34 20:18 6:33 Allentown Central Cat
114 104 Louis Howard, Sr 9:25 20:18 6:33 Whitehall
115 Brody Hudson, So 9:36 20:19 6:33 Avon Grove
116 105 Tim Czupich, Sr 9:35 20:20 6:33 New Hope-Solebury
117 106 Steven McEvoy, Jr 9:43 20:25 6:35 Spring Ford
118 107 Jeremy Tuttle, Sr 9:49 20:26 6:35 Lower Merion
119 108 Richard Baird, Sr 9:45 20:27 6:36 Spring Ford
120 109 Myles Walusimbi, So 9:28 20:27 6:36 Milton Hershey
121 Michael Tang, Jr 9:19 20:28 6:36 Great Valley
122 110 Thomas Detlefsen, Fr 9:36 20:29 6:36 New Hope-Solebury
123 111 Zane Wicki, Fr 9:33 20:29 6:36 NoTre Dame
124 112 Tim Wroge, Jr 9:33 20:29 6:36 Allentown Central Cat
125 113 Gavin Wood, So 9:46 20:30 6:37 Whitehall
126 114 Luke Pederson, Fr 9:43 20:31 6:37 Twin Valley
127 115 Klynt Jones, Sr 9:17 20:32 6:37 Hazleton Area
128 116 Alec Felty, So 9:20 20:34 6:38 Milton Hershey
129 117 Ryan Mathiesen, Sr 9:32 20:34 6:38 NoTre Dame
130 Jason Harris, Fr 9:45 20:35 6:38 Lower Dauphin
131 118 Eric Goldhorn, Jr 9:41 20:36 6:38 Cardinal O'Hara
132 119 Erik Goetsch, Jr 9:34 20:36 6:39 Hazleton Area
133 120 Chase Davis, So 9:39 20:37 6:39 Lewisburg Area
134 Geoff Japchen, Sr 9:35 20:37 6:39 Central Bucks East
135 William Fadel, Jr 9:45 20:39 6:40 Wissahickon
136 Christian Hanna, So 9:34 20:39 6:40 Central Bucks East
137 121 Nathaniel Piekos, Jr 9:27 20:41 6:40 Twin Valley
138 122 Andrew Harper, Jr 9:50 20:41 6:40 Camp Hill
139 Ethan Hermann, Fr 9:42 20:42 6:40 Taylor Allderdice
140 123 Brad Mancini, Jr 9:43 20:42 6:41 Allentown Central Cat
141 William Burkett, Jr 9:44 20:43 6:41 Spring Ford
142 Joshua Miller, Sr 9:44 20:43 6:41 Spring Ford
143 124 Hemal Sindhval, Sr 9:37 20:44 6:41 Bensalem
144 125 Cole Crumpler, Jr 9:52 20:46 6:42 Lampeter Strasburg
145 126 Ryan Susko, Sr 9:42 20:49 6:43 Allentown Central Cat
146 David Vanderheide, So 9:46 20:49 6:43 Lower Merion
147 Joel Hoffsmith, Jr 9:20 20:50 6:43 Lower Dauphin
148 127 Ty Morgan, Sr 9:44 20:50 6:43 Central York
149 Michael Chinn, So 9:50 20:51 6:43 Wissahickon
150 128 Alexander Bond, Sr 9:43 20:53 6:44 Central York
151 129 James Ashton, So 9:35 20:54 6:44 Cardinal O'Hara
152 130 Joe Hartley, Sr 9:46 20:55 6:45 Boyertown
153 131 Troy Rosen, Sr 9:52 20:56 6:45 Boyertown
154 132 Parth Gami, So 9:39 20:57 6:45 Central York
155 133 Daniel Bici, Fr 9:25 20:57 6:45 Masterman
156 134 Quentin Bet, Jr 9:51 20:57 6:45 Allentown Central Cat
157 135 Richard Coleman, Fr 9:53 21:00 6:46 Milton Hershey
158 136 Matt Firth, So 9:48 21:00 6:46 New Hope-Solebury
159 137 Elliot Davidson, Jr 9:22 21:01 6:46 Lewisburg Area
160 138 Brett Beaver, Sr 9:54 21:05 6:48 Danville Area
161 139 Bryan McKeown, Sr 9:57 21:05 6:48 Boyertown
162 Jeff Govannicci, Sr 9:31 21:08 6:49 Cardinal O'Hara
163 140 Alex Price, So 9:46 21:08 6:49 Twin Valley
164 Matt Goldsmith, Jr 10:00 21:09 6:49 Wissahickon
165 141 Sam Scott, So 9:54 21:09 6:49 Lewisburg Area
166 142 Matt Peshek, So 9:35 21:10 6:49 New Hope-Solebury
167 Evan Patrohay, So 9:38 21:10 6:50 New Hope-Solebury
168 143 Nicholas Grissinger, So 9:50 21:11 6:50 Milton Hershey
169 Dylan Bray, So 10:02 21:12 6:50 Cardinal O'Hara
170 John Dahmus, Sr 9:51 21:12 6:50 Lower Dauphin
171 144 Tyson Owens, Jr 9:58 21:15 6:51 Lampeter Strasburg
172 145 Ty Moon, Jr 9:51 21:16 6:51 Elk Lake
173 Jonathan Adams, Jr 9:58 21:19 6:52 Lower Merion
174 146 Will Taylor, Sr 9:47 21:21 6:53 Lewisburg Area
175 147 Mylo Walusimbi, So 9:51 21:21 6:53 Milton Hershey
176 148 Aaron Weingard, Sr 9:43 21:23 6:54 Boyertown
177 149 Steven Stiner, Fr 9:58 21:24 6:54 Lewisburg Area
178 150 David Labib, Jr 9:59 21:24 6:54 Whitehall
179 151 Nate McDowell, Jr 10:24 21:28 6:55 Boiling Springs
180 152 Alex Caputo, Jr 10:06 21:28 6:55 Boyertown
181 153 Tyler Blumenshine, Jr 9:57 21:29 6:56 Milton Hershey
182 154 Michael LaTorre, Fr 9:51 21:30 6:56 Camp Hill
183 155 Sean McCarthy, Jr 10:17 21:32 6:57 Central York
184 156 David Carolan, Fr 9:57 21:33 6:57 Allentown Central Cat
185 157 Dylan Romig, So 10:07 21:36 6:58 Emmaus
186 158 Thomas Lantz, Jr 10:03 21:40 6:59 Lewisburg Area
187 Jimmy Potts, Jr 10:04 21:43 7:00 Cardinal O'Hara
188 159 Sean Robert, Jr 10:00 21:46 7:01 Averill Park
189 160 Max Perry, So 9:59 21:49 7:02 Emmaus
190 161 Dylan Caputo, So 10:27 21:52 7:03 Bensalem
191 162 Kyle Johnson, Fr 10:24 21:53 7:03 Lampeter Strasburg
192 Sasha Hunter, Fr 10:16 21:54 7:04 Lewisburg Area
193 Jason Montemuro, Jr 10:06 21:55 7:04 Jim Thorpe Area
194 163 Jacob Dockery, So 10:28 21:56 7:04 Upper Perkiomen
195 Nathan Dunlap, So 10:12 21:56 7:05 Twin Valley
196 164 Eric Gross, Sr 10:06 21:57 7:05 Lampeter Strasburg
197 165 Taylor Miller, Jr 10:05 21:58 7:05 Boyertown
198 Michael Harris, Fr 10:32 21:58 7:05 Lower Dauphin
199 166 Anthony Rolland, Sr 9:48 21:59 7:05 Masterman
200 167 Patrick Gallagher, Jr 10:42 22:01 7:06 Bensalem
201 168 Ben Higie, Fr 10:13 22:01 7:06 Canon-McMillan
202 169 Jacari Waddell, Fr 10:16 22:08 7:08 Lancaster Mennonite
203 Zack Shafer, Sr 9:44 22:09 7:09 State College Area
204 170 Nate Shaffer, Sr 10:31 22:10 7:09 Central York
205 171 Brendan Meduri, So 10:00 22:11 7:09 NoTre Dame
206 172 David Duffey, Sr 10:28 22:12 7:10 Canon-McMillan
207 173 Ryan Donmoyer, Sr 10:35 22:12 7:10 Emmaus
208 174 Robert Diehl, Fr 10:27 22:13 7:10 Lampeter Strasburg
209 Aj Swanson, Fr 10:08 22:14 7:10 Lewisburg Area
210 Milan Sharma, Fr 10:23 22:15 7:11 Spring Ford
211 Quintin Campbell, Fr 10:25 22:15 7:11 Milton Hershey
212 175 Zach Bender, So 10:11 22:19 7:12 Lampeter Strasburg
213 176 Anthony Capreri, Fr 10:45 22:20 7:12 Upper Perkiomen
214 Kevin Reigner, Jr 10:08 22:22 7:13 Boyertown
215 Adrian Rosario, Fr 9:52 22:23 7:13 Milton Hershey
216 177 Charles Mensah, So 10:29 22:24 7:13 Whitehall
217 178 Henry Lyon, Sr 10:06 22:25 7:14 Bensalem
218 179 Dario D'Amato, So 10:39 22:26 7:14 Hazleton Area
219 180 Vincent Krum, Jr 10:27 22:27 7:14 Danville Area
220 181 Samuel Rappaport, So 10:32 22:27 7:14 Whitehall
221 Matthew Walker, Fr 10:44 22:27 7:14 Archbishop Carroll
222 Tyler Livingood, Fr 10:25 22:27 7:15 Trinity (7)
223 182 Declan Murphy, So 10:26 22:27 7:15 Masterman
224 Matt Gielarowski, So 10:35 22:30 7:15 Canon-McMillan
225 Dylan Weiser, Sr 10:35 22:32 7:16 Boyertown
226 Bryan Stanley, So 10:14 22:33 7:16 Central York
227 Eric Luo, So 10:39 22:35 7:17 New Hope-Solebury
228 183 Alan Sebastianelli, Jr 10:10 22:36 7:17 Valley View
229 Jeffrey Lupher, So 10:35 22:37 7:17 Milton Hershey
230 184 Mike Liotta, Jr 10:34 22:39 7:18 Bensalem
231 Joseph Galassi, So 10:45 22:41 7:19 Allentown Central Cat
232 185 Niquo Davis, Jr 10:27 22:42 7:19 Bensalem
233 Paul Higgins, Sr 10:54 22:45 7:20 Canon-McMillan
234 Aj Kollasch, Sr 10:31 22:46 7:21 Central York
235 186 Jackson Eby, Fr 10:37 22:50 7:22 Lancaster Mennonite
236 187 Charles Mangan, Fr 10:59 22:54 7:23 Jenkintown
237 Robert Oros, Fr 10:30 22:57 7:24 Laurel Highlands
238 David Goundie, Jr 10:46 22:59 7:25 Allentown Central Cat
239 188 Aaron Spahr, Jr 10:27 23:03 7:26 Camp Hill
240 189 Matt Pannebaker, Jr 10:58 23:04 7:26 Boiling Springs
241 190 Matt Riegel, Fr 10:50 23:07 7:27 Danville Area
242 191 Sebastian Salas-Betsch, Jr 10:25 23:10 7:28 Masterman
243 192 Jeremy Grove, Jr 10:59 23:12 7:29 Boiling Springs
244 193 Noah Zakarian, So 10:41 23:13 7:29 Danville Area
245 194 Brian Giddings, Jr 10:54 23:14 7:29 Averill Park
246 Luke Day, Sr 10:51 23:14 7:30 Trinity (7)
247 Tyler Pokego, Jr 10:39 23:15 7:30 Trinity (7)
248 Ryan Roseberry, Fr 10:58 23:15 7:30 Lower Dauphin
249 195 Jordan Bell, Fr 11:12 23:16 7:30 Boiling Springs
250 196 Nathan Pittenger, Jr 11:11 23:16 7:30 Boiling Springs
251 197 Luke McGrotty, So 11:03 23:17 7:30 Upper Perkiomen
252 198 Dakota States, So 10:20 23:17 7:31 Elk Lake
253 Jacob Higgins, Sr 10:52 23:17 7:31 Canon-McMillan
254 199 Justin Thomas, So 10:44 23:18 7:31 Valley View
255 Ethan Chriswell, Jr 10:27 23:18 7:31 Bensalem
256 200 Issac Esh, Fr 11:10 23:18 7:31 Lampeter Strasburg
257 201 Sean Davis, So 11:01 23:20 7:31 Jenkintown
258 Colin Rickard, Fr 11:06 23:20 7:31 Blue Mountain
259 202 Qiaodan Lou, Jr 10:50 23:21 7:32 Lancaster Mennonite
260 203 Victor Chek, Sr 10:34 23:26 7:33 Masterman
261 Elijah Rizzo, Fr 10:47 23:30 7:35 Bensalem
262 204 Gage Garner, Fr 11:17 23:32 7:35 Upper Perkiomen
263 205 Jered Pradel, Jr 10:16 23:38 7:37 Valley View
264 206 Nick Tedesco, So 11:14 23:41 7:38 Upper Perkiomen
265 207 Hunter Douglass, Fr 11:17 23:42 7:39 Upper Perkiomen
266 Colson Stoltzfus, So 11:09 23:50 7:41 Lampeter Strasburg
267 208 James Kanyiha, Sr 11:06 23:54 7:42 Lancaster Mennonite
268 209 Rein Wenger, Fr 11:19 23:55 7:43 Lancaster Mennonite
269 210 Zach Martin, Fr 11:22 23:56 7:43 Boiling Springs
270 Chance Leonard, Sr 10:35 23:57 7:43 Central York
271 211 Chris Rynn, Fr 11:24 23:58 7:44 Upper Perkiomen
272 212 Gaby Kaufman, Sr 11:16 23:59 7:44 Jenkintown
273 213 John Van Vlack, Jr 11:01 24:07 7:47 Averill Park
274 David Bassett, Sr 11:34 24:08 7:47 Lampeter Strasburg
275 214 Luciano Stranko, Fr 11:15 24:19 7:51 Hazleton Area
276 215 Dom Abril, Sr 11:08 24:22 7:51 NoTre Dame
277 216 Ryan Sharp, Jr 11:11 24:27 7:53 Danville Area
278 Jeremy Woods, Jr 11:08 24:27 7:53 Trinity (7)
279 217 Glen Warner, Jr 11:57 24:31 7:55 Boiling Springs
280 218 Michale DePree, Jr 11:00 24:34 7:55 Whitehall
281 219 Silas Shaw, Jr 10:35 24:36 7:56 Averill Park
282 Ryan Beaky, Jr 10:49 24:37 7:56 Allentown Central Cat
283 220 Sam Wollman, So 11:23 24:42 7:58 Jenkintown
284 221 Charles Eaton, Jr 10:58 24:44 7:59 Averill Park
285 222 Eli Kravinsky, So 11:41 24:48 8:00 Jenkintown
286 223 Hyunghyun Kim, So 11:46 24:56 8:02 Lancaster Mennonite
287 224 Muhammad Azim, Fr 11:18 24:59 8:04 Whitehall
288 Jacob Fenwick, Fr 11:33 25:01 8:04 Eastern York
289 Michael Gatusky, Sr 11:02 25:13 8:08 Holy Redeemer
290 225 Donny Bui, Sr 11:11 25:14 8:08 Camp Hill
291 226 Blaise Cleveland, Sr 11:49 25:32 8:14 Elk Lake
292 Carmen Cavanaugh, So 11:45 25:35 8:15 Laurel Highlands
293 227 Jacob Schwartz, Fr 12:07 25:40 8:16 Jenkintown
294 228 Dane Jones, Sr 11:12 25:54 8:21 Camp Hill
295 229 Evan Sutton, Sr 11:49 25:58 8:22 Valley View
296 230 Jeremy Gundrum, Fr 11:43 26:02 8:24 Averill Park
297 231 Luke Stroud, Fr 12:05 26:07 8:25 NoTre Dame
298 232 Park States, So 11:58 26:14 8:27 Elk Lake
299 233 Matt Bomberger, Sr 12:07 26:25 8:31 Lancaster Mennonite
300 Ryan Kindelberger, Jr 12:07 26:32 8:33 Lancaster Mennonite
301 234 Samuel Pfeiffer 12:01 26:48 8:39 Masterman
302 Paul Boyer, Fr 12:28 26:53 8:40 Archbishop Carroll
303 Jeremy Van Auken, Fr 12:07 26:54 8:41 Jim Thorpe Area
304 235 Jared Dewolf, Fr 12:30 27:01 8:43 Averill Park
305 236 Michael Carrotto, So 11:54 27:07 8:45 Valley View
306 Matthew Madura, Jr 12:39 27:23 8:50 Whitehall
307 Tyler Hatch, Jr 12:39 27:28 8:52 Whitehall
308 Zhengcheng Li, Sr 12:34 27:45 8:57 Lancaster Mennonite
309 Cole Hatter, Fr 13:17 28:42 9:15 Blue Mountain
310 Chase Hatter, Fr 13:20 28:48 9:17 Blue Mountain
311 Dylan Swithers, Jr 12:32 28:51 9:18 Holy Redeemer
312 Anthony Difonzo, Fr 12:46 29:17 9:27 NoTre Dame
313 Aidan Druck, Jr 12:53 29:27 9:30 Eastern York
314 237 Derek Letts, Sr 13:28 30:37 9:52 Camp Hill
JV GIRLS 5K
PLACE TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME SPREAD
1 North Allegheny 46 4 5 10 13 14 18 23 22:21 0:32
2 Central Bucks East 71 3 7 12 24 25 34 37 22:37 1:04
3 Villa Maria Academy 109 1 16 28 29 35 51 64 22:57 1:36
4 Cardinal O'Hara 127 2 11 15 42 57 73 74 23:04 2:18
5 Emmaus 129 19 20 21 26 43 66 23:13 0:57
6 Seneca Valley 150 8 9 39 46 48 65 23:18 1:45
7* Strath Haven 208 30 33 40 50 55 60 61 23:47 1:01
8* State College Area 208 6 36 53 54 59 62 63 23:44 2:18
9 Mount Lebanon 229 22 27 44 67 69 23:57 1:41
10 Danville Area 236 17 31 45 71 72 110 120 23:57 2:01
11 Spring Ford 255 32 38 47 68 70 78 80 24:07 1:17
12 Central York 345 41 52 83 84 85 93 97 24:47 1:40
13 Lower Merion 378 49 58 86 91 94 95 98 25:09 1:50
14 Lewisburg Area 421 56 75 82 102 106 111 113 25:32 2:14
15 Great Valley 429 79 81 87 90 92 25:27 0:40
16 Lampeter Strasburg 465 76 77 101 103 108 114 117 25:56 1:34
17 Pennridge 548 99 104 105 115 125 132 135 27:08 3:00
18 Wissahickon 562 96 100 118 121 127 134 136 27:30 3:30
19 Whitehall 603 109 116 122 126 130 133 138 28:19 3:03
20 Boyertown 612 89 123 124 129 147 29:31 8:40
21 Boiling Springs 625 88 119 131 143 144 29:45 7:19
22 Villa Joseph Marie 658 112 128 137 140 141 145 30:00 4:49
23 Allentown Central Cat 682 107 139 142 146 148 149 31:53 9:11
PLACE FINISHER TIME PACE
1. North Allegheny
4 Kara Daggett, Sr 22:05 7:07
5 Caroline Silay, Fr 22:06 7:08
10 Katheryn Smolinski, Jr 22:26 7:14
13 Angie Bella, So 22:31 7:16
14 Josephine Landis, Jr 22:36 7:17
18 Audrey Immonen, Sr 22:48 7:21
23 Rachel Lewandowski, So 23:05 7:26
Total Time = 1:51:44 Total Places = 46
2. Central Bucks East
3 Taylor Martin, Jr 22:05 7:07
7 Courtney Wentz, So 22:16 7:11
12 Julia Heiges, Jr 22:29 7:15
24 Meredith Lahetta, Sr 23:06 7:27
25 Taylor Kennedy, Jr 23:08 7:28
34 Brooklyne Wiley, Fr 23:30 7:35
37 Sarah Schulz, Sr 23:35 7:36
Total Time = 1:53:04 Total Places = 71
3. Villa Maria Academy
1 Melissa Ricci, Jr 21:55 7:04
16 Cassidy Rowley, Jr 22:47 7:21
28 Olivia Messina, Sr 23:15 7:30
29 Amy Messina, So 23:17 7:30
35 Anna McGovern, Jr 23:31 7:35
51 Colleen Hutzel, Sr 24:10 7:47
64 Emily Abramczyk, Sr 24:35 7:56
Total Time = 1:54:45 Total Places = 109
4. Cardinal O'Hara
2 Aine Sheehan, Jr 22:04 7:07
11 Celia Pastore, Fr 22:27 7:14
15 Hannah Evans, So 22:37 7:18
42 Jessica Hoey, Sr 23:50 7:41
57 Christie Unger, Jr 24:22 7:51
73 Emily Markley, So 24:48 8:00
74 Brittany Winter, Jr 24:50 8:00
Total Time = 1:55:20 Total Places = 127
5. Emmaus
19 Emma Keightley, So 22:57 7:24
20 Sneha Shankar, Jr 23:00 7:25
21 Amber Ziegler, Fr 23:03 7:26
26 Colleen Grablick, Jr 23:09 7:28
43 Anna Thoet, Sr 23:54 7:42
66 Sophie Trowbridge, Sr 24:37 7:56
Total Time = 1:56:03 Total Places = 129
6. Seneca Valley
8 Mikayla Psenick, Sr 22:21 7:12
9 Lauren Sauer, Jr 22:25 7:14
39 Julia Hoggay, So 23:37 7:37
46 Jamie Wallace, Jr 24:02 7:45
48 Megan Stocklas, So 24:05 7:46
65 Abby Lizewski, Fr 24:36 7:56
Total Time = 1:56:30 Total Places = 150
7*. Strath Haven
30 Chloe Brennan, Fr 23:17 7:31
33 Isabel Nonemaker, So 23:28 7:34
40 Megan Quon, So 23:40 7:38
50 Erin Damico, Sr 24:09 7:47
55 Gabby McGillin, So 24:18 7:50
60 Lia Cheng, Sr 24:26 7:53
61 Erica O'Connor, Sr 24:28 7:53
Total Time = 1:58:52 Total Places = 208
8*. State College Area
6 Julia Neely, Fr 22:08 7:08
36 Elizabeth Fisher, Jr 23:33 7:36
53 Rose Handel, Jr 24:14 7:49
54 Rachel Wylie, Jr 24:17 7:50
59 Emily Sausman, Sr 24:25 7:52
62 Adelyn Hardy, Fr 24:32 7:55
63 Jocelyn Krieger, Fr 24:34 7:55
Total Time = 1:58:37 Total Places = 208
9. Mount Lebanon
22 Moira Anderson, Fr 23:03 7:26
27 Paulina Braverman, Fr 23:15 7:30
44 Azaria Kobik, Sr 24:00 7:44
67 Emma Furry, Jr 24:40 7:57
69 Amy Sullivan, So 24:44 7:58
Total Time = 1:59:42 Total Places = 229
10. Danville Area
17 Nikki Haas, Fr 22:47 7:21
31 Kim Brefogle, So 23:23 7:32
45 Abigail Raup, So 24:01 7:45
71 Abby Sees, Sr 24:47 8:00
72 Aanya Chopra, Fr 24:47 8:00
110 Kailyn Smiley, Jr 26:39 8:36
120 Brittany Shuman, So 28:04 9:03
Total Time = 1:59:45 Total Places = 236
11. Spring Ford
32 Annalisa Nguyen, Fr 23:27 7:34
38 Rachel Moyer, Jr 23:36 7:37
47 Kali Kratz, Jr 24:03 7:45
68 Jennifer Grablewski, So 24:41 7:58
70 Kirsten Quinn, Sr 24:44 7:59
78 Erin McKenna, Jr 25:08 8:06
80 Sarah Glancey, So 25:13 8:08
Total Time = 2:00:31 Total Places = 255
12. Central York
41 Erin Wilson, Jr 23:43 7:39
52 Brynne Godfrey, Sr 24:12 7:48
83 Amanda Loeffelholz, Jr 25:15 8:09
84 Lyndsey Hertneky, Fr 25:21 8:11
85 Jessica Luffey, Jr 25:22 8:11
93 Lindsey Lucas, Fr 25:55 8:21
97 Olivia Hogue, Jr 26:02 8:24
Total Time = 2:03:53 Total Places = 345
13. Lower Merion
49 Lily Zekavat, Jr 24:08 7:47
58 Marie Payne, Jr 24:25 7:52
86 Roxanna Pasquier, So 25:28 8:13
91 Karman Pham, Jr 25:44 8:18
94 Viktoriia Shevchenko, Fr 25:58 8:22
95 Quinn Harrigan, Sr 26:00 8:23
98 Maria King, Jr 26:06 8:25
Total Time = 2:05:43 Total Places = 378
14. Lewisburg Area
56 Olivia Contri, Fr 24:21 7:51
75 Rachel Wakeman, Fr 24:57 8:03
82 Margaret Orr, Fr 25:15 8:08
102 Gabby Passaniti, Fr 26:28 8:32
106 Anna Evans, Fr 26:35 8:34
111 Grace Van Patter, Fr 26:40 8:36
113 Alyssa Brown, So 26:45 8:38
Total Time = 2:07:36 Total Places = 421
15. Great Valley
79 Isabel Martinez, Fr 25:09 8:07
81 Kathy Zhang, So 25:14 8:08
87 Lily Dunkin, So 25:28 8:13
90 Avery Keller, So 25:36 8:15
92 Madeline Lauber, Sr 25:48 8:19
Total Time = 2:07:15 Total Places = 429
16. Lampeter Strasburg
76 Melanie Lee, Sr 25:02 8:04
77 Julianne Knollmeyer, Jr 25:05 8:05
101 Beth Debiase, Jr 26:23 8:31
103 Sophia Abdo, Sr 26:30 8:33
108 Mackenzie Miller, Jr 26:36 8:35
114 Sarah Gawne, Fr 26:54 8:40
117 Dana Kneisley, Sr 27:19 8:49
Total Time = 2:09:36 Total Places = 465
17. Pennridge
99 Emily Carr, Fr 26:14 8:27
104 Abigail Stever, Jr 26:33 8:34
105 Abgail Gross, Sr 26:34 8:34
115 Erin Chinnici, Fr 27:03 8:43
125 Allison Wilms, So 29:13 9:25
132 Casey Schoell, Sr 29:43 9:35
135 Hannah Kolbe, Jr 29:58 9:40
Total Time = 2:15:37 Total Places = 548
18. Wissahickon
96 Elyse Kauffman, Jr 26:01 8:24
100 Annie Graves, Sr 26:22 8:30
118 Lindsey Fritz, Jr 27:23 8:50
121 Erin Fitzgerald, So 28:11 9:05
127 Maria Urdaneta Bey, Sr 29:31 9:31
134 Joanne Lee, So 29:47 9:36
136 Arielle Goldberg, Jr 30:06 9:43
Total Time = 2:17:28 Total Places = 562
19. Whitehall
109 Caroline Martin, Fr 26:36 8:35
116 Emily Soldridge, Fr 27:10 8:46
122 Jackie Khalil, Jr 28:48 9:17
126 Abigail Woodring, Sr 29:20 9:28
130 Samantha Schrader, So 29:39 9:34
133 Madison Gaston, Fr 29:47 9:36
138 Roksolana Salamakha, Fr 30:50 9:57
Total Time = 2:21:33 Total Places = 603
20. Boyertown
89 Julia Rothenberger, Jr 25:36 8:15
123 Maia Mash, Jr 28:57 9:20
124 Alexa Shumock, Sr 29:09 9:24
129 Rachel Fisher, Jr 29:34 9:32
147 Erin Kelly, So 34:15 11:03
Total Time = 2:27:31 Total Places = 612
21. Boiling Springs
88 Darien Kase, Jr 25:33 8:14
119 Cameron Walker, Jr 27:45 8:57
131 Erin Barnes, So 29:42 9:35
143 Melanie Searle, Fr 32:50 10:35
144 Laurel Gramley, Jr 32:52 10:36
Total Time = 2:28:42 Total Places = 625
22. Villa Joseph Marie
112 Julianna Braun, Fr 26:45 8:38
128 Katie Schramm, So 29:34 9:32
137 Emily Whalen, Fr 30:43 9:54
140 Kelly Sheridan, Fr 31:22 10:07
141 Megan Farrell, Sr 31:33 10:11
145 Marissa Guckin, Fr 33:26 10:47
Total Time = 2:29:57 Total Places = 658
23. Allentown Central Cat
107 Devon Montanari, Fr 26:35 8:34
139 Kerrie Koller, So 31:08 10:02
142 Sammie Popovic, Jr 32:11 10:23
146 Julia Kinney, Jr 33:42 10:52
148 Christina Sedlack, Jr 35:45 11:32
149 Brooke Paul, Jr 36:13 11:41
Total Time = 2:39:21 Total Places = 682
TEAM 2.5K CLOCK
PLACE SCORE FINISHER TIME TIME PACE TEAM
1 1 Melissa Ricci, Jr 10:14 21:55 7:04 Villa Maria Academy
2 2 Aine Sheehan, Jr 10:16 22:04 7:07 Cardinal O'Hara
3 3 Taylor Martin, Jr 10:29 22:05 7:07 Central Bucks East
4 4 Kara Daggett, Sr 10:20 22:05 7:07 North Allegheny
5 5 Caroline Silay, Fr 10:23 22:06 7:08 North Allegheny
6 6 Julia Neely, Fr 10:19 22:08 7:08 State College Area
7 7 Courtney Wentz, So 10:24 22:16 7:11 Central Bucks East
8 8 Mikayla Psenick, Sr 10:51 22:21 7:12 Seneca Valley
9 9 Lauren Sauer, Jr 10:25 22:25 7:14 Seneca Valley
10 10 Katheryn Smolinski, Jr 10:31 22:26 7:14 North Allegheny
11 11 Celia Pastore, Fr 10:32 22:27 7:14 Cardinal O'Hara
12 12 Julia Heiges, Jr 10:20 22:29 7:15 Central Bucks East
13 13 Angie Bella, So 10:48 22:31 7:16 North Allegheny
14 14 Josephine Landis, Jr 10:34 22:36 7:17 North Allegheny
15 15 Hannah Evans, So 10:32 22:37 7:18 Cardinal O'Hara
16 16 Cassidy Rowley, Jr 10:42 22:47 7:21 Villa Maria Academy
17 17 Nikki Haas, Fr 10:34 22:47 7:21 Danville Area
18 18 Audrey Immonen, Sr 10:33 22:48 7:21 North Allegheny
19 Becca Collings, Jr 10:41 22:48 7:21 Severna Park
20 19 Emma Keightley, So 10:45 22:57 7:24 Emmaus
21 20 Sneha Shankar, Jr 11:02 23:00 7:25 Emmaus
22 21 Amber Ziegler, Fr 10:56 23:03 7:26 Emmaus
23 22 Moira Anderson, Fr 10:43 23:03 7:26 Mount Lebanon
24 23 Rachel Lewandowski, So 10:51 23:05 7:26 North Allegheny
25 24 Meredith Lahetta, Sr 10:56 23:06 7:27 Central Bucks East
26 25 Taylor Kennedy, Jr 10:56 23:08 7:28 Central Bucks East
27 26 Colleen Grablick, Jr 10:55 23:09 7:28 Emmaus
28 Julia Hartigan, Sr 10:52 23:14 7:30 North Allegheny
29 27 Paulina Braverman, Fr 10:43 23:15 7:30 Mount Lebanon
30 28 Olivia Messina, Sr 10:37 23:15 7:30 Villa Maria Academy
31 29 Amy Messina, So 10:42 23:17 7:30 Villa Maria Academy
32 30 Chloe Brennan, Fr 10:35 23:17 7:31 Strath Haven
33 Madelyn Jack, Jr 10:52 23:21 7:32 North Allegheny
34 31 Kim Brefogle, So 11:05 23:23 7:32 Danville Area
35 32 Annalisa Nguyen, Fr 10:54 23:27 7:34 Spring Ford
36 33 Isabel Nonemaker, So 10:55 23:28 7:34 Strath Haven
37 34 Brooklyne Wiley, Fr 10:57 23:30 7:35 Central Bucks East
38 35 Anna McGovern, Jr 11:07 23:31 7:35 Villa Maria Academy
39 36 Elizabeth Fisher, Jr 10:53 23:33 7:36 State College Area
40 37 Sarah Schulz, Sr 10:45 23:35 7:36 Central Bucks East
41 38 Rachel Moyer, Jr 11:07 23:36 7:37 Spring Ford
42 39 Julia Hoggay, So 11:10 23:37 7:37 Seneca Valley
43 40 Megan Quon, So 10:56 23:40 7:38 Strath Haven
44 41 Erin Wilson, Jr 11:04 23:43 7:39 Central York
45 Amanda Conley, Sr 10:52 23:49 7:41 Central Bucks East
46 42 Jessica Hoey, Sr 10:52 23:50 7:41 Cardinal O'Hara
47 43 Anna Thoet, Sr 10:55 23:54 7:42 Emmaus
48 44 Azaria Kobik, Sr 10:44 24:00 7:44 Mount Lebanon
49 45 Abigail Raup, So 11:02 24:01 7:45 Danville Area
50 46 Jamie Wallace, Jr 11:17 24:02 7:45 Seneca Valley
51 47 Kali Kratz, Jr 11:08 24:03 7:45 Spring Ford
52 48 Megan Stocklas, So 11:17 24:05 7:46 Seneca Valley
53 49 Lily Zekavat, Jr 10:34 24:08 7:47 Lower Merion
54 50 Erin Damico, Sr 10:59 24:09 7:47 Strath Haven
55 51 Colleen Hutzel, Sr 11:02 24:10 7:47 Villa Maria Academy
56 52 Brynne Godfrey, Sr 11:17 24:12 7:48 Central York
57 53 Rose Handel, Jr 11:03 24:14 7:49 State College Area
58 Bobo Bosanko, Sr 11:05 24:16 7:49 Severna Park
59 54 Rachel Wylie, Jr 11:07 24:17 7:50 State College Area
60 55 Gabby McGillin, So 11:02 24:18 7:50 Strath Haven
61 56 Olivia Contri, Fr 11:05 24:21 7:51 Lewisburg Area
62 57 Christie Unger, Jr 11:23 24:22 7:51 Cardinal O'Hara
63 58 Marie Payne, Jr 10:57 24:25 7:52 Lower Merion
64 59 Emily Sausman, Sr 10:52 24:25 7:52 State College Area
65 60 Lia Cheng, Sr 11:19 24:26 7:53 Strath Haven
66 61 Erica O'Connor, Sr 11:22 24:28 7:53 Strath Haven
67 Caroline Lentz, Sr 11:23 24:29 7:54 Strath Haven
68 Julie Palmer, So 11:03 24:30 7:54 Central Bucks East
69 62 Adelyn Hardy, Fr 11:17 24:32 7:55 State College Area
70 Liza Babin, Jr 11:24 24:32 7:55 Strath Haven
71 63 Jocelyn Krieger, Fr 11:17 24:34 7:55 State College Area
72 64 Emily Abramczyk, Sr 11:07 24:35 7:56 Villa Maria Academy
73 65 Abby Lizewski, Fr 11:17 24:36 7:56 Seneca Valley
74 66 Sophie Trowbridge, Sr 11:01 24:37 7:56 Emmaus
75 67 Emma Furry, Jr 11:22 24:40 7:57 Mount Lebanon
76 68 Jennifer Grablewski, So 11:24 24:41 7:58 Spring Ford
77 Ellen Kruse, Sr 11:19 24:43 7:58 Strath Haven
78 69 Amy Sullivan, So 11:05 24:44 7:58 Mount Lebanon
79 70 Kirsten Quinn, Sr 11:19 24:44 7:59 Spring Ford
80 71 Abby Sees, Sr 11:32 24:47 8:00 Danville Area
81 72 Aanya Chopra, Fr 11:31 24:47 8:00 Danville Area
82 73 Emily Markley, So 11:14 24:48 8:00 Cardinal O'Hara
83 Olivia Miller, Jr 11:33 24:48 8:00 NoTre Dame
84 74 Brittany Winter, Jr 11:43 24:50 8:00 Cardinal O'Hara
85 Maddie Chang, So 10:50 24:57 8:03 Central Bucks East
86 75 Rachel Wakeman, Fr 11:37 24:57 8:03 Lewisburg Area
87 76 Melanie Lee, Sr 11:54 25:02 8:04 Lampeter Strasburg
88 77 Julianne Knollmeyer, Jr 11:41 25:05 8:05 Lampeter Strasburg
89 Kailey Jackett, So 11:11 25:07 8:06 NoTre Dame
90 78 Erin McKenna, Jr 11:33 25:08 8:06 Spring Ford
91 79 Isabel Martinez, Fr 11:44 25:09 8:07 Great Valley
92 80 Sarah Glancey, So 11:36 25:13 8:08 Spring Ford
93 81 Kathy Zhang, So 11:45 25:14 8:08 Great Valley
94 82 Margaret Orr, Fr 11:30 25:15 8:08 Lewisburg Area
95 Elizabeth Logan, Jr 11:40 25:15 8:08 Cardinal O'Hara
96 83 Amanda Loeffelholz, Jr 11:13 25:15 8:09 Central York
97 84 Lyndsey Hertneky, Fr 11:17 25:21 8:11 Central York
98 85 Jessica Luffey, Jr 11:24 25:22 8:11 Central York
99 Claudia Radzwich, Fr 11:18 25:25 8:12 State College Area
100 Julia Krawczyk, Jr 11:15 25:27 8:12 State College Area
101 86 Roxanna Pasquier, So 12:00 25:28 8:13 Lower Merion
102 87 Lily Dunkin, So 11:35 25:28 8:13 Great Valley
103 Alissa Donehower, Fr 11:40 25:31 8:14 Cardinal O'Hara
104 88 Darien Kase, Jr 13:25 25:33 8:14 Boiling Springs
105 89 Julia Rothenberger, Jr 12:07 25:36 8:15 Boyertown
106 90 Avery Keller, So 11:56 25:36 8:15 Great Valley
107 Jackie Feffer, Fr 11:57 25:40 8:17 State College Area
108 91 Karman Pham, Jr 11:21 25:44 8:18 Lower Merion
109 92 Madeline Lauber, Sr 11:46 25:48 8:19 Great Valley
110 93 Lindsey Lucas, Fr 11:43 25:55 8:21 Central York
111 94 Viktoriia Shevchenko, Fr 11:33 25:58 8:22 Lower Merion
112 95 Quinn Harrigan, Sr 12:00 26:00 8:23 Lower Merion
113 96 Elyse Kauffman, Jr 12:21 26:01 8:24 Wissahickon
114 97 Olivia Hogue, Jr 11:55 26:02 8:24 Central York
115 98 Maria King, Jr 11:49 26:06 8:25 Lower Merion
116 99 Emily Carr, Fr 11:21 26:14 8:27 Pennridge
117 Caroline Keech, Sr 12:16 26:20 8:30 Cardinal O'Hara
118 Emily Tripani, So 12:07 26:21 8:30 Spring Ford
119 100 Annie Graves, Sr 12:21 26:22 8:30 Wissahickon
120 101 Beth Debiase, Jr 12:20 26:23 8:31 Lampeter Strasburg
121 Noy Segal, Sr 11:39 26:24 8:31 Lower Merion
122 Christi Gosse, Sr 11:47 26:25 8:31 St. Hubert's
123 Shannon Loughin, So 12:07 26:28 8:32 Spring Ford
124 102 Gabby Passaniti, Fr 11:59 26:28 8:32 Lewisburg Area
125 Starr Yauger, Fr 12:22 26:29 8:32 Laurel Highlands
126 103 Sophia Abdo, Sr 12:09 26:30 8:33 Lampeter Strasburg
127 104 Abigail Stever, Jr 12:39 26:33 8:34 Pennridge
128 105 Abgail Gross, Sr 12:14 26:34 8:34 Pennridge
129 106 Anna Evans, Fr 12:21 26:35 8:34 Lewisburg Area
130 107 Devon Montanari, Fr 11:05 26:35 8:34 Allentown Central Cat
131 Natalie Stoltzfus, So 13:06 26:36 8:35 Lancaster Mennonite
132 108 Mackenzie Miller, Jr 12:09 26:36 8:35 Lampeter Strasburg
133 109 Caroline Martin, Fr 12:12 26:36 8:35 Whitehall
134 110 Kailyn Smiley, Jr 12:20 26:39 8:36 Danville Area
135 111 Grace Van Patter, Fr 12:18 26:40 8:36 Lewisburg Area
136 Eliza Roessler, So 12:17 26:43 8:37 Masterman
137 112 Julianna Braun, Fr 11:55 26:45 8:38 Villa Joseph Marie
138 113 Alyssa Brown, So 12:07 26:45 8:38 Lewisburg Area
139 114 Sarah Gawne, Fr 12:10 26:54 8:40 Lampeter Strasburg
140 Madison Adams, So 11:55 26:56 8:41 Central York
141 Nicolette Crow, So 12:23 26:57 8:41 Lower Dauphin
142 Sarah Castellan, Fr 12:19 27:00 8:43 Lewisburg Area
143 115 Erin Chinnici, Fr 11:32 27:03 8:43 Pennridge
144 Ava Pyles, Fr 12:26 27:04 8:44 Lower Dauphin
145 Emma Eitzen, Jr 12:50 27:07 8:45 Lancaster Mennonite
146 Jenny Grosvenor, So 12:51 27:08 8:45 Elk Lake
147 Kayleen Kraynak, 8 12:42 27:09 8:45 Elk Lake
148 116 Emily Soldridge, Fr 12:52 27:10 8:46 Whitehall
149 Rachel Ziegler, Sr 12:03 27:11 8:46 Lewisburg Area
150 117 Dana Kneisley, Sr 13:06 27:19 8:49 Lampeter Strasburg
151 118 Lindsey Fritz, Jr 12:21 27:23 8:50 Wissahickon
152 Kelly Bradley, Sr 12:53 27:27 8:51 St. Hubert's
153 Breanna Yonkin, So 12:40 27:39 8:55 Elk Lake
154 Rachel Malak, Jr 12:28 27:44 8:57 Lake Lehman
155 119 Cameron Walker, Jr 13:26 27:45 8:57 Boiling Springs
156 Jessica Greenup, So 12:48 27:47 8:57 New Hope-Solebury
157 Lydia Carey, So 12:42 27:51 8:59 Valley View
158 Jill Heffner, Jr 12:36 27:52 8:59 Blue Mountain
159 Addy Billings, Jr 12:44 27:58 9:01 Central York
160 120 Brittany Shuman, So 12:37 28:04 9:03 Danville Area
161 Julia Bell, Sr 12:01 28:07 9:04 Lower Merion
162 121 Erin Fitzgerald, So 13:09 28:11 9:05 Wissahickon
163 Amanda Benzkofer, Jr 12:44 28:18 9:08 Holy Redeemer
164 Joy Rutt, Fr 13:08 28:30 9:11 Lancaster Mennonite
165 Ruby Stricker, So 12:53 28:35 9:13 Masterman
166 Emily Vella, Sr 12:56 28:40 9:15 Danville Area
167 Maggie Czupich, Sr 12:42 28:43 9:16 New Hope-Solebury
168 Aurora Freedman, Sr 13:20 28:44 9:16 Danville Area
169 122 Jackie Khalil, Jr 13:12 28:48 9:17 Whitehall
170 123 Maia Mash, Jr 13:11 28:57 9:20 Boyertown
171 Julianna Ulshafer, So 13:11 29:05 9:23 Hazleton Area
172 124 Alexa Shumock, Sr 12:58 29:09 9:24 Boyertown
173 125 Allison Wilms, So 12:29 29:13 9:25 Pennridge
174 Miranda Decker, So 13:05 29:18 9:27 Elk Lake
175 126 Abigail Woodring, Sr 13:06 29:20 9:28 Whitehall
176 Kara Martin, So 13:05 29:22 9:28 Lake Lehman
177 Sophia Grandados, Fr 13:24 29:27 9:30 Mahanoy Area
178 127 Maria Urdaneta Bey, Sr 13:46 29:31 9:31 Wissahickon
179 128 Katie Schramm, So 13:22 29:34 9:32 Villa Joseph Marie
180 129 Rachel Fisher, Jr 12:58 29:34 9:32 Boyertown
181 130 Samantha Schrader, So 13:34 29:39 9:34 Whitehall
182 131 Erin Barnes, So 13:27 29:42 9:35 Boiling Springs
183 132 Casey Schoell, Sr 13:34 29:43 9:35 Pennridge
184 Alexandra Johnson, Jr 12:55 29:43 9:35 Blue Mountain
185 Cheynne Meckes, Fr 13:02 29:46 9:36 Jim Thorpe Area
186 133 Madison Gaston, Fr 13:12 29:47 9:36 Whitehall
187 Camille Taylor, Jr 13:30 29:47 9:36 Masterman
188 134 Joanne Lee, So 13:54 29:47 9:36 Wissahickon
189 Nina Minnick, So 13:17 29:49 9:37 Hazleton Area
190 Christina Micel, So 13:28 29:54 9:39 Jenkintown
191 135 Hannah Kolbe, Jr 13:08 29:58 9:40 Pennridge
192 Abigail DuVall, So 13:41 30:06 9:42 Penns Valley Area
193 136 Arielle Goldberg, Jr 13:54 30:06 9:43 Wissahickon
194 Laura Krause, So 13:34 30:09 9:44 Pennridge
195 Katy Aldrich, Sr 13:17 30:13 9:45 Holy Redeemer
196 137 Emily Whalen, Fr 13:43 30:43 9:54 Villa Joseph Marie
197 138 Roksolana Salamakha, Fr 14:31 30:50 9:57 Whitehall
198 Shyann Klein, Jr 13:51 31:00 10:00 Hazleton Area
199 139 Kerrie Koller, So 14:46 31:08 10:02 Allentown Central Cat
200 140 Kelly Sheridan, Fr 13:43 31:22 10:07 Villa Joseph Marie
201 141 Megan Farrell, Sr 14:18 31:33 10:11 Villa Joseph Marie
202 Lexi Reinald, Jr 14:04 31:41 10:13 Pennridge
203 Isabela Salas-Betsch, So 14:06 32:03 10:20 Masterman
204 142 Sammie Popovic, Jr 15:07 32:11 10:23 Allentown Central Cat
205 Melissa Mormando, Jr 14:17 32:13 10:23 Mahanoy Area
206 Erin Habecker, So 14:41 32:40 10:32 Eastern York
207 Genesis Perez, Fr 14:41 32:46 10:34 Whitehall
208 143 Melanie Searle, Fr 14:14 32:50 10:35 Boiling Springs
209 144 Laurel Gramley, Jr 14:14 32:52 10:36 Boiling Springs
210 Olivia Sollenberger, Sr 14:33 32:59 10:38 Eastern York
211 145 Marissa Guckin, Fr 14:37 33:26 10:47 Villa Joseph Marie
212 146 Julia Kinney, Jr 14:54 33:42 10:52 Allentown Central Cat
213 Miranda Rish, Sr 14:32 34:06 11:00 Hazleton Area
214 147 Erin Kelly, So 14:14 34:15 11:03 Boyertown
215 Justine Curicio, Fr 15:07 34:57 11:16 NoTre Dame
216 Bethany Hileman, Fr 15:34 35:05 11:19 Danville Area
217 148 Christina Sedlack, Jr 16:05 35:45 11:32 Allentown Central Cat
218 149 Brooke Paul, Jr 15:17 36:13 11:41 Allentown Central Cat
219 Stephanie Dykas, Fr 18:56 40:42 13:07 Jim Thorpe Area
220 Rose Zini, Sr 17:49 40:57 13:12 Valley View
Like·Comment·Share·E-mail·505161 views
|